7. Temiz Enerji Günleri’nde Uzmanlar Öğrencilerimize Seslendi
Mar 16, 2017


Temiz enerjiye yapılan yatırımlar bütün dünyada hızla artarken, bu konu üzerine yapılan görüş alışverişleri de yeni teknolojilerin üretimine zemin hazırlıyor. Elektrik Mühendisliği Kulübümüzün bu yıl yedincisini düzenlediği Temiz Enerji Günleri, 9 - 11 Mart tarihleri arasında Ayazağa Yerleşkemizde gerçekleştirildi.

teg'17 (2)

Öğrencilerimizin hazırladığı konserle başlayan etkinliğin açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Fuat Aydın, müziğin evrensel bir dil olduğunu ve Temiz Enerji Günleri’nin böylesine güzel bir performansla başlamasının kendisini mutlu ettiğini dile getirdi. Aydın, üniversitemizdeki 170 öğrenci kulübünün farklı ve özel etkinlikler düzenlediğini söyleyerek, öğrenci topluluklarımızı kutladı. Elektrik-Elektronik Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Serhat Şeker ise 2011’den beri Elektrik Mühendisliği Kulübümüzün Temiz Enerji Günleri’ni takip ettiğini, bu başarılı organizasyonun uluslararası hâle getirilmesinin son derece önemli olduğunu belirtti.

teg'17 (3)

Etkinliğe Prof. Dr. Ali Fuat Aydın’ın yanı sıra, Elektrik-Elektronik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Şeker, Elektrik Mühendisliği Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Belgin Emre Türkay, TEG’17 Genel Koordinatörü Tunahan Saygılı, Elektrik Mühendisliği Kulübümüzün Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Onur Aydoğan ve birçok öğrencimiz katıldı.

teg'17 (4)

Temiz enerji ve geleceğe etkisi ele alındı

Temiz Enerji Günleri’nin ilk oturumunda ele alınan konu rüzgâr enerjisi ve bu enerjinin geleceği oldu. Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği’nden Gülşah Altıkulaç, Borusan Enerji Rüzgâr ve Güneş Mühendislik Müdürü Ömer Emre Orhan ve Bozkır Enerji Genel Müdürü Ercan Muti’nin söz aldığı oturumda; Türkiye ve dünyada rüzgâr enerjisi, rüzgâr türbinleri ve rüzgâr türbinlerindeki yeni teknolojiler ile rüzgâr enerji santralleri süreç yönetimi konuları yakın plana alındı.

Etkinliğin ilk oturumu Sürdürülebilir Bir Yaşam için Enerji ve İnovasyon başlığı altında yapıldı. REENGEN Kurucu Ortaği Şahin Çağlayan’ın “Enerji Yönetiminde IoT Uygulamaları”, Hello Tomorrow Türkiye Başkanı Timur Topalgökçeli’nin “Türkiye ve Dünya için Yeni Enerji Modelleri” ve Mehmet Ali Keçiciler’in ”Akıllı Şehirlerin Geleceği” başlıklarıyla yaptığı konuşmaların ardından, Bereket Enerji Elektrik Grup Müdürü Erim Arıcı’nın katıldığı hidroelektrik enerji konulu açık oturumla ilk gün sona erdi.

teg'17 (6)

7. Temiz Enerji Günleri’nin koordinatörü Melik Buğra Özçelik’in konuşmasıyla başlayan ikinci günü ise katılımcıları, güneş enerjisi sistemlerine odaklanan oturumla karşıladı. Oturumda, Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Genel Sekreteri Hakan Erkan, Bereket Enerji’den Levent Karaman, TYT Solar Genel Müdürü Cemil Cihan Özalevli ve Teknoray Solar Genel Müdürü Sayın Mehmet Özenbaş konuğumuz oldu. Etkin Enerji: Tasarruf ve Verimlilik oturumuyla süren ikinci günde Alper Sina Yaman “İnovatif Depolama Teknolojileri”, Prof. Dr. Belgin Emre Türkay “Akıllı Şebekeler” ve Erhan Kaya “Akıllı ve Yeşil Binalar” başlıklı sunumlarını yaptılar. Etkinliğin ikinci günü, yenilenebilir enerji fikirleri hakkındaki Serbest Kürsü ve Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Platformu (TEHAD) Başkanı Berkan Bayram’ın katıldığı Ulaşımda Alternatif Enerji başlıklı açık oturumla kapandı.

teg'17 (5)

TEG’17 etkinliğinin son gününde ise sahneye ilk olarak koordinatörler Ayşe Nur Köklü ve Abzal Zhanbirov çıktı ve konuşmalarıyla üçüncü günü başlattı. Son günde; Enerji Piyasası ve Ticareti oturumuna katılan Mehmet Özdağ “Türkiye’deki Enerji Politikalarına Genel Bir Bakış”, Melis Bilgiç Aksarı “Enerji Borsası ve Ticareti”, Barış Sanlı “Temel Kavramlar ve Piyasa Yapısı, Mevzuat Altyapısı ve Elektrik Piyasası Bileşenleri” ve son olarak Nurullah İpekli “Yenilenebilir Enerji Santrallerinde Yerli Ürün Kullanımı” başlıklı konuşmalarıyla katılımcılara seslendi. 7. Temiz Enerji Günleri, Sedat Sami Ömeroğlu’nun katılımıyla Endüstri 4.0 Temelinde Uzak Geçmişten Yakın Geleceğe Teknoloji ve İnsan başlıklı konulu dikkat çekici bir açık oturumla tamamlandı. TEG’17 katılımcılarına, Vera grubunun Konseriyle veda etti.

teg'17 (1)


Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi