İTÜ Gönüllülük Kulübü Çocuklarımızın ve Gençlerimizin Yanında
Mar 03, 2017


Gerçekleştirdiği projelerle daha iyi bir dünyanın mümkün olabileceğini gösteren İTÜ Gönüllük Kulübü, Bir Başka Yol ve Nar Harekâtı projeleriyle, ihtiyaç sahibi ama olanakları kısıtlı çocuklar ve gençler için sosyal etkinlikler düzenliyor. Kulübün üyesi öğrencilerimiz, Ayazağa Yerleşkemizde verdikleri eğitimlerle onları parlak bir geleceğe hazırlıyor.

gonulluluk_kulubu (1)

Sevgi, saygı ve sıcacık bir samimiyet ortamı “Bir Başka Yol” 10 Yaşında!

Birlikte başarmanın getirdiği o tarif edilemez duygu, bir zamanlar ders dinlediğiniz yerden yeni kuşaklara bilgilerinizi aktarmanın heyecanı, aynı sofrada buluşan 60 kişilik bir ailenin bir parçası olmanın huzuru… İTÜ Gönüllülük Kulübü üyelerinin; sevgi ve saygı dolu bir havada, gençlerle sıcak bir iletişim kurarak onları aydınlık bir geleceğe taşıdığı “Bir Başka Yol” projesi, üniversite eğitimine başlayan her gençle daha büyük mutluluklara kapı aralıyor.

gonulluluk_kulubu (6)

Geçtiğimiz ay 10. yaşını kutlayan proje sayesinde, üniversiteye hazırlanan ama maddi ve manevi imkânsızlıklar nedeniyle eğitim olanağı sınırlı öğrencilere, İTÜ’lü gönüllü gençlerin verdiği derslerle destek oluyor. 10 yıldır başarıyla sürdürülen projede, üniversitemizdeki öğrenciler ve bazen de diğer üniversitelerden gelen gençler haftada iki saat süren dersler veriyor. Kulüp 90 gönüllüsüyle; 3’ü sayısal bölümü son sınıf, 2’si eşit ağırlık bölümü son ve 1 de sayısal bölümü 11. sınıf olmak üzere, toplam 6 sınıftan oluşan Bir Başka Yol sayesinde, 42 öğrencinin üniversiteye hazırlanmasında onlara yol arkadaşlığı yapıyor. Üniversitemizin bünyesindeki dernek ve vakıflar dışında herhangi bir yerden hibe almadan süren proje, bağımsız bir sosyal sorumluluk girişimi olarak örnek bir model oluşturuyor. Böylece, iletişime geçilen gençlerin yerleşkelerimizde aldıkları eğitimin yanında, kültürel etkinliklere katılmaları ve toplumsal farkındalık edinmeleri de teşvik ediliyor. Bir Başka Yol, bu gençlerin üniversitemizde düzenlenen piknikler, kulübe özel yemekler ve daha pek çok farklı aktiviteyle sosyal etkinliklere de katılmalarını sağlıyor.

gonulluluk_kulubu (4)

Proje, sınırlı olanakları olan çocukların ve gençlerin eğitimine herhangi bir karşılık beklemeksizin katkıda bulunmasıyla öne çıkıyor. Bir Başka Yol dâhilinde verilen dersler, Ayazağa Yerleşkemizde en fazla 10 kişiden oluşan sınıflarda işleniyor. Hafta sonu 9.00 - 18:00 saatleri arasında, iki saatlik derslerden oluşan eğitimlerde, sayısal bölümde öğrenim gören son sınıftaki lise öğrencileri için matematik 1, matematik 2, fizik, kimya, biyoloji, geometri ve Türkçe olmak üzere toplam 7; eşit ağırlık bölümünde öğrenim gören lise son sınıf öğrencileri içinse; matematik 1, matematik 2, geometri, Türkçe, tarih, edebiyat ve coğrafya dersleri olmak üzere toplamda yine 7; 11. sınıf sayısal bölüm öğrencileri için ise matematik 1, matematik 2, fizik, kimya, biyoloji, geometriden oluşan toplam 6 derste eğitim veriliyor. Derslerde izlenecek müfredatlar dönem başında belirlenip gönüllülerin ortak kullanımına sunuluyor. Bu noktada kulübün kütüphanesi de destek amacıyla kullanılabilmektedir. Öğrencilerin eksik olduğu konular hafta içi uygun zamanlarda ayarlanan etütlerle takviye ediliyor ve deneme sınavlarıyla bilgi seviyeleri ölçülüyor. İTÜ Gönüllülük Kulübü, olanakları kısıtlı lise öğrencilerinin projeden yararlanabilmesi için okul müdürleriyle sürekli iletişim hâlinde kalıyor. Eğitimlere katılması uygun bulunan öğrencilerin ailelerinden izin belgeleri alındıktan sonra, velilerle tanışma toplantısı düzenleniyor ve ardından derslere başlanıyor.

gonulluluk_kulubu (3)

Kulüp, çalışmalarını daha sağlıklı bir şekilde sürdürmek ve üniversiteye hazırlanan gençlerimize daha fazla olanak sağlamak adına, yayın evlerinden ve eğitim kurumlarından hibe olarak sağladıkları ders kitapları ile soru bankalarını kullanıyor. Ayrıca, Bir Başka Yol’a katılarak geleceğini belirleme şansı yakalayan lise öğrencilerine, hayırseverler tarafından yapılan gıda yardımları sayesinde hafta sonunda yemek de sunuluyor.

gonulluluk_kulubu (5)

İTÜ Gönüllülük Kulübü, Bir Başka Yol’da ve diğer projelerinde daha fazla gence ulaşabilmesi ve onlara daha iyi imkânlar sunması adına karşılıksız yardımlarınızı bekliyor. Ülkemizin geleceğinde yer almak isteyen ama olanakları sınırlı gençlerimize ve çocuklarımıza destek olmak için İTÜ Gönüllülük Kulübü’ne Facebook ve Twitter hesaplarından ulaşabilir, Bir Başka Yol’a destek olmak içinse projenin internet sitesini ya da Twitter profilini ziyaret edebilirsiniz.

Nar Harekâtı ile dünya çocuklarla güzel

Devlet korumasına ihtiyaç duyan çocuklara toplumsal yaşamlarında yararlanabilecekleri ders dışı eğitimler sunan Nar Harekâtı, miniklere hayat boyu kullanabilecekleri deneyimler kazandırarak dünyaya ve topluma daha duyarlı bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunuyor. Kulüp, Nar Harekâtı kapsamında yaptığı haftalık ziyaretlerle, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı sevgi evlerindeki çocuklarla birlikte atölye çalışmaları yapıyor ve geziler düzenliyor. Atölye çalışmaları çocukların el-göz koordinasyonunu geliştiriyor, takım halinde hareket etmeyi öğretiyor, tasarım yeteneklerini artırıyor ve hayal dünyalarını genişletiyor. Geziler ise çocukların çeşitli ortamlarda bulunarak farklı bakış açıları ediniyor. İTÜ Gönüllülük Kulübü bugüne dek; 3 boyutlu şehir kurma, kurabiye yapımı, ebru, hafıza oyunu gibi konularda gerçekleştirdiği atölye çalışmaları ve Oyuncak Müzesi, Deniz Müzesi, Uzay Evi gibi noktalara düzenlediği gezilerin yanı sıra; şişme oyun parkları, kostümlü karakterler ve çocuklara özel konserden oluşan Nar Çocuk Festivali’ni gelenekselleştirerek de çocuklarımıza hep hatırlayacakları anılar bırakmayı amaçlıyor.

Kulüp üyeleri sevgi evlerindeki çocuklarımız için farkındalık oluşturmak adına, kendilerinin bu noktadaki bilgilerini artırmak üzere; “çocuk psikolojisi” ve “koruyucu ailelik” kavramları üzerine bilgilerini artırıyor. Projede olmayan insanlara koruyucu aile olmayı anlatabilmek ve bu konuya ilgiyi artırmak için alışveriş merkezleri gibi birçok kişinin buluştuğu noktalarda stand açarak çeşitli çalışmalar yapıyor. Böylece, kulübün ziyaret ettiği kentlerde Nar Harekatı Projesi’nin başlatılmasını ve buralardaki çocuklara da ulaşmayı planlıyor.

Nar Harekâtı temel olarak; çocuklarımızın toplumsal haklarını gözeterek bu konuda onları bilinçlendirmeyi, iletişim yeteneklerini geliştirmeyi, onlara gönüllülük ruhu aşılayarak sosyal sorumluluk ruhu kazandırmayı ve kulüp üyelerini birer rol model olarak benimsemelerini amaçlıyor. Üyeler bunları yaparken çocuklarla iyi bir paylaşım ortamı oluşturma ve gönüllülerin aktif görevler üstlenmesi gibi noktaları da göz önüne alıyor. İTÜ Gönüllük Kulübü, Nar Harekâtı çalışmalarında, üniversitemizin olanaklarından da yararlanıyor ve iletişimde olduğu çocuklarımızı yerleşkemizde ağırlayarak kendilerine idealler belirlemesi açısından önemli bir motivasyon sunuyor.


Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi