İTÜ’lü Kadınlar Başarılarını Anlatıyor
Mar 03, 2016


İTÜ Rektörlüğü, bu sene 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, Mühendislik ve Teknolojide Kadın Araştırmaları ve Uygulamaları Merkezimiz (İTÜ BMT-KAUM) ile beraber ‘İTÜ’lü Kadınlar, İlham veren Adımlar!’ konulu bir panel düzenliyor.

Akademik çalışmalarıyla farklı alanlarda başarı öykülerine sahip dört kadın akademisyenimizin deneyimlerini paylaşacakları bu etkinliğe, İTÜ TMDK’dan Doç. Dr. Ayşegül Kostak Toksoy (Kanun), Yrd. Doç. Dr. Sinem Özdemir (Solist), Öğr. Gör. Fidan Kurt Kasapbaşı (Solist) ve San. Öğr. Gör. Mehru ENSARİ (Piyano) kadın bestecilerin eserlerini icra edecekleri konser ile farklı bir renk katacaklar.

Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü ve İşletme Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Şebnem Burnaz’ın yöneteceği panelde, Moleküler Biyoloji, Biyoteknoloji ve Genetik Araştırmalar Merkezi (MOBGAM) Müdürü, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Arzu Karabay Korkmaz, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Zehra Çataltepe, Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Didem Okutman Taş ve Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Doç. Dr. Zeynep Günay konuşmalarında kadın olarak bilim, mühendislik ve teknoloji gibi erkek egemen bir alanda çalışmanın getirdiği farklı deneyimlerini de paylaşacaklar.

Panel bir yandan bilim alanında başarılarıyla ön plana çıkan İTÜ’lü kadınların çalışmalarına görünürlük kazandırırken, öte yandan İTÜ’lü kadın öğrencilere rol modelleriyle ilham vermeyi amaçlıyor.

Konser: Kadının Bestesi Kadının Sesi

Klasik Türk Müziği ve Batı Müziği alanlarında, Romantik dönemden günümüze dört kadın bestecinin eserlerini yine kadın icracıların seslendirdiği bir konser; KADININ BESTESİ KADININ SESİ...

Türk müziği alanında Neveser Kökdeş’in, batı müziği alanında romantik dönemden Clara Schumann ve Alma Mahler'in, günümüzden ise genç bestecimiz Duygu Deniz Demirel'in eserlerinin seslendirileceği bu konser, bizlere farklı dönemlerde ve farklı kültürlerde yaşamış bu kadın bestecileri daha yakından tanıma fırsatı sağlıyor.

Neveser Kökdeş'in eserlerini seslendiren İTÜ TMDK Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Sinem Özdemir'e kanunuyla Doç. Dr. Ayşegül Kostak Toksoy eşlik ediyor.

Clara Schumann, Alma Mahler ve Duygu Deniz Demirel'in eserlerini seslendiren İTÜ TMDK öğretim elemanı Öğr. Gör. Fidan Kurt Kasapbaşı'na ise piyanosuyla San. Öğr. Gör. Mehru ensari eşlik ediyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü için özel olarak hazırlanan bu konser, kadın bestecilerin büyülü dünyasına kısa bir yolculuk yapmamızı amaçlıyor.

Etkinlik Programı

8 Mart 2016

Süleyman Demirel Kültür Merkezi, Konferans Salonu

14.00                Açılış Konuşması

Rektör Prof. Dr. Mehmet KARACA

14:15                PANEL – İTÜ BMT KAUM

                          “İTÜ’lü KADINLAR, İLHAM VEREN ADIMLAR!”

15:15                KONSER - İTÜ TMDK

“Kadın Besteciler Konseri” 

15:45                Çay saati, VIP Salonu

8 mart-01