Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Akademisyenlerimize IEEE CAMAD’dan “En İyi Bildiri” Ödülü
Kas 21, 2016


Bu yıl 21’incisi düzenlenen ve yeni nesil haberleşme ağlarının bilgisayar destekli modellenmesi konusunda seçkin organizasyonlardan biri olarak kabul edilen IEEE Bilgisayar Destekli Modelleme ve İletişim Ağları ile Bağlantılarının Tasarımı (IEEE Computer Aided Modeling and Design of Communication Link and Networks - IEEE CAMAD), Kanada’nın Toronto eyaletinde gerçekleştirildi.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyemiz Doç. Dr. Berk Canberk ile aynı bölümden araştırma görevlilerimiz Gökhan Seçinti ve Müge Erel’in yanı sıra, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Northeastern Universitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden öğretim üyesi Prof. Dr. Kaushik Chowdhury’nin de yer aldığı “LTE Ağları İçin Dinamik Güç Ayarlaması ve Kaynak Paylaştırma Çerçevesi” (Dynamic Power Adjustment and Resource Allocation Framework for LTE Networks) başlıklı ortak çalışma, IEEE CAMAD 2016 Konferansı’nda “En İyi Bildiri” ödülüne değer görüldü.

ieee_camad

Çalışma, Doç. Dr. Berk Canberk ve araştırma grubunun, Chowdhury ve ekibiyle ile ortak olarak yürüttüğü araştırmalara dayanıyor. IEEE İletişim Sistemleri Entegrasyonu ve Modelleme Teknik Komitesi - IEEE Communication Systems Integration and Modeling Technical Committee - CSIM-TC) tarafından değerlendirilen 109 bildiri arasından, niteliksel ve niceliksel açıdan en yüksek puanı alan çalışma, 4G LTE (Long-Term Evolution) ağlarında daha etkin bir enerji kullanımı için yeni kaynak atama algoritması geliştiriyor. Ayrıca, LTE kablosuz haberleşme sistemlerinde önemli bir problem olarak görülen güç tasarrufu için de yeni bir matematiksel model öneriyor. Bu çalışmanın, yeni nesil 5G haberleşme ağlarının modellenmesi, tasarımı ve hizmet sunması noktalarında da uluslararası ölçekte katkıda bulunması hedefleniyor.

Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi