Fantastik Dünyadan Avrupa'ya...
Nis 15, 2016


İTÜ’de 2 yıldır faaliyetlerine devam eden İTÜ Quidditch Kulübü’ne bağlı Honeybees Takımı, Türkiye Ligi’ndeki başarısı sayesinde Avrupa Quidditch Kupası’na katıldı.İtalya’nın Gallipoli kentinde 16 - 17 Nisan 2016 tarihlerinde gerçekleşen kupaya 13 farklı ülkeden toplam 40 takım katıldı. Grup müsabakalarından 2. olarak çıkan Honeybees ilk turu geçerek Divison 1’de çeyrek final için karşılaşmaya çıktı. İlk defa katıldığı kupada 13. sırada yer aldı. 

Muggle Quidditch Nedir?

Muggle Quidditch, İngiliz yazar J.K. Rowling tarafından yedi kitap halinde yazılan fantastik roman ve kitaplardan oluşan Harry Potter serisinden ilham alınarak gelişen yeni bir spor dalıdır. 2005 yılında Middlebury Vermont' ta (ABD) doğup ardından Avrupa'daki üniversite toplulukları arasında da hızla yayılmaya başlayan bu spor İTÜ’de de ilgiyle karşılanıyor.

Muggle Quidditch, bir takımda dört farklı pozisyona sahip yedi oyuncunun süpürge üstünde olduğu, rugby, voleybol, hentbol gibi farklı spor dallarından esinlenen, kendine has kuralları olan oldukça yeni bir spor. Her takımın farklı uzunluklardan oluşan üç çemberi vardır ve sporun amacı Quaffle olarak isimlendirilen topu bu çemberlerden geçirerek sayı elde etmektir. Her sayının 10 puan olduğu bu sporda oyun içerisinde üç farklı top vardır: Bunların isimleri Quaffle, Bludger ve Snitch’tir. Quaffle çemberlerden geçirilerek takıma 10 puan kazandıran toptur. Bludger olarak adlandırılan toptan oyunda 3 tane vardır ve değdiği oyuncu süpürgesinden düşmüş yani kendi çemberine deyip oyuna girene kadar oyun dışı kalmış sayılır. Snitch ise sahada serbestçe dolaşabilen koşucu hakeme bağlı ve yakalandığında yakalayan tarafa 30 puan kazandıran ve maçın sonlandıran tenis topu büyüklüğünde bir toptur. Bir takımda 1 tutucu, 3 kovalayıcı, 2 vurucu ve 1 arayıcı vardır. Kovalayıcıların görevi Quaffle’ı alıp karşı takımın çemberlerinden geçirip sayı yapmaktır. Tutucunun görevi karşı takım atağa çıktığında kendi çemberlerini koruyarak topun çemberden geçmesini önlemektir. Tutucu, top kendi takımındayken bir kovalayıcı gibi karşı takıma hücuma çıkabilir. Vurucu ise Bludger’a hakim olarak rakip oyunculara bu topu çarptırarak onları süpürgelerinden düşürebilir. Arayıcı oyuna 18. dakikada girer ve tek amacı snitch koşucusu hakemden Snitch’i rakip takımın Arayıcısı yakalamadan yakalamaktır. Takımlar saha içerisinde en fazla dört aynı cinsiyetten oyuncu bulundurabilirler.