Sazgen Sazy, Kazak Kültürünü İTÜ Sahnesine Taşıdı
May 04, 2017


Kazakistan - Türkiye ilişkilerinin 25. yılına ithaf edilen ve “Tangodan Türküye, Operadan Küye” temasıyla konservatuvarımızda düzenlenen konserde farklı müzik tarzlarından birçok eser seslendirildi.

sazgen-sazy (1)

Kazak folklor ve halk çalgıları topluluğu “Sazgen Sazy”, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda (İTÜ TMDK) verdiği konserde; operadan tangoya, cazdan geleneksel Kazak türküleri olan küylere ve hatta Anadolu türkülerine kadar uzanan geniş bir repertuvarla müzikseverlerin karşısına çıktı. Konserde; Kazak tenor Zhenissali Yerzhanov’un yanı sıra, konservatuvarımızdan akademisyenlerimiz Türkmen soprano Gülaram Baltayeva, öğretim görevlisi tenor Laçin Modiri ve öğretim üyesi kaval sanatçısı Doç. Dr. Cihan Yurtcu da solist olarak sahne aldı. Sazgen Sazy Folklor ve Etnografya Topluluğu, İTÜ TMDK BİSED Konser Salonu’nda gerçekleşen etkinlikte giydikleri geleneksel giysilerle de izleyicilerin beğenisini kazandı.

sazgen-sazy (2)

5000’e yakın eserden oluşan repertuvar


Geleneksel Kazak çalgılarının özel orkestral düzenlemelerle hayat bulduğu orkestranın, 5000’e yakın eserden oluşan repertuarı, çok farklı tarzlardan müzikal eserleri dinleyicilerle buluşturuyor. Genel Sanat Yönetmenliğini Bagdat Tilegenov’un üstlendiği Sazgen Sazy, müziğe hem akademik hem de sanatsal açılardan bakarak tüm müzik türlerini geleneksel çalgılarla icrâ edebilme noktasında önemli bir örnek olarak öne çıkıyor.

sazgen-sazy (3)

Kazak halk çalgılarının ve müziğinin dünya çapında bilinirliğinin artmasını amaçlayan orkestra; dombıra, bas dombıra, serter, kıl kobız, prima kobız, nar kobız, bayan (bir tür akordeon), sazsırnay, sıbızgı, jetigen vb. geleneksel çalgılardan ve çeşitli vurmalı çalgılar kullanıyor. Çalgıların; bağlama, kemane, kaval, klasik kemençe ve kanunla olan yapısal benzerlikleri, birçok Türk halk çalgısının atası olduğuna dair görüşleri güçlendiriyor.

sazgen-sazy (4)

Sazgen Sazy hakkında

Sazgen Sazy, Kazakistan’ın Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) bir parçası olduğu dönemde uygulanan birçok kısıtlama ve yasaklamalara rağmen 1981 yılında, Kazak Milli Halk Çalgıları Müzesi İdaresi bünyesinde, başkent Almaata’da kuruldu. Repertuvarında Kurmangazi, Tatimbet, Şügür gibi Kazak müziğinin en ünlü ve büyük bestecilerinin halk çalgıları için yazdıkları solo ve orkestra eserlerine öncelik veren topluluk, farklı tarzlardan birçok uyarlama yaparak Kazak halk çalgılarının kapasitesini ve müzikalitesini geniş kitlelere duyurdu. İngiltere, İsviçre, İtalya, İspanya, Fransa, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Güney Kore, Çin Halk Cumhuriyeti, Türkiye ve bazı Orta Avrupa ülkelerinde bulunan saygın konser salonlarında sayısız konserler veren Sazgen Sazy, uluslararası alanda müzik otoritelerinden de olumlu yönde eleştiriler almaya devam ediyor.


Haber ve Fotoğraflar: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi