Doç. Dr. Seda Aksoy Esinoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Mert Gür Ödüllerine Kavuştu
Şub 07, 2017


Geçtiğimiz yılın Ekim ayı sonunda açıklanan Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödüllendirme Programı (GEBİP) ödüllerine hak kazananlar arasında yer alan iki akademisyenimiz ödüllerini aldı. Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından her yıl verilen ödüller; doğa bilimleri, mühendislik, sağlık bilimleri ve sosyal bilimler alanında yaptıkları araştırmalarla ülkemizin bilimsel birikimini artıran genç bilim insanlarını, araştırmalarında teşvik etmeyi amaçlıyor.

tubagebip (3)

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törende, Fizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyemiz Doç. Dr. Seda Aksoy Esinoğlu ile Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyemiz Yrd. Doç. Dr. Mert Gür ödüllerine kavuştu.

Doç. Dr. Seda Aksoy Esinoğlu’na TÜBA-GEBİP Ödülü’nü; APL, PRB ve Nature gibi saygın bilimsel dergilerde yayınlanan deneysel katı hâl fiziğinde intermetalik manyetik alaşımların özelliklerinin incelenmesi ile nanomanyetizma ve nano boyutta aygıt üretimi üzerine uluslararası düzeyde çalışmalar etkili oldu. Öğretim üyemiz ayrıca, “lazer kopartma” yöntemi ile manyetik nanoparçacık üretimi ve bu parçacıkların kanser tedavisinde kullanımı üzerine çalışmalarıyla, temel bilimleri sağlık bilimleriyle bütünleştiriyor.

tubagebip (1)

Makine Mühendisliği Bölümü’müzden Yrd. Doç. Dr. Mert Gür ise “Nörolojik İlaçlara Hedef Olan Hücre Zarı Proteinlerinin İşlevinde Hücre Zarının Etkisi” başlıklı bilimsel çalışmasını gerçekleştirmek üzere bu yılın TÜBA-GEBİP ödülünü almaya hak kazandı. Gür’ü ödüle ulaştıran çalışmaları arasında; aralarında Nature Communications, JBC, JCP, BJ and PLoS Bio gibi saygın dergilerin de olduğu çok sayıda atıf alan yayınları ve uluslararası konferans ve çalıştaylarda yaptığı sunumlar öne çıktı. Öğretim üyemizin başlıca araştırma konuları ise; biyomoleküler makineler ve motorlar, hesaplamalı simülasyon ve modelleme, moleküler dinamik simülasyonları, istatistiksel mekanik ve termodinamik, gıda kurutması ve ilaç tasarımı olarak sıralanıyor.

tubagebip (2)

 Çalışmaları bu ödüle değer görülen iki genç bilim insanımız, 3 yıl boyunca her yıl 20 bin TL tutarında maddi destek alacak. Doç. Dr. Seda Aksoy Esinoğlu’nu ve Yrd. Doç. Dr. Mert Gür’ü İTÜ Ailesi olarak bir kez daha tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.
 TÜBA-GEBİP ödülünün kazananların tam listesine buradan ulaşabilirsiniz.


Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi