Oğuz Usman’ın “Yakarış” Bestesine Mansiyon Ödülü
Haz 20, 2016


Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’mız kültürleri buluşturmaya, farklı müzikal birikimleri sentezlemeye devam ediyor ve bu çalışmalarıyla ödüllere kavuşuyor. Bu yöndeki son güzel haber, 30. Uluslararası İzmir Festivali’nden geldi. İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Kompozisyon Bölümü Araştırma Görevlimiz Oğuz Usman’ın mezzosoprano ve orkestra için bestelemiş olduğu “Yakarış” isimli şarkı, "9. Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması’nda üçüncü mansiyon ödülüne lâyık görüldü.

oÄŸuz usman 1

Oğuz Usman’a ödülü, festival kapsamında 7 Haziran 2016’da gerçekleşen ödül töreninde takdim edildi. Sözleri Yunus Emre'ye, bestesi ise Oğuz Usman’a ait olan “Yakarış”ı, mezzosopranodan Başak Karataş seslendirdi.
 
Yunus Emre’nin ölüm ve Hak’ka kavuşma özlemi konularını işleyen iki şiirinden alınmış beyitlerden yola çıkılarak bestelenen “Yakarış”, geleneği çağdaş bir yorumla sunan bir eser olarak öne çıkıyor. Giriş ve kapanış bölümleri çevrelenmiş üç bölmeli (aba) yapıdaki şarkının A bölmeleri tasavvuf müziğinin lirik karakterini, canlı ve ritmik yapı ile uyum sağlayan B bölmesi ise Türk Halk Müziği’nin etkilerini yansıtıyor. Klasik Batı Müziği anlayışı ile harmanlanan bu şarkıda, yirminci yüzyıl ve caz müziğine ait armonik öğeler de kendini gösteriyor ve şarkıya farklı bir boyut kazandırıyor.

oÄŸuz usman 2

Oğuz Usman kimdir?

Besteci Oğuz Usman 1983’te, Yalova’da doğdu. Müzik eğitimine 11 yaşında aldığı özel dersler ile başlayan Usman, 2003’te Viyana Müzik ve Gösteri Sanatları Üniversitesi Kompozisyon Bölümü’ne kabul edildi. 2013 yılından beri doktora çalışmalarını sürdüren araştırma görevlimiz, Almanya’da düzenlenen Wien Modern ile Heidelberger Frühling gibi uluslararası festivallerin konuğu oldu. Usman ayrıca, 2007’de Avusturya Kültür Bakanlığı tarafından Üstün Başarı Ödülü ve 2010’da Avusturya Devlet Bursu ile ödüllendirildi. Oğuz Usman halen İTÜ TMDK Kompozisyon Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi