İTÜ Vakfı Dergisi’nin 72. Sayısı Yayında
Nis 26, 2016


İTÜ Vakfı Dergisi’nin  “Ulaştırma & Ulaşım” temalı 71. Sayısından sonra, dosya konusunun genişliği ve yayımlanmak üzere çok sayıda makalenin gelmiş olması nedeniyle 72. Sayısı da aynı konuya odaklanıyor.

Önceki sayıda konuya daha çok kavramsal boyutta yaklaşan makaleler yer alırken,  “Ulaştırma&Ulaşım” Dosya:2 başlığı ile sunulan 72. Sayıda, uygulamaya dönük yazılar, projeler sunuluyor.   Üniversitelerden akademisyenlerin yanısıra, konunun uzmanı meslek insanlarının çeşitli yönleri ile ışık tuttukları bu dosyada; raylı ulaşım sistemleri,  ulaştırma açısından havacılık sistemleri,  deniz ulaştırması alanında sürdürülebilirlik ve çevre,  çok eski tarihlerde ele alınmış olan ve günümüzde de bir çözüm olarak sunulan İzmit Kanalı projesi,  ülkemizin en büyük otoyol projelerinden biri olan Gebze-Orhangazi-İzmir Projesi ve İzmit Körfez Geçişi Köprüsü,  ulaşımın toplumsal boyutu,  trafikte ergonomi, metropollerde giderek yaygınlaşan bisiklet paylaşım sistemleri, İETT Genel Müdürlüğü’nün çevreci uygulamaları konu başlıkları olarak yer alıyor.

Başarılı bilimsel çalışmaları ve Antarktika’da keşfettiği iki mineral ile bilim literatürüne adını yazdıran Elif Genceli Güner;  mimarlık eğitimi üzerinden yükseköğretimi irdeleyen yazısı ile Doğan Hasol; spor tarihine yönelik dikkat çeken dizi yazılarından biri ile Metin Tükenmez bu sayımızın konukları arasında.  Yakın zamanda aramızdan ayrılan, Türk inşaat sektörünün önemli aktörlerinden Sedat Üründül, yakın çalışma arkadaşlarının görüşlerinin yer aldığı bir yazı ile bu sayıda anılıyor.

İTÜ Vakfı Dergisi 72. sayısına erişim için tıklayınız.

sayı72 kapak