Türk Müziği Severler Bahar Konseri’nde Buluştu
May 13, 2016


İTÜ Türk Müziği Kulübü her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiği “Bahar Konseri” ile bu yıl da seyirci karşısına çıktı.

turk muzigi konseri_1

İTÜ Türk Müziği Kulübü düzenlenen görkemli gecede İTÜ’lülere doyulmaz bir müzik ziyafeti sundu. 12 Mayıs Perşembe günü İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşen konserde Yıldırım Gürses, Mahmut Oğul, İsmet Nedim Saatçi gibi ünlü sanatçıların besteleri seslendirildi.

turk muzigi konseri_3

Konserin ilk bölümünde Nihavend makamından eserlere ağırlık verilirken, ikinci bölümde Muhayyerkürdi makamından eserler Mustafa Şahin’in şefliğinde icra edildi.

turk muzigi konseri_2

İTÜ Türk Müziği Kulübü

İTÜ’de Türk Sanat Müziği koro çalışmaları, 1973-74 yıllarında Osman Simav’ın girişimleri ile başladı. Korolar farklı şefler tarafından yönetildikten sonra uzunca bir dönem (1977-1985) değerli sanatçı İnci Çayırlı yönetiminde çalışmalarına devam etti. Daha sonraki yıllarda da değişik zaman dilimlerinde İTÜ’de Türk Sanat Müziği koro çalışmaları yapıldı. 2006 senesinden itibaren İTÜ öğretim üyeleri, öğrencileri ve mensuplarının oluşturduğu korolar 2009 yılına kadar formel olmayan yapıda değişik şefler yönetiminde faaliyetler düzenledi. 2010 senesinde, Prof. Dr. İbrahim Eksin’in kurucu danışmanlığında İTÜ Kültür Sanat Birliği çatısı altında İTÜ Türk Müziği Kulübü olarak kuruldu. Kuruluşundan itibaren şef Mustafa Şahin yönetiminde çalışmalarına devam ediyor.

Haber: Kurumsal İletişim Ofisi