RSG'de 18. Yüzyıla Uzanan Söyleşi
May 27, 2016


Bilim tarihimizden ilklerin yer aldığı “baş hocalar” sergisi hakkında merak edilenlere, Yrd. Doç. Dr. Burak Barutçu yanıt verecek…

“RSG - Tarih Dizisi”nin 3.’sü olarak 20 Mayıs’ta açılan “Mühendishane’nin Üç Baş Hocası” sergisini, projenin tarih danışmanlığını yapan Yrd. Doç. Dr. Burak Barutçu anlatacak. Barutçu’nun sergideki nadir eserleri tanıtacağı, baş hocaları, üstlendikleri misyonu ve dönemin bilimsel atmosferini anlatacağı tarih söyleşisi, 2 Haziran 2016 Perşembe günü saat 14.00’te RSG’de gerçekleştirilecek.

bashocalar_soylesi_1

Baş Hocalar ve Bilim Tarihimizdeki Etkileri

Projenin tarih danışmanlığını yapan Yrd. Doç. Dr. Burak Barutçu, dönemin eserlerine ilişkin seçkinin hazırlanması ve sergiyi gezenlere rehberlik eden içeriklerin oluşturulması süreçlerini yürüttü. Barutçu, söyleşiye katılanlara sergiyi gezdirerek, hem eserler hem de Mühendishane’de yürütülen bilimsel çalışmalar hakkında bilgi verecek. Baş hocalar Hüseyin Rıfkı Efendi (Tamânî), Seyyid Ali Paşa ve Hoca İshak Efendi’nin yaşam öykülerini, bilim tarihimize katkısını anlatarak, merak edilen soruları da yanıtlayacak.

bashocalar_soylesi_2

18. Yüzyıldan Nadir Eserler

Türkiye için ilk niteliği taşıyan sergi, fen bilimlerinin gelişimine yönelik ilk niteliğindeki adımları içermesi ve İTÜ’nün ülkemizin bilimsel birikimine yaptığı katkıyı göstermesi açısından dikkat çekiyor. Baş hocaların yazdıkları ve çevirdikleri, 18. yüzyıldan kalma kitapların görülebildiği sergi, 7 Haziran’a kadar haftanın her günü 08.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

bashocalar_soylesi_3

Söyleşi ve sergi, İTÜ içinden ve dışından ilgi duyan tüm tarih severlerin katılımına açık.

Etkinlik Facebook Sayfası: https://www.facebook.com/events/1905878272972300