Türkiye’nin İlk Çelik Test ve Araştırma Merkezi (ÇETAM) Üniversitemizde Açıldı
Kas 25, 2016


Ekonomi Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı himayesinde Çelik İhracatçıları Birliği yürütücülüğünde, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Malzeme Test ve İnovasyon Laboratuvarları A.Ş. ‘nin (MATİL) iştirakleriyle üniversitemiz bünyesinde kurulan Çelik Test ve Araştırma Merkezi (ÇETAM) 24 Kasım 2016’da Ayazağa Yerleşkemizde açıldı.

Üniversite - sanayi iş birliğinin en güzel örneklerinden biri olan ve ülkemizdeki çelik sanayiinde önemli katkılar yapması beklenen merkezin açılışına, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Kemal Ekinci, Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu ve çelik sektörünün önde gelen temsilcileri katıldı.

cetam_acilis (6)

Merkezin açılışında konuşan İstanbul Valisi ve aynı İstanbul Kalkınma Ajansı Başkanı Vasip Şahin gezdiği test merkezinden etkilendiğini söyledi. Proje için verilen emek ve paranın karşılığını bulduğuna sevindiğini ifade etti.

Vali Şahin: “Bu ilk projenin sonuçlarından son derece memnunuz”


Şahin “Bu merkez çelik sektörü başta olmak üzere diğer sektörlerde önemli bir işlev üstlenecek. Bu tür yatırımlar başarılı oldukça biz de Kalkınma Ajansı olarak kendimize pay çıkaracağız. Kalkınma ajanslarının misyonu bulundukları bölgede yatırımları desteklemek ve ekonomik ivmeyi artırmaktır. Söz konusu İstanbul olunca, tüm ülkeye lokomotif olan bir şehirden bahsediyoruz. Bu ilk proje bizim için de deneme projesi oldu ve sonuçlarından son derece memnun kaldık.

cetam_acilis (4)

Bu tür yatırımların sektöre büyük faydaları olacak. Doğru yolda olduğumuzu düşünüyoruz. İmkanlarımızın ve ufkumuzun ötesine geçtiniz, özel sektör bu dinamizmi yakaladığında kalkınmamızın önünde hiçbir engel yok. Bizim görevimiz engelleri kaldırmak ve yürüdüğünüz yolda destek vermek, yardımcı olmaktır. Dünyada 8. Avrupa’da 2. büyük çelik üreticisi olacağız ama bu imkanlarla 2023 hedefine ulaşmamamız mümkün mü? Birbirimizin rakibi değil yol arkadaşıyız. Sanayicinin ülkeye hizmeti kendi karını artırmasıdır, her sene yeni fabrika bant imal etmesidir, siz ne kadar artarsanız ülke o kadar büyür” dedi.

cetam_acilis (7)

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca “Merkez sayesinde çelik endüstrisinde gelişim hız kazanacak”

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca ise ÇETAM ile ilgili bilgi verdiği konuşmasında “İTÜ’deki bu merkez sadece bir test merkezi değil aynı zamanda AR-GE merkezi. Çelik ve benzeri ürünlerin burada test sürecine ve AR-GE’sine katkıda bulunacağız. Bildiğiniz gibi çelik ülkemizde en büyük ihracat kalemlerimizden biri. Yurt dışına ihraç etmeden önce belirli merkezlere standartları ile ilgili prototip malzeme gönderilir ve olur aldıktan sonra ihracatı gerçekleşir. Biz hem zaman hem para kaybını önlemek amacıyla böyle bir düşünce ile yola çıktık. Bu merkez ihracat ile ilgili bütün testleri yapacak ve ihracatçı zaman kazanacak. Çelik sektöründen tutun, inşaat sektörüne kadar bütün sektörleri ilgilendiriyor. İTÜ olarak ÇETAM binamızın yanında bir binamız daha var. Onu da ekleyip İTÜ olarak daha da büyütmeyi planlıyoruz” dedi.

cetam_acilis (5)

Açılışta konuşan Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Namık Ekinci de “ÇETAM, Türkiye’nin lokomotifi çelik sektöründe önemli bir rol oynayacak.

Sıvı çelik üretimi, çelik sektörünün üretim kapasitesini artırması, ihraç katkısı olacak. Amacımız katma değerli çelik üretimini artırmak. Çelik test ve analizini sağlayarak standart dışı çelik üretiminin önüne geçmek. İTÜ’de yaptığımız bu test merkezi sayesinde zaman ve enerji kaybına son vereceğiz ve ürünlerimizi test için yurt dışına göndermeyeceğiz. Sadece bununla sınırlı olmayacak çelik bilimi ve teknoloji üzerine mesleki eğitime de ağırlık verilecek” dedi.

cetam_acilis (1)

TİM Başkan vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu da yatırımın sektör için gurur duyulacak bir yatırım olduğuna vurgu yaptığı konuşmasında “ÇETAM’a en büyük yardımlardan birini İstanbul Kalkınma Ajansı yaptı. İhracatta sertifikasyonlara ihtiyaç vardı. Bu merkez önemli bir açığı kapatacak. 2023 hedefimize ulaşmada, katma değeri yüksek çeliği üretmede önemli katkılar sağlayacak. Bizde çelik fiyatı ortalama 550 dolar seviyelerinde İsveç’te 2500 doların üzerinde. İsveç’in ortalama çelik fiyatlarını yakalamayı hedefliyoruz. Çelik sektörünün böyle donanımlı yer kazanmasında katkısı olan Kalkınma Ajansı, İhracatçılar Birliği üyeleri ve İstanbul Teknik Üniversitesine teşekkür ediyorum Türkiye’nin kamu, özel sektör ve üniversite işbirliğine ihtiyacı var. Çelik sektörüne bu kurum büyük katkılar yapacaktır” dedi.

cetam_acilis (2)

Çelik İhracatının Yıldızları Ödüllendirildi

Merkezin açılışının ardından Çelik İhracatçıları Birliği tarafından ihracatın yıldızları ödüllendirildi. Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ödül töreninde 16 farklı ürün kategorisinde en fazla ihracat yapan 39 şirkete 48 ödül dağıtılırken; her kategoride ilk 10’a giren firmalara toplamda 154 sertifika verildi. 2015 yılında tüm ürünlerde en fazla ihracata ulaşan ilk üç çelik firması; Habaş, İçdaş ve Diler oldu.

cetam_acilis (8)

ÇETAM’ın hedefleri nelerdir?

Ayazağa Yerleşkemizde kurulan ÇETAM öncelikle, ürün ve malzemeler için karakterizasyon testleri ve sertifikasyon hizmetleri sunarak sektörün uluslararası rekabette öne çıkmasını sağlamayı amaçlıyor. Böylece, özellikle çelik sanayiinde yer alan firmaların sıkça karşılaştığı sorunlardan olan ihracat için belgelendirme ve test zorunluluğu gibi tarife dışı teknik engellerin daha kolay aşılması hedefleniyor. Bu engellerin kalkmasıyla ve merkezin Ar-Ge ve İnovasyon çalışmalarına vereceği teknik altyapı desteğiyle birlikte, çelik ihracatında yükseliş bekleniyor.

cetam_acilis (3)

Merkez öncelikle, İstanbul ve çevresindeki çelik üreticilerini, tedarikçilerini, ihracat ve ithalatçıları ile çelik endüstrisindeki ham madde ve yarı madde tedarikçilerine ek olarak, çeliği ara ürün olarak kullanan firmalara da hizmet sunmayı amaçlıyor. Çelik sektörünün ÇETAM’dan başlıca beklentileri ise; sektörel bazda bir test, analiz ve sertifikasyon merkezi kurulması, üreticilerin ve ihracatçıların ürün geliştirme ve ürün test maliyetlerinin düşürülmesi, Türkiye’deki çelik sanayiinin küresel rekabet gücünün artırılması, çelik ürünleri satışlarında uygunluk değerlendirme akreditasyonu ve sertifikasyonu hizmetlerinin verilmesi, sektör çalışanlarına verilecek eğitimlerle hizmet kalitesinin artırılması, üniversite-sanayi iş birliğinin çelik sanayiine katkıda bulunması ve sektördeki teknik altyapının Ar-Ge odaklı ve inovatif faaliyetler için güçlendirilmesi olarak sıralanıyor.

cetam_acilis (9)

Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi
Fotoğraflar: İTÜ Görsel İletişim Tasarımı Ofisi