İTÜ’lü Zorlu Enerji Grubu Yöneticileri, İTÜ Öğrencileriyle Buluştu
May 23, 2017


Zorlu Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak, öğrencilere “İletişime açık olun.  İletişime ne kadar açık olursanız oluşabilecek sorunları o kadar hızlı çözersiniz”  önerisinde bulundu.

İTÜ İşletme Mühendisliği Bölümü öğrencilerine verilen ve içeriğinde enerji teknolojisinin de yer aldığı “Kimyasal Teknolojilere Giriş” dersinin öğretim elemanları Prof.Dr. Filiz Karaosmanoğlu, Doç.Dr. Alper Aydın ve Araş.Gör. Halil Dertli, son derslerinde, 12 Mayıs 2017tarihinde Zorlu Enerji Grubu'nun İTÜ Mezunu yöneticilerini öğrencileriyle buluşturdu. İTÜ Kimya Kimya Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr.  Gülhayat Nasün Saygılı ile İşletme Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Lütfiak Alpkan'ın da izlediği derse Zorlu Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak, Proje Finansman Müdürü İlkay Aydemir, Planlama ve Operasyon Yöneticisi Mehmet Ergin, İnsan Kaynakları Direktörü Öniz Sayıt, Kurumsal İletişim Müdürü Esra Çakır, Kurumsal İletişim Yöneticisi Sevi Yüzbaşıoğlu katıldılar.

zorlu-enerji-ziyaret (3)

Kendinizi tanıyın

Gençliğinin en güzel yıllarını İTÜ’de geçirdiğini söyleyen Zorlu Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak, üniversite sıralarından başlayarak Zorlu Enerji Grubu Başkanlığına kadar uzanan başarı öyküsünü öğrencilerle paylaştı ve meslektaşlarına öneriler yaptı.Öğrencilerin heyecanından feyz alarak konuşmasını planlanan sürenin iki katına çıkaran Ak, şöyle dedi:

“Güzel bir atasözümüz vardır, ‘Kişi kendin bilmek gibi irfan olmaz’ der büyüklerimiz. Bence de bir insanın kendini tanıması her şeyden önemli. Kişi kendi yeteneklerini iyi tanır, başarılı olamadığı yanlarını bilinirse başarısızlıkları ortadan kaldırabilir. Örneğin ‘yabancı dil öğrenemiyorum’ deyip dile küsmemeli. Öğrenme yöntemi, izlenen yol değiştirilmeli. Okulda hocalarımız bize ‘Hep hayatınızı planlayın’ derlerdi. Sevgili öğrenciler, hayatınızın planlamasıyla ilgili sıkı çalışmanız gerekiyor. Bugün sizin yerinize düşünen aileniz, hocalarınız  var ama yarın olmayacak. Siz kendinizi düşünmezseniz kim sizi düşünecek? Kendinizi iyi konumlandırmanız gerekiyor. İş hayatında sadece size verilen işi değil daha fazlasını öğrenmeye, yapmaya çalışın. Sadece kendi işinizi bilmekle yetinmeyin, diğer bölümlerdeki insanların da neler yaptığını öğrenin. Dolaşın, şirket içini de şirket dışını da dolaşın. İnsanlarla ilişki kurun,iletişime açık olun.  İletişime ne kadar açık olursanız sorunlarınızı o kadar hızlı çözersiniz”

Açık üniversite kavramını da öğrencilere anlatan Sinan Ak özellikle güneş elektriğinin gelecekte yaşamımızda nasıl yer alacağını örneklerle anlattı. İki saat süren konuşması hiç azalmayan ilgi ile takip edilen ve ardından soru yağmuruna tutulan S. Ak, “Hayatta vardığınız noktada mutlu musunuz?” sorusuna şöyle yanıt verdi:"Mutluluk kelimesinin insanın nasıl yorumladığı önemli. İşte ‘başarılı’ olunur. İşte başarı, mutluluğu getirir, ancak  hayatın diğer yanlarını ihmal etmemek ve dengeyi korumak kaydıyla olur.“ diyerek ailenin ne kadar önemli olduğunu ve başarısının arkasında eşinin olduğunu vurguladı.

Geleceğin dünyasına hazırlanıyoruz

İTÜ Yerleşkesi'ni güzelleşmiş bulan ve “Tekrar okuluma dönmek istedim” diyen Zorlu Enerji Grubu Planlama ve Operasyon Yöneticisi Mehmet Ergin,“Zorlu Enerji Grubu sürdürülebilirliğe her yönüyle katkı sağlayan projeler gerçekleştirme ilkesiyle hareket ediyor.Üretim portföyünde başta jeotermal, rüzgâr ve güneş olmak üzere yenilenebilir kaynak çeşitliliğini ve payını artırma hedefiyle ilerliyor. Zorlu Enerji, yurt içinde ve yurt dışında oluşturduğu dengeli portfoyü, deneyimi ve piyasadaki güçlü konumu ile sektörün önde gelen oyuncularından biri olarak yurt içinde 7 hidroelektrik,  3 rüzgar, 3 jeotermal ve 3 doğalgaz santralinin yanı sıra yurt dışında da Pakistan’da ve İsrail’de santrale sahip. Ayrıca dünyanın geleceğine katkıda bulunmak için kararlı ve sorumlu bir biçimde enerji yatırımlarını gerçekleştiren bir şirket olarak geleceğin dünyasına hazırlanıyor" dedi. 


zorlu-enerji-ziyaret (2)

Yaptığınız işten tat almak gerçekten çok önemli

Zorlu Enerji Grubu Proje Finansman Müdürü İlkay Aydemir ise öğrencilere ‘okulumu özlemişim’ diyerek başladığı konuşmada, öğrencilere bazı önerilerde bulundu:

“Üniversite, öğrenmeyi öğreten bir kurum. İşletme Mühendisliği ise daha farklı şeyleri öğrenmeyi öğreten bir meslek. Herşey çok hızlı değişiyor. Hayat boyu farklı şeyler öğreneceksiniz. Yaptığınız işten tat almak gerçekten çok önemli. Yenilikçi, yaratıcı fikirlere çok ihtiyaç var. Çözüm odaklı olmak, yeni yollar geliştirmek size çok katkı sağlayacak. Fikir üreten ve teknolojiyi üreten bir ülke haline gelmek için hepimiz üzerimize düşenin en iyisini yapmaya çalışacağız.”

Enerjimiz çocuklar için

Enerji Grubu Kurumsal İletişim Müdürü Esra Çakır, Zorlu Enerji sosyal sorumluluk projeleri ile ilgili öğrencilere bilgi verdi:

“Çevre ve enerji konusunda doğru bilgilerle donatılan çocukların gelecekte gezegenimizle ilgili sorunların çözümünde aktif rol alacağına inanan Zorlu Enerji Grubu, çocukların enerji konusundaki bilgi ve bilincini arttırmayı hedefleyen sistematik çalışmalar yürütüyor diyen Çakır, sözlerine şöyle devam etti:“Zorlu Enerji Grubu olarak Türkiye’nin dört bir yanından çocuklara ‘Enerjimiz çocuklar için’ projesi ile enerji kaynakları, üretimi ve kullanımı hakkında bilgi ve deneyimlerin aktarılması, yenilenebilir enerjinin önemi ve enerjinin tasarrufu kullanımı konularında farkındalık yaratmayı hedefliyoruz“

Önemli bir ilki gerçekleştirdik

Konuşmaların ardından Zorlu Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak ve ekibine teşekkür eden Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu  "Bugün İşletme Mühendisliği Bölümü'nün kıymetli İTÜ mezunlarını, Zorlu Enerji'deki İTÜ'lü yöneticilerimizi, öğrencilerimizle samimi ve verimli bir ortamda bir araya getirdik ve önemli bir ilki gerçekleştirdik. Bu işbirliğini sürekli kılmak istiyoruz.Zorlu Enerji'deki İTÜ mezunlarıyla, Sinan Ak’la gurur duyuyoruz." dedi.

Sinan Ak kimdir?

İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümünden 1995 yılında mezun olan Sinan Ak, çalışma yaşamına Evgin Yatırım Menkul Değerler'de yatırım uzmanı olarak başladı. ABD'deki Old Dominion University'de İşletme yüksek lisans programını tamamlayan ve 2000 yılında Zorlu Holding bünyesinde göreve başlayan Ak, 2002 yılına kadar Vestel Komünikasyon'da Finans Şefi, 2002-2006 yılları arasında ise Vestel Beyaz Eşya'da Finans Müdürü olarak çalışmalarını sürdürdü. Ak, 2006 yılında Zorlu Enerji Grubu'na katıldı.2012 yılına kadar Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ Finans ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Ak, Ocak 2012'de Zorlu Enerji Genel Müdürlüğüne atandı. Ak, bu süreçte aynı zamanda Zorlu Enerji Grubu şirketlerinden Zorlu O&M Enerji Tesisleri İşletme ve Bakım Hizmetleri AŞ ve Zorlu Endüstriyel ve Enerji Tesisleri İnşaat Ticaret AŞ'nin de Genel Müdürlüğünü yürüttü.Zorlu Enerji'nin yurt dışı yatırımlarına yön veren Ak, İsrail ve Pakistan'daki operasyonların geliştirilmesinde büyük rol oynadı. Ak, 1 Aralık 2016 tarihinde ise Zorlu Enerji Grubunun Başkanı oldu.Sinan Ak, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Avrasya, Asya Pasifik, Avrupa, Enerji İş Konseyi, Yurt Dışı Yatırımlar, Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu-Türkiye Bölümü (GÜNDER), Güneş Enerjisi Yatırımcılar Derneği (GÜYAD), Enerji Ekonomisi Derneği ve Elektrik Ticareti Derneği Yönetim Kurulu üyeliklerini de sürdürüyor.
zorlu-enerji-ziyaret (1)