CEVDET EREK ŞİMDİ DE VENEDİK BİENALİ’NDE!
Nis 28, 2016


İtalya’nın Venedik kentinde iki yılda bir gerçekleştirilen, dünyanın önde gelen güncel sanat sergisi Venedik Bienali’nde İTÜ öğretim görevlilerinden Cevdet Erek’in projesi sergilenecek.

Erek’in 13 Mayıs – 26 Kasım 2017 tarihleri arasında 57.’si yapılacak Venedik Bienali’nde yer alacağı, koordinasyonunu İKSV’nin yürüttüğü Türkiye Pavyonu’nda birlikte çalışacağı proje ekibi önümüzdeki aylarda açıklanacak.

MİMARLIKTAN SES MÜHENDİSLİĞİNE...

Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezunu olan Erek, İTÜ Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde (MIAM) Ses Mühendisliği ve Tasarımı eğitimi aldı. Hemen ardından Amsterdam Rijksakademie’de Misafir Sanatçı olarak bulundu.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan sanatçının önemli kişisel sergileri arasında “ALT ÜST” (Spike Island, Bristol, 2014) ve Week (Hafta) (Kunsthalle Basel, 2012) yer alıyor. 

Ayrıca sanatçımızın çok değerli kitapları da bulunuyor. Erek’in North Rhine - Westphalia Sanat Vakfı tarafından verilen Nam June Paik Medya Sanatı Ödülü’ne değer görülen kitabı SSS – Sahil Sahnesi Sesi’nin yanı sıra Room of Rhythms 1, Az Boş Belki isimli kitapları da ilgiyle karşılanıyor.

Cevdet Erek’in ses, mekân ve ritim üzerine yoğunlaşan yerleştirmeleri ve performansları dünyanın önde gelen etkinlik ve sanat merkezlerinde yer alıyor. dOCUMENTA (13) (2012), İstanbul Bienali (2003, 2013,2015), Şarca Bienali (2013), (2013) Stedelijk Müzesi (2014), MAXXI (2014, 2015), Arter (2011), SALT (2012 ve 2015) bunlardan sadece bir kaçı...

Cevdet Erek’in bu sene 20.’si gerçekleştirilen Sidney Bienali’nde yer alan Ritimler Odası – Uzun Mesafe İlişkisi adlı eseri de halen sergilenmekte. Sergi alanında ses, mimari ve gündelik hayat ritimleri üzerine yoğunlaşan eser, Cockatoo adasındaki sendika kampanyaları tarihine ve işçilerin çalışma saatlerinin düşürülmesi için yapılan işbırakma/yavaşlatma gibi eylemler ile müzik ritimlerinin ilişkisine odaklanıyor.

Cockatoo-Island-1

Cockatoo-Island-2