Projelerimizle Birlikte Türkiye İnovasyon Haftası’ndaydık
Ara 13, 2016


Gelişen ve değişen dünyada, ülkeleri üst sıralara taşıyan en önemli faktör inovasyon olarak öne çıkıyor. Artan dünya nüfusu ve dönüşen ihtiyaçlara göre kendini sürekli yenilemesi gereken üretim anlayışına güç katan inovasyon, bugün uluslararası rekabette ekonomik ve toplumsal açıdan en büyük faktör olarak görülüyor. Ülkemizdeki inovatif çalışmaların ele alındığı, bilişim ve endüstri çevreleri ile akademik dünyadan uzmanların katıldığı Türkiye İnovasyon Haftası’nda, 11 girişimci firma ve 5 yeni proje de yer aldı.

inovasyon haftasi (1)

Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde, Türkiye İhracatçıları Meclisi (TİM) tarafından 8-10 Aralık tarihleri arasında, İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşen etkinlik kapsamında; giyim alanında yeni ödeme ve güvenlik sistemlerinden taşınabilir scootera, biyobozunur yapay damardan hibrit roket motoruna kadar farklı alanlarda geliştirilen ürünler tanıtıldı. Üniversitemiz ve İTÜ ARI Teknokent’in ortak standında ise girişimci firmaların ve projelerin yenilikçi iş fikirleriyle yaşamı nasıl kolaylaştırabileceğinin örneklerini sergilendi. Fuarda, Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü’müzün inovatif projeleri de ilgi topladı.

inovasyon haftasi (2)

Üniversitemiz, etkinliğin ilk gününde, Uzay Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencimiz Halil Kayıkçı “Globalde İz Bırakan Türkler” başlıklı panelde yaptığı konuşmayla katılımcılara seslendi. Genç Liderler ve Girişimciler Derneği tarafından “Türkiye’nin On Başarılı Genci” arasında gösterilen öğrencimiz, salondaki izleyicilere, 2017’de gerçekleştireceği uzay yolculuğuna giden başarı öyküsünü anlattı.

inovasyon haftasi (3)

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca ve bakanlar standımızdaydı


İTÜ ARI Teknokent’in parlak ve girişimci fikirleri gerçeğe dönüştüren kuluçka merkezi İTÜ Çekirdek’ten çıkan girişimler ile İTÜ’nün öğrenci proje ekipleri de çalışmalarını İnovasyon Haftası’nda paylaştı. Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca ve İTÜ ARI Teknokent Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Deniz Tunçalp’in yanı sıra, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin eşliğinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya da standımızı ziyaret ederek projelerle ilgili olarak İTÜ’lü girişimcilerden bilgi aldı. Etkinliğin son gününde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar, iş ve ihracat dünyasından önemli isimler de etkinliğin konuğu oldu. Erdoğan’ın konuşmasının ardından, “TİM İnovasyon Ödülleri” ve “İnova Lig İnovasyon Liderleri Ödülleri”nin kazananları sahneye çıktı ve ödülleri Cumhurbaşkanı tarafından verildi.

inovasyon haftasi (4)

Türkiye İnovasyon Haftası’nda standımızda yer alarak vitrine çıkan projelerimiz ise şunlardı:

İTÜ GAE: İTÜ Güneş Arabası Ekibi, elektrikli araçlardaki mesafe sorununu önlemek ve güneş enerjisinin ulaşımda kullanımı üzerine yaptığı araç tasarımıyla çalışmalarını sürdürüyor.

İTÜ Pars Roket Grubu: Bilimsel amaçlı irtifa roketleri tasarlayıp üretirken Türkiye’deki ilk hibrit roket motorunu da üreten topluluk, geliştirilmiş hibrit roket motorları üzerinde çalışmaya devam ediyor.

İTÜ Arı Teknoloji Geliştirme Kulübü: Kulüp, öğrencilerimizin yeni teknolojik gelişmeleri takip etmesini, bu gelişmeleri İTÜ’de öğrendikleri kuramsal bilgilerle harmanlayarak yerel olanaklarla üretime dönüştürmesini amaçlıyor.

inovasyon haftasi (5)

İTÜ Apis Ar-Ge: Havacılık ve uzay alanında üniversitemizi ve ülkemizi başarıyla temsil eden İTÜ Apis Ar-Ge takımı fuara; kanatlı planör, model uydu ve kendi üretimleri olan drone ile katıldı.

İTÜ Biyobozunur Yapay Damar: Akademisyenlerimizin devam ettiği, gerçek damar yapısını taklit eden katmanlı biyobozunur yapay damar üretimi ve klinik öncesi analizleri projesi de Türkiye İnovasyon Haftası’nda yer aldı.

NextHorizons: Askeri ve sivil amaçlarla; yangın söndürme, şüpheli cisimlere müdahale, el yapımı patlayıcı tarama, seyir ve keşif gibi süreçler için özelleştirilebilir bir otonom/yarı-otonom robot platformu tasarlayan NextHorizons, etkinlikte dikkat çeken çalışmalardan biriydi.

inovasyon haftasi (6)

Mikro-P: Her yaştan ve her seviyeden kullanıcı tarafından programlanabilir, küçük ve otonom bir robot platformu olan Mikro-P; elektronik alanında yazılım bilgisi, proje geliştirme ve çeşitli araştırmalar için kullanılıyor.

Smart Mimic: Kullanım amacına yönelik programlanabilen ve taşınabilir akıllı güvenlik sistemi olan Smart Mimic, akıllı cep telefonlarıyla bütünleşik çalışabilen sistemde, içerisinde hareket algılayan ve sıcaklık ölçen sensörler bulunuyor. Ev güvenliğini sağlamak isteyenlerin yanı sıra, özellikle sık sık yolculuğa çıkanlar ile kampçılığa ilgi duyanların yararlanacağı Smart Mimic, mıknatıslı yapısıyla eşyalara da kolayca monte edilebiliyor.

inovasyon haftasi (7)

BuyBuddy: Giyim mağazalarında müşterilerin kasaya gitmeden alışveriş yapmalarını sağlayan ve güvenlik cihazı olarak da çalışan BuyBuddy, ürünlerin çalınmasını engelleyen bir nesnelerin interneti (IOT) tabanlı cihazı ve mobil uygulamasıdır.

TARS : Endüstriyel koşullara dayanıklı, düşük güç tüketen, her türlü sensörün tak-çıkar mantığı ile entegre edilebildiği, batarya ya da normal güç ile çalışabilen nesnelerin interneti (IOT) platformu TARS’ı üretiyor. TARSUS Inc. Firması tarafından üretilen TARS; uzaktan görüntüleme, kontrol, ölçümleme, otonomluk, veri madenciliği ve yapay zeka özellikleri taşıyor.

inovasyon haftasi (8)

Ahtapot: Toplulukların kendilerine özel bir sosyal ağ kurmasını sağlayan Ahtapot; kurum çalışanları, müşteriler, üyeler ve tedarikçiler arasında güçlü bir iletişim ve iş birliği kurarak verimliliği artırıyor.

Teleporter: Günümüzde hızla gelişen artırılmış gerçekçilik alanında ortaya çıkan projelerden biri olan Teleporter, kullanıcıların cihaz başındayken; konser, festival, spor karşılaşmaları vb. etkinliklerin yapıldığı alanlardaymışçasına deneyimleyebilmesini ve fiziksel alandaki insanlarla canlı yayın yoluyla iletişim kurabilmesini sağlıyor.

inovasyon haftasi (9)

ProjectSeaSong: Mobil saha ekiplerinin takibi, otomobillerle uyumlu çalışacak akıllı cihazın bilgilerini alarak değerlendirme raporları oluşturan ProjectSeaSong, bakım ve olası kaza raporları üreterek sürücüleri ve teknik servisleri uyarmayı amaçlıyor.

3Z: Sağlık alanında son derece önemli bir proje olarak görülen 3Z, hafif ve orta düzey obstrüktif uyku apnesi tedavisinde kullanılabilecek bir yöntem olarak düşünülüyor. Projede; herhangi bir cerrahî müdahale gerektirmemesi ve yüzü kaplamaması nedeniyle hastaya rahatsızlık vermeyen, ses çıkarmayan, taşınabilir ve yenilikçi bir ağız içi aparat üretiliyor.

inovasyon haftasi (10)

Osteoid: Geleceğin tasarım dünyasını şekillendirecek 3 boyutlu yazıcıların başrolde olduğu Osteoid, kişiye özel tedavi olanakları sunan ortopedik ürünler üretiyor.

Getatron: Şehir içi kullanıma uygun, taşınabilir, tek kişilik scooter projesi olan Getatron ise büyükşehirlerin en büyük sorunlarından biri olan trafik sıkışıklığına getirdiği alternatif çözümle İnovasyon Haftası’nda yerini aldı.

Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi
Fotoğraflar: İTÜ Görsel İletişim Tasarımı Ofisi