Biyometrik Yüz Tanıma Yarışması’nda İTÜ Birinci
Şub 26, 2016


İTÜ SiMiT Lab Ekibi, “Derin Öğrenme Tabanlı Yüz Tanıma Sistemi” çalışması ile Uluslararası Biyometrik Yüz Tanıma Yarışması’nda (International Challenge on Biometric Recognition in the Wild) birinci oldu.

13-16 Haziran 2016 tarihlerinde İsveç’te gerçekleşecek olan “Uluslararası Biyometrik Konferansı (ICB-2016)” kapsamında düzenlenen “Uluslararası Biyometrik Yüz Tanıma Yarışması (ICB-RW)”na katılan İTÜ SiMiT Lab Ekibi, rakiplerini geride bırakarak birinciliği aldı.

IEEE Biyometrik Konseyi ve IAPR (The International Association for Pattern Recognition) tarafından organize edilen “Uluslararası Biyometrik Konferansı” bu yıl 9. kez İsveç’te düzenlenecek. Biyometri alanında dünyadaki en iyi organizasyonlarından biri olan ve biyometri alanındaki son gelişmelerin paylaşıldığı konferans kapsamında organize edilen “Uluslararası Biyometrik Yüz Tanıma Yarışması” Ocak ayında düzenlendi. Yarışmaya İTÜ adına Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Hazım Kemal Ekenel’in danışmanlığını yaptığı Gökhan Özbulak ve Esam Ghaleb'den oluşan SiMiT Lab ekibi katıldı. Dünya genelinde önde gelen ekiplerin katıldığı yarışmada SiMiT Lab ekibi geliştirdiği “Derin Öğrenme Tabanlı Yüz Tanıma Sistemi” çalışması ile biyometri alanında en iyi performansı gösteren takım oldu.

Ayrıca SiMiT Lab ekibi, yapay zeka ve akıllı sistemler alanında dünyadaki en prestijli dergilerden biri olan IEEE Inteligent Systems’te yayınlanmak üzere çalışmalarını anlatan bir makale yazmaları için davet edildi.

ICB-RW hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

SiMiT Lab hakkında bilgi almak için tıklayınız.