RDMOAYI ile Mobil Operatörler Düşük Maliyetle Daha Verimli Çalışacak
Tem 03, 2017


Dünyayı birbirine bağlayan telekomünikasyon ağı yüksek maliyetlerle çalışırken yaşanan sıkı rekabet, operatörlerin pazara sürekli yeni ürün ve hizmetler sunmasını gerektiriyor.


IMG_0838

İTÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşe Tosun tarafından, İTÜNOVA Teknoloji Transfer Ofisi (İTÜNOVA TTO) ile birlikte gerçekleştirilen Mobil Operatör Altyapı Yazılım İyileştirme Projesi (RDMOAYI), operatörlerin bu rekabette bir adım öne geçmesini sağlıyor. Proje ayrıca, operatörlerin yeni ürün ve hizmetlerini pazara sunarken daha düşük ve esnek maliyetlerle çalışmasını sağlıyor, verimliliği ve kaliteyi artırıyor.

RDMOAYI kapsamında geliştirilen Süreç Haritası ve Test Yönetim ve Otomasyon Platformu, telekomünikasyon operatörleri için hazırlanan tüm yazılım projelerindeki planlama, analiz, geliştirme, yayınlama, entegrasyon, test ve devreye alım süreçlerine dahil edildi. Projenin yazılım test sürecinin tamamında yer alan telekomünikasyon devi Ericsson ise yeni ürünlerin hızla ve yüksek kalitede pazara sunulmasına katkıda bulunacak.

Mobil Operatör Altyapı Yazılım İyileştirme Projesi’nin ayrıntılarını, Yrd. Doç. Dr. Ayşe Tosun ile konuştuğumuz röportajımızı buradan izleyebilirsiniz.