Güneş Enerjisi Ruhunu En İyi Temsil Eden Ekip İTÜ’de
Eki 26, 2016


“Güzel ve güneşli bir günü hiçbir şeye değişmem.” diyen şair Necati Cumalı’yı bugün daha çok hatırlıyoruz. Çünkü güneş, artık sadece günümüzü aydınlatmakla kalmıyor, temiz ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak da hayatımıza giriyor. İTÜ Güneş Arabası Ekibi’miz (GAE) de güneş arabası geliştirme projeleri ve katıldığı yarışlarla güneş enerjisinin ulaşımda kullanımı üzerine çalışıyor. İTÜ GAE ekibimiz, küresel çapta bir sorun olan aşırı enerji tüketiminin çözümü olarak görülen güneş enerjisinin, günlük hayatta daha fazla kullanılması konusunda toplumsal bir bilinç oluşturuyor.

itu_gunes_arabasi (1)

Ekibimiz son olarak; 23-25 Eylül tarihlerinde, Belçika’da düzenlenen European Solar Challange’da yer aldı. 8 ülkeden 12 farklı güneş arabasının yarıştığı bu önemli etkinlikte, ekibimize ait güneş arabası “en hızlı tek kişilik güneş arabası” oldu. İTÜ GAE yarış sonunda, Uluslararası Güneş Arabası Federasyonu (International Solarcar Federation) tarafından “Güneş Enerjisi Ruhunu En İyi Temsil Eden Ekip” ödülüne değer görüldü ve bir uluslararası çapta başarıyı daha üniversitemize getirdi.

GunesEnerjisiRuhunu_FACE

Güneş arabası yarışları konusunda dünyanın en saygın ve popüler yarışlarından olan, 2017’deki yarışı Avustralya’da yapılacak World Solar Challenge için Uluslararası Güneş Enerjisi Federasyonu (International Solar Federation) Direktörü Chris Selwood’un davetini alan ekibimiz, önümüzdeki yılda yapılacak bu yarış için şimdiden hazırlanmaya başladı bile! Hazırlıklar konusunda görüşünü paylaşan İTÜ GAE ekip lideri Yunus Emre Çiçek, 2009’daki World Solar Challenge yarışında aldıkları ödülün öz güvenlerini artırdığını ve geçtiğimiz Eylül ayındaki yarışta alınan bu son başarının kendileri için ayrı bir motivasyon kaynağı olduğunu belirtti. Çiçek ayrıca, bu yarışla birlikte güneş arabalarının Tesla araçlardan daha verimli olduğunu gösterdiğini öne sürüyor.

itu_gunes_arabasi (2)

Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi