Depreme Karşı Dayanıklı Yapı Teknolojisi İTÜ’de Konuşuldu
Haz 13, 2017


Üniversitemizde düzenlenen Yapısal Güçlendirme ve Japon Yapı Güçlendirme Teknolojileri başlıklı seminerde, Japonya ve Türkiye’deki deprem çalışmaları ele alındı.

deprem-semineri-2017 (3)

Depreme karşı dayanıklı yapı teknolojisi çalışmalarıyla bilinen inşaat firması Japon Maeda Corporation, Japonya’da geliştirdiği inovatif yapı güçlendirme çözümlerini ülkemize taşıyor. Deprem Mühendisliği ve Afet Yönetimi Enstitümüzün, Maeda Corporation ve GKMC ile yaptığı iş birliği kapsamında, 12 Haziran’da, Ayazağa Yerleşkemizde, Yapısal Güçlendirme ve Japon Yapı Güçlendirme Teknolojileri başlıklı seminer gerçekleştirildi.

deprem-semineri-2017 (2)

Etkinliğin alt semineri olan Mevcut Betonarme Yapıların Depreme Karşı Bina Dışından Güçlendirilme Uygulamaları başlıklı etkinlikte konuşan İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyemiz Prof. Dr. Ayfer Erken, Türkiye’nin büyük bir deprem bölgesi olduğunu hatırlattı. Depremlerin binalardaki yapısal kusurları gösterdiğinin altını çizen Erken, bu nedenle yenilikleri ve teknolojik gelişmeleri takip etmenin önemine vurguladı. Aynı zamanda Deprem Mühendisliği ve Afet Yönetimi Enstitüsü Müdür Vekili olan akademisyenimiz, binaların yeni teknolojilerle güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Kadir Güler ise hasar potansiyeli yüksek olan bina göçmelerinin önlenmesine yönelik yaptığı sunumda, ülkemizdeki yapı stoğu fazlalığı üzerinde durdu.

deprem-semineri-2017 (1)

Tsukahara Kazuyuki: “Türk şirketlerle verimli bir iş modeli oluşturacağız.”

Etkinliğin diğer konuşmacısı ise Maeda Corporation’ın Türkiye’den sorumlu GKMC Yönetim Kurulu Üyesi Tsukahara Kazuyuki oldu. Hem Japonya’nın hem de Türkiye’nin birer deprem ülkesi olduğunun altını çizen Kazuyuki, Japon inşaat şirketlerinin depreme karşı dayanıklı yapı teknolojisi üzerine uzun süredir Ar-Ge çalışmaları yürüttüğünü belirtti. Bu konuda geliştirilen teknolojilerin inşaatlarda uygulandığına ve öngörülen etkiyi ve performansı sağlayıp sağlamadığının depremlerde defalarca gözlemlendiğine dikkat çeken konuğumuz; bu çalışmaların ileri teknolojilerin geliştirilmesinin önünü açtığını söyledi. Depreme karşı geliştirilmiş birçok yapı teknolojisinin bulunduğu Japonya’daki Ar-Ge enstitüsünde geliştirdikleri inovatif çözümlerin Türkiye’de de kullanılmasından büyük mutluluk duyduğunu kaydeden Kazuyuki, Maeda Corporation’ın geliştirdiği bu çözümlerin, GKMC aracılığıyla Türk şirketlerinin kullanacağını dile getirdi. GKMC Yönetim Kurulu Üyesi, bu yöntemlerin etkili bir şekilde uygulanabilmesi adına, iş birliğine açık Türk mühendislik ve inşaat firmalarıyla verimli bir iş modeli oluşturmak niyetinde olduklarını sözlerine ekledi.Haber ve Fotoğraflar: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi