“Sanal”ı Sorgulayan Sanat İTÜ RSG’de
Nis 08, 2016


Ali Alışır’ın Dijital Kurgu Fotoğraf Sergisi 14 Nisan’da İTÜ RSG’de Açılıyor

Fotoğrafı çağdaş sanatla birleştiren farklı işleriyle, yeni kuşağın alanındaki önemli isimleri arasında yer alan Ali Alışır’ın, “sanal” kavramını sorguladığı karma sergisi İTÜ RSG’de görülebilecek.

Ali Alışır’ın “Sanal Üçleme: Sanal Mekânlar, Sanal Savaşlar, Sanal Manzaralar” sergisi, 14 Nisan Perşembe günü saat 17.30’da İTÜ RSG’de (Rektörlük Sanat Galerisi) verilecek davetle açılacak. Ardından, dileyen tüm sanatseverlerin katılımına açık olarak “Çağdaş Fotoğraf Sanatı Üzerine” konulu söyleşi gerçekleştirilecek.

ali alisir

Aynılaşan Fotoğraflara Göndermeler

“Fotoğrafla resim yapan sanatçı” olarak bilinen Alışır’ın, giderek dijitalleşen bugünün dünyasına, aynılaşan yaşam biçimlerine ve tek tipleşen fotoğraf algısına eleştiri olarak hazırladığı projeleri, “sanal” kavramını 3 farklı açıdan irdeliyor. Farklı zamanlarda ayrı ayrı sergilenen çalışmaların bir arada ilk kez görülebileceği “Sanal Üçleme” sergisi, sosyal medya yoluyla yayılan fotoğraf kültürüne de göndermeler içeriyor.

Sergi, 15 Mayıs’a kadar ziyaret edilebilecek. İTÜ RSG, haftanın her günü 08.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Rektörlük Binasında yer alan galerinin kapıları, dileyen tüm sanatseverlere açık.

Ali Alışır Kimdir?

Grafik alanında aldığı lisans eğitiminin ardından İtalya’da fotoğraf üzerine yüksek lisans yaptı. Fotoğrafta dijital kurgu üzerine yürüttüğü çalışmaların ardından, 2009 yılından itibaren “sanal” kavramı üzerine odaklanan fotoğraf projeleri hazırladı. Felsefe, sosyoloji, edebiyat, sinema gibi farklı disiplinlerdeki toplumsal sorunları, fotoğrafa dijital müdahalelerde bulunarak ürettiği eserlerle sorgulayan sanatçı, özellikle kullandığı farklı tekniklerle dikkat çekiyor. Çalışmaları İstanbul Modern Sanatlar Müzesi, Çankaya Köşkü ve 100’e yakın büyükelçilik dahil birçok yerli ve yabancı koleksiyonda yer alan Alışır, sanat çalışmalarını Türkiye’de sürdürüyor. Alışır aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde de ders veriyor.