Aydoğan Özdemir’e TÜBİTAK ve CONACYT’ten Proje Desteği
Oca 16, 2017


Öğretim üyemiz Prof. Dr. Aydoğan Özdemir’in “Yüksek Gerilimli Doğru Akım İletim Hatlarının Elektromanyetik Etkileri ve Korona Boşalması Karakterizasyonu” (Corona Discharge Characterization and Electromagnetic Effects of HVDC Transmission Lines) başlıklı çalışması, TÜBİTAK ile Birleşik Meksika Devletleri Ulusal Bilim ve Teknoloji Kurumu (CONACYT) arasında yapılan iş birliği çerçevesinde proje desteği aldı. Desteğe değer görülen dört projeden biri olan çalışmada öğretim üyemize, aynı bölümden öğretim üyemiz Yrd. Doç. Dr. Suat İlhan ve Kocaeli Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Hasbi İsmailoğlu da araştırmacı olarak eşlik etti.

ısbır1

Projede; izolatör zinciri, iletim hattı ve direk yapısını içeren bütünleşik modellerin kullanılmasıyla birlikte, yüksek gerilimli doğru akım (HVDC) kullanılan izolatörlerle ilgili yalıtım sorunları da incelenecek. Ayrıca, HVDC altında izolatör performansı ve kirlenme durumlarının etkileri de ele alınacak. İlk aşamasında korona boşalma mekanizmasına yakından bakılacak ve HVDC iletim hattının korona modeli oluşturulacağı çalışmada, model oluşumu sonrasında COMSOL Multiphysics yazılımı kullanılarak benzetim çalışmaları gerçekleştirilmesi planlanıyor.

ısbır2

Benzetim çalışmalarında ise potansiyel ve elektrik alan dağılımları, korona akımı, iyon akım yoğunluğu ve korona kayıplarının hesaplanması hedefleniyor. Deneysel çalışmaları Fuat Külünk Yüksek Gerilim Laboratuvarı’mızda gerçekleştirilecek proje; korona kafesi deneyleri, HVDC iletim hattı modelleri ile yapılan deneyler ve elektrostatik gerilimölçerle (voltmetre) yapılacak doğrulama deneylerini de kapsıyor. Çalışmanın yakın gelecekte HVDC uygulamaları için güçlü adaylar olarak gösterilen Türkiye’nin ve Meksika'nın, HVDC sistem çalışmalarına teknik ve ekonomik açıdan ışık tutması bekleniyor.
Önümüzdeki ay başlayacak ve bütçesi 415.400 TL olarak belirlenen projenin 24 ayda tamamlanması öngörülüyor.

Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi