Projeler İçin Burslar ve Destekler, ERC Bilgi Günü’nde Anlatıldı
Mar 28, 2017


TÜBİTAK ve Avrupa Birliği Merkezi Araştırma Ofisi’mizin iş birliğiyle düzenlenen Avrupa Araştırma Konseyi (ERC) Bilgi Günü, Ayazağa Yerleşkemizde gerçekleştirildi. Araştırmadan Sorumlu Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Alper Ünal ve TÜBİTAK ERC Ulusal İrtibat Noktası’ndan Derya Dönertaş’ın konuşmacı olarak katıldığı etkinliğe, bilimsel çalışmalarını hayata geçirmek için ERC’den destek almayı düşünen birçok bilim insanı katıldı. Toplantıda; TÜBİTAK’ın ERC kapsamında sağladığı ödül ve destek programları hakkında ayrıntılı bilgiler ve ERC’nin 2017-2018 çağrıları hakkında bilgiler paylaşıldı. Bilim insanlarının kuruluştan burs veya destek alabilmesi için proje yazımı konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar aktarıldı.

Araştırma sayısının artması önemli

Yüz yüze görüşmeler ve soru-cevap bölümünden önce yapılan konuşmalarda, Araştırmadan Sorumlu Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Alper Ünal, araştırma sayısındaki artışın ülkemiz açısından önemli olduğunu dile getirdi. Projeleri için destek ve burs arayışındaki bilim insanlarımızın başvuru sürecini zamanında ve doğru bir şekilde tamamlamasının önemine dikkat çeken Ünal, bilgilendirme amaçlı yapılan bu toplantının bu yönde atılan bir adım olduğunu belirtti.
Diğer konuşmacı Derya Dönertaş ise ERC’nin temel amacının başarılı araştırmacılara ve ekiplerine yüksek kazanımlı, yüksek riskli ve üst seviye araştırmalarda destek sağlamak olduğunu söyledikten sonra, programın ulusal kaynaklarla fonlanması güç, büyük bütçe gerektiren öncül araştırmaları desteklediğini vurguladı. Dönertaş konuşmasının ardından, ERC’ye proje önerisi sunmak isteyen araştırmacıların sorularını yanıtladı.
Horizon 2020 (Ufuk 2020) Programı kapsamında “Bilimsel Mükemmeliyet Alanı” başlığı altındaki Avrupa Araştırma Konseyi çağrıları, bu yılın bahar ve yaz döneminde açılacak.


Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi