Öğretim Üyemiz “Yılın Bilim Kadını” Seçildi
Oca 22, 2016


Elele Avon Kadın Ödülleri, 14 Ocak 2016 Perşembe günü düzenlenen törenle sahiplerini buldu. 

Kimya-Metalurji Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyemiz Yrd. Doç. Dr. Elif Genceli Güner, "Elele Avon Kadın Ödülleri 2015" etkinliği çerçevesinde "Yılın Bilim Kadını" ödülünü aldı.

yilin bilim kadini

Dr. Elif Genceli bugüne kadar yapmış olduğu bilimsel çalışmalar; bilim dünyasına kazandırdığı iki yeni molekül, Antartika'da keşfettiği iki yeni mineral (Meridianiite ve Ernstburkeite) ve doktora çalışmaları sırasında aldığı patentler ile ödüle layık görüldü.

Müzik, bilim, yazar, girişimci, gazeteci, spor, güzel sanatlar ve sosyal sorumluluk kategorilerinde seçimlerin yapıldığı gecede Dr. Elif Gencer, “Yılın Bilim Kadını” kategorisinde; dört kadın aday ile finale kaldı.

Etkinlikte, 10 farklı kategoride 45 başarılı kadın ve ilham veren beş erkek aday yarıştı. “elele.com.tr” üzerinden yapılan halk oylamasının ardından finale kalan adaylar, aralarında Hülya Koçyiğit, Mehmet Y. Yılmaz, Ertuğrul Özkök, Nihat Odabaşı, Aret Vartanyan, Leyla Alaton, Esin Övet, Ayşe Arman ve Ahmet Güneştekin’in bulunduğu jüri tarafından değerlendirildi.

Ulusal ve uluslararası arenada Üniversitemizi temsil eden akademisyenimizi kutlar başarılarının devamını dileriz.

Dr. Elif Genceli Güner:

Dr. Elif Genceli-Güner 1976 İstanbul doğumludur. İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü bitirip yüksek lisansını 2000 yılında Bulgar Bilimler Akademisi ile ortak yürütülen NATO Projesinde tamamlamıştır.
2002 yılında doktora eğitimi için Hollanda Delft Teknik Üniversitesine gitmiştir. Tezi “atık ve proses sularında eriyik halde bulunan mineral ve tuzların geri kazanılımı” için yeni bir ayırma yöntemi olan ”Ötektik Nokta Kristallenmesi (Eutectic Freeze Crystallization)” teknolojisinin geliştirilmesi ve fabrika tasarımının gerçekleştirilmesidir. Pek çok ayırma teknolojisine kıyasla daha ekonomik ve ekolojik olan bu yöntemle yaptığı doktora çalışmasıyla Hollanda Proses Teknolojileri Derneği tarafından en iyi sunum dalında birincilik ödülünü ve kullandığı kristalizörün patentini almıştır.

Doktora çalışmaları sırasında yeni bir molekül (MgSO4∙11H2O) bulmuş ve bu molekülün düşük sıcaklık yapısının 1837’den beri yanlış bilindiğini kanıtlayıp literatürdeki yanlışı düzeltmiştir. Bu molekülün Antarktika buzulundaki mineral yapısını da keşfedip Uluslararası Mineraloji Birliği Mineral İsimlendirme ve Sınıflandırma Komisyonu’nun onayıyla (IMA 2007-011) “Meridianiite” ismini verdiği minerali ile literatüre girmiştir.

2008 yılında Delft Teknik Üniversitesi-Proses ve Enerji Bölümünden Cum-Laude (onur derecesi) ile doktor ünvanını almıştır. “Buz ve Mineral Tuzların Sıfırın Altındaki Sıcaklıklarda Oluşumlarının İncelenmesi” projesiyle NWO-Hollanda Bilimsel Araştırmalar Kurumu’nun az sayıda başarılı bilim insanına verdiği VENI Grant Bursunu kazanmıştır.

2009 yılında JCI-Junior Chamber International tarafından düzenlenen TOYP-Türkiye’nin On Başarılı Genci Yarışmasında “Bilimsel Önderlik” dalında birincilik ödülünü almıştır. Aynı yıl, Hollanda KNAW-Royal Netherlands Academy of Arts and Sciences gözetiminde yapılan En Başarılı Doktora Tez Çalışması Ödülü’nü kazanmıştır. Doktora çalışması, 2008-2009 yıllarında Hollanda’da enerji dalında yapılmış en başarılı tez seçilmiş, Lahey’de düzenlenen törenle Hollanda Ekonomi Bakanın’dan ödülünü almıştır. 9 yıldır verilen bu ödülü alan ilk kadın araştırmacı ünvanına sahip olmuştur.
2009’da Delft Teknik Üniversitesinde yardımcı doçent kadrosuna atanmıştır. 2010 yılında Viva aktüel dergisi tarafından bilim ve teknoloji dalında “Hollanda’nın En Başarılı Kadını”, 2013 Dünya Kadınlar Gününde Turkish Connection Platform tarafından Brüksel’de “Avrupa’da Yılın Türk Kadını”, 2016 yılında Elele-Avon Ödüllerinde “Türkiye’de Yılın Bilim Kadını” seçilmiştir.

Sıfırın altında yaptığı kristal araştırma projesi kapsamında yeni bir molekül (Mg(CH3SO3)2∙12H2O) daha bulup, bu yapının Antarktika buzulunda varlığını kanıtlayıp, bir mineralin daha keşfini yapmıştır. IMA tarafından onaylanarak (IMA 2010-059) “Ernstburkeite” adlı mineral ile tekrar literatüre girmiştir.

Atık ve proses sularından mineral ve suyun geri kazanılımı için geliştirdiği ekonomik ve ekolojik Ötektik Nokta Kristallenmesi teknolojisi, thermodinamik ve enerji alanlarındaki çalışmalarının yanı sıra doğruluğu kabul görmüş bilgilerden şüphelenip, -50°C’lik laboratuvar koşullarında yaptığı çalışmalarla şüphesinin doğruluğunu ispat etmesi ve iki yeni mineral bulması ile Dr. Genceli-Güner Türk bilimini uluslararası platformda başarıyla temsil etmektedir.

TuARK-Türk Arktik ve Antarktik Kutup Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi yönetim kurulu üyesi olan Dr. Genceli-Güner, 2014 yılı Nisan ayından beri İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünde yardımcı doçent kadrosunda çalışmaktadır.