TÜBİTAK’a Giden Yol BİGG İTÜ ÇEKİRDEK’ten Geçiyor
Haz 19, 2017


İstanbul’daki en başarılı girişimcilerin tercih ettiği BİGG İTÜ Çekirdek, yeni dönem TÜBİTAK BİGG girişimcilerini arıyor.

İTÜ Çekirdek’in yürüttüğü TÜBİTAK BİGG Program yeni dönem başvuruları başladı. Programın geçen döneminde, İstanbul’dan destek alan her iki girişimciden birini yetiştiren BİGG İTÜ Çekirdek’in bu yılki başvuruları için son tarih 25 Haziran 2017.

TÜBİTAK BİGG 1512 Teknogirişim Sermaye Desteği Programı kapsamında seçilen 17 uygulayıcı kuruluştan biri olan İTÜNOVA Teknoloji Transfer Ofisi (İTÜNOVA TTO) yürütücülüğünde sürdürülen BİGG | İTÜ Çekirdek programı üzerinden TÜBİTAK BİGG’e başvuran girişimciler İTÜ, İTÜ ARI Teknokent ve İTÜNOVA TTO’nun sahip olduğu geniş iş ve yatırımcı ağına erişebiliyor. Kendi alanlarında uzman olan deneyimli kişilerden birebir mentorluk desteği alabiliyor.

TÜBİTAK BİGG’in 2015 yılı değerlendirmeleri sonucunda İTÜ Çekirdek ile programa hazırlanan 32 iş fikri, destek almaya hak kazandı. Bu rakam sadece İstanbul’dan yapılan başvurularda yüzde 51,2 desteklenme başarısı ve İstanbul’dan TÜBİTAK BİGG desteği alan her iki gruptan birinin İTÜ Çekirdek’ten eğitim ve mentorluk aldığı anlamına geliyor.

Girişimciler, BİGG | İTÜ Çekirdek sayesinde, İTÜ Çekirdek’in sunduğu ofis ve laboratuvar olanaklarından yararlanıyor. Ayrıca, İTÜ Çekirdek kapsamında düzenlenen seminerlere katılarak TÜBİTAK BİGG programına özel hazırlanan iş planı ve iş modeli eğitimlerinden faydalanıyor. Başarılı girişimciler bunların yanında, İTÜ Çekirdek’in her sene düzenlediği ve toplam 5 milyon TL ödüllü Big Bang yarışmasına katılım hakkı da elde edebiliyor.

İTÜ Çekirdek Big Bang 2015 sürecine bu şekilde katılan RePG, Synesis Marina ve TRD Biotek firmaları sırasıyla; 30.000 TL, 20.000 TL ve 50.000 TL tutarındaki para ödüllerine değer görülmüştü.