Fransa Büyükelçiliği ile Doktora Sonrası Burs Programı Anlaşması’na İmza Attık
Mar 06, 2017


Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği ile üniversitemiz arasında Türk araştırmacılar için doktora sonrası burs programı anlaşması imzalandı. Anlaşmanın gelecek dönemlerde lisans ve lisansüstü öğrencileri de kapsaması planlanıyor. Anlaşma, Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Charles Fries ve Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca tarafından 03 Mart’ta, Beyoğlu’nda bulunan Fransız Sarayı’nda imzalandı. Törene; Fransa İstanbul Başkonsolosu M. Bertrand Buchwalier, Fransa Türkiye Kültür Müdürü M. Eric Soulier ve Fransız Kültür İstanbul Müdürü M. Matthieu Bardıaux’nun yanı sıra, Rektör Yardımcılarımız; Prof. Dr. Telem Gök Sadıkoğlu ile Prof. Dr. Alper Ünal, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Cafer Özkul ve Yabancı Diller Bölümü’nden öğretim görevlimiz Celine Anne Helene Gravey de katıldı.

fransabuyukelciligianlasma (11)

İki ülke arasında bilimsel alanlarda yeni iş birliklerinin sağlanması adına önemli bir başlangıç olması beklenen anlaşma kapsamında verilecek burslarla, üç Türk araştırmacı Fransa’daki üniversitelerde doktora sonrası araştırmalara başlama ve akademik çalışmalarını ilerletme olanağına kavuşacak. Burs programına katılacak Türk araştırmacılar, Fransız araştırma ekiplerinde yer alma ve farklı akademik programlara başvurma şansı da elde edecek.

fransabuyukelciligianlasma (2)

Prof. Dr. Mehmet Karaca: “Türkiye için yine bir ilke imza attık.”
Anlaşmayla ilgili görüşlerini paylaşan Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca ise programın sadece üniversitemiz için değil, ülkemiz için de yeni bir başlangıç anlamına geldiğini söyledi. Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği ile birlikte yürüteceğimiz doktora sonrası burs programının üniversitemizin araştırma potansiyelini artıracağını belirten Rektörümüz, böylece Teknik Üniversite’nin bakış açısının da genişleyeceğini sözlerine ekledi. Üniversitemizin bir ilke daha imza attığını belirten Rektörümüz, bu ortak çalışmanın hayata geçmesinde verdiği destekten ötürü Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği’ne de teşekkürlerini iletti. Prof. Dr. Mehmet Karaca, konuyla ilgili düşüncelerini: “Üniversitemizin kuruluşunda Fransız bilim insanlarının ve mucitlerinin de rolü var ki bunlardan biri de François Baron de Tott’tur. Bu programla birlikte, tam 200 yıl sonra Fransa ile yeniden bir araya geliyoruz. Ayrıca Erasmus değişim programıyla daha geniş ve kapsamlı olarak Fransa Büyükelçiliği ve Fransa Konsolosluğu üzerinden öğrenci değişimi gerçekleştirmeyi de planlıyoruz. Lisans ve lisansüstü düzeydeki ilk aşamada ise 20 ila 30 öğrenci bu olanaktan yararlanacak, bu sayı gelecek dönemlerde artacak. Anlaşmanın sadece üniversiteyle sınırlı olmadığını da belirtmemiz gerekiyor. İTÜ ARI Teknokent üzerinden bazı firmalarla yapılacak iş birlikleri de bu kapsamda değerlendirilecek.” sözleriyle özetledi.

fransabuyukelciligianlasma (3)

Fransa Büyükelçisi M. Charles Fries, “ İTÜ ile heyecan verici işbirliğinin başlangıcı”

Fransa Büyükelçisi M. Charles Fries ise anlaşmanın son derece önemli olduğunu söyledikten sonra, yapılan iş birliğinin mobiliteyi ön plana çıkardığına ve program sayesinde, Türk öğrencilerin Fransa’da doktora sonrası çalışmalar yapabileceğine dikkat çekti. Fries ayrıca, üniversitemizin Türkiye’de bir büyükelçilikle ilk kez anlaşma imzalamasında pay sahibi olmalarının kendilerini oldukça mutlu ettiğini vurguladı. Anlaşmanın Türk doktora sonrası araştırmacıları ile Fransa’daki araştırma merkezlerinde bulunan araştırmacıların ve Fransız akademisyenlerin Türkiye ile değişimini de öngördüğünü hatırlatan Büyükelçi, böylece Türkiye’den 3 doktora sonrası araştırmacıya burs sağlanacağının altını çizdi. Fries anlaşmaya ilişkin düşüncelerini şu sözlerle paylaştı: “Bu anlaşmanın İTÜ ve Fransa’daki enstitüler arasında kurulacak uzun vadeli bir iş birliğinin başlangıcı olacağına inanıyorum. Rektör Karaca’ya da söylediğim üzere, biz bu iş birliğini desteklemek ve geliştirmek için daima hazırız. Çünkü Türkiye’yi yükseköğrenimde çok önemli ve gelecek vadeden bir ülke olarak görüyoruz. Gelecek ay somutlaşması beklenen çok sayıda farklı programlarımız da var. Bu anlaşma, Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olan ve bizi seçmesinden ötürü gurur duyduğumuz İTÜ ile heyecan verici iş birliği sürecimizin sadece ilk adımı olarak sayılmalı.“

fransabuyukelciligianlasma (4)

Anlaşmanın kapsamı, seçilebilirlik şartları ve araştırma alanları

Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği ile imzaladığımız doktora sonrası burs programı anlaşması, üniversitemizde herhangi bir alanda doktora sahibi olan ve tezini savunmasını takiben 3 yıla kadar teslim eden bütün Türk araştırmacılara açık olacak. Eylül ayında başlayacak ve 6 ay süreli burs sağlayacak programdan yararlanmak isteyen araştırmacılar için son başvuru tarihi ise 14 Nisan 2017 (gece yarısı) olarak belirlendi. Anlaşma uyarınca, iki ülke arasında ortak araştırma projelerinin güçlendirilmesi amacıyla aşağıdaki alanlara öncelik verilecek.

• Mühendislik dâhil olmak üzere uygulamalı bilimler
• Sürdürülebilir kalkınma (şehircilik, inşaat, mimarlık, akıllı kent)
• İnsan bilimleri ve sosyal bilimler
• Yer bilimleri
• Denizcilik çalışmaları
Ar&Ge ve inovasyon alanında iş birliği
Airbus Savunma ve Uzay Araştırmaları (Airbus Defense and Aerospace) ve İTÜ iş birliği
Havacılık alanındaki Ar-Ge faaliyetleri için AIRBUS ve SAFRAN ile işbirliği
Fransız ekiplerinin dâhil olacağı ve Teknokent bünyesinde yapılacak uluslararası iş birliği
İnovasyon günlerinin ortaklaşa düzenlenmesi

Üniversitemizin Fransa ile yaptığı uluslararası iş birlikleri hakkında

Üniversitemizin, Fransa’daki üniversitelerle devam eden 40’ın üzerinde Erasmus öğrenci değişim programı anlaşması bulunuyor. Bu program kapsamında ise öğrencilere birçok alanda çift diploma seçeneği de sunuluyor. Ayrıca Fransa ile olan iş birliklerimiz, heyetler arası görüşmelerle de güçleniyor. Geçtiğimiz Ocak ayında, üniversitemizi temsilen bir heyetin Fransa’daki Rouen Üniversitesi’ne yaptığı ziyaret, karşılıklı görüş alışverişi yapılması ve güçlü bir diyalog zemini oluşturma açısından öne çıktı.

Burslarla ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Haber ve Fotoğraflar: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi