İTÜ Günü’nde 243. Yaşımızı Kutladık
May 30, 2016


Adım adım 250. yılımıza yaklaştığımız bu dönemde 243. yaşımızı, 27 Mayıs 2016 Cuma günü, Ayazağa Kampüsü’müzde bulunan Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlediğimiz muhteşem bir gece ile kutladık.

İTÜ Günü kapsamında düzenlenen törende, üniversitemize değer katan kişiler ve kuruluşlar Altın Arı Ödülü ile onurlandırılırken, hayatlarına İTÜ ile yön vererek istikrarlı bir kariyere ulaşan, meslekte 60 ve daha fazla yılını doldurmuş İTÜ’lülere plaketlerini takdim etmekten mutluluk duyduk. Ayrıca, yıllar sonra bir araya gelen İTÜ’lülerin bu heyecan dolu ve tarif edilemez duygularla yaşadıkları bu önemli güne ortak olmanın sevincini yaşadık.

altin_ari_1

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın Altın Arı Ödül Töreni açılış konuşması, üniversitemizin 243 yıllık birikiminin; bugün akademik, sportif ve kültürel alanlarda elde ettiğimiz başarılarda ne denli önemli olduğunu gösterir nitelikteydi. İTÜ’lü olmanın oluşturduğu beraberlik duygusunun özel bir değer ve ortak bir kimlik olduğunu belirten Karaca aynı zamanda, üniversitenin beslendiği en büyük motivasyon kaynağının, bu ortak noktanın oluşturduğu sinerji olduğuna dikkat çekti. Konuşmada “İTÜ’lü olmak” kavramının şehir, ülke, akademik alan fark etmeksizin birçok farklı kişiyi tek noktada buluşturan bir birleştirici güç olduğunun altını çizen Rektörümüz Karaca, İTÜ Günü’nün bu büyük buluşmayı sağlayan bir gönül köprüsü olduğunu vurguladı.

Rektörlük döneminde hayata geçen veya hazırlığı yapılan pek çok proje olduğunu da hatırlatan Prof. Dr. Karaca, çeyrek binyıla doğru yol alan üniversitemizin öğrencileri, mezunları ve akademisyenleri ile başlatmak istedikleri 250. Yıl Hareketi’ni kısa vadede, bilgi çağının üretim araçlarını daha da geliştirerek mühendisliğe ve teknolojiye getireceği Endüstri 4.0 dönemine hazır bir “3.nesil üniversite” olmayı ise uzun vadede başarmak istedikleri hedefler olarak açıkladı. Bu hedeflere ulaşmaya giden yolun ise “ilklerin ve enlerin okulu” olarak uluslararası iş birliklerini artırmak ile Ar-Ge odaklı teknoloji girişimciliği yapabilen ve eğitim içeriklerini sürekli güncelleyebilen yenilikçi bir üniversite olmaktan geçtiğini sözlerine ekledi.

altin_ari_2

Üniversitemizin senato kararı ile Altın Arı ödülü takdim edilen Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Mezunumuz, Yüksek Mühendis ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım’a, İnşaat Fakültesi Mezunumuz ve Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu’na ve İnşaat Fakültesi Mezunumuz Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı ve İmar ve İskân Eski Bakanı Yüksek Mühendis Sayın Recai Kutan’a; üniversitemize ve İTÜ’lü olmak kimliğine sağladıkları değerli katkılar için teşekkür eden Karaca, “Üniversitemizin 243. yaşı ve İTÜ Günü’müz kutlu olsun.” diyerek sözlerini noktaladı.

Başbakan Binali Yıldırım’dan İTÜ’lülere Mesaj

Programının yoğunluğu nedeniyle törene katılamayan Başbakan Binali Yıldırım da gönderdiği mesaj ile bir zamanlar öğrencisi olduğu üniversitemizin doğum günü vesilesiyle İTÜ’lülere seslendi. Başbakan Binali Yıldırım mesajında, üniversitemizin Osmanlı İmparatorluğu döneminden başlayan öncü rolünü hatırlatırken, ülkemizin geleceğini de inşa edeceğine inandığını da belirtti. Kurulduğu günden beri İTÜ’nün özgür bir ortamda evrensel bilgi ve değer üretmeye devam ettiğinin önemine dikkat çeken Sayın Binali Yıldırım, Türkiye’nin daha hızlı kalkınması ve daha büyük atılımlar yapması için nitelikli bilim insanları yetiştirmesinin şart olduğunu vurgularken, üniversitelerin bu noktada önemli bir rol üstlendiğini de sözlerine ekledi. Mesajında, Altın Arı Ödülü’nden duyduğu büyük gururu İTÜ’lüler ile paylaşan Başbakanımız, başta bir dost olarak gördüğü Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca olmak üzere kendisini bu ödüle lâyık gören üniversite senatomuza, akademisyenlerimize ve çalışanlarımıza teşekkürlerini iletti.

altin_ari_3

İTÜ’ye Değer Katanlar Ödüllerine Kavuştu


Törenin bir sonraki bölümünde ise İTÜ’ye üst düzey katkı yapan kişilere ve kurumlara Altın Arı ve Gümüş Arı ödülleri verildi. Ulusal ve uluslararası çapta ses getiren çalışmalarıyla teknik ve ekonomik açıdan yurt dışındaki bilinirliğini artırmanın yanı sıra, üniversitedeki sanatsal ve sosyal faaliyetlerin geliştirilmesi, fiziksel olanakların genişletilmesi, akademik kadronun ve öğrencilerin desteklenmesi de dâhil olmak üzere farklı yollarla İTÜ’ye değer katanlara verildi. İTÜ’77 Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Mezunu Başbakan Binali Yıldırım’a, İTÜ’71 İnşaat Mezunu Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na ve İTÜ'52 İnşaat Mezunu Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı Yük. Müh. Sayın Recai Kutan’a Altın Arı Ödülü takdim edildi. Barsan Global Lojistik, Chevron International Ltd. Şti, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İTÜ Vakfı, Makyol İnş. San. Tur. ve Tic. A.Ş. ,Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İstanbul 1.Bölge Müdürlüğü Türk Eğitim Vakfı ve Yapı Merkezi Şirketler Grubu da katkı sunan kuruluşlar olarak Altın Arı ödüllerinin sahibi oldu.

Arı Teknokent Proje Geliştirme Planlama A.Ş. , Aslı Börek, Barcelona Spor Okulu, Birkökler Vakfı ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği gibi birçok kuruluş ise Gümüş Arı ödüllerinin sahibi oldu.

Ödül töreni sırasında ülkemizin gururu, 2015 Kimya Dalı Nobel Ödülü Sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar’ın İTÜ ve “İTÜ’lü olmak” üzerine verdiği özel röportaj da gösterildi.

Altın Arı Ödül Töreni’nin ardından, Şef Oğuzhan Balcı yönetimindeki İTÜ Oda Orkestrası ile birlikte sahneye çıkan solist Dilek Türkan, mezunlarımıza unutulmaz bir müzik ziyafeti yaşattı. Yolu İTÜ’den geçen pek çok kişinin buluştuğu bu anlamlı gecede yıllar sonra birbirlerini gören mezunlarımız hasret giderdi, öğrencilik yıllarını anımsayarak duygu dolu ve eğlenceli dakikalar yaşadı. Aradan yıllar geçmesine rağmen İTÜ’lü olmanın gururunu hâlâ yaşadıklarını gördüğümüz mezunlarımız, üniversite yıllarından kalma unutamadıkları anıları hatırlarken başarılarını, kariyerlerinden öğrendiklerini ve zaman içinde geçtikleri yolları, yıllar sonra buluştukları eski üniversite arkadaşlarıyla paylaştılar. Zamanın arkadaşlıkları bitirmediğini, aksine güçlendirdiğini gördüğümüz mezunlarımızın, eski arkadaşlarını gördüklerinde yaşadıkları heyecan ve duygusal anlar ile İTÜ Günü’nün en duygusal sahnelerine tanıklık ettik. Farklı sebeplerle aralarındaki iletişimi kaybeden ya da eskisi kadar sık görüşemeyen bazı mezunlarımız ise bu güzel geceden birbirleriyle sözleşerek ayrıldılar.

Haber: Kurumsal İletişim Ofisi
Fotoğraflar: Görsel İletişim Tasarımı Ofisi