İTÜ Vakfı Dergisi 77. Sayısı Yayında
Ağu 13, 2017


İTÜ Vakfı Dergisi’nin 77. Sayısı, okuyucularıyla buluştu. “Akıllı Şehirler” konusunu kapağa taşıyan İTÜ Vakfı Dergisi, başta Türkiye olmak üzere dünyanın pek çok yerinden akıllı şehir örneklerine yer vererek geleceğin şehir teknolojileri hakkında ipuçları veriyor.

İTÜ Vakfı Dergisi’nin 77. Sayısı, “Akıllı Şehirler” kapak konusu ile yayımlandı. “Akıllı Şehirler” konusuna odaklanan İTÜ Vakfı Dergisi’nin bu sayısında Kalkınma Bakanı Y. Müh. Lütfi Elvan “Akıllı Şehirler: Lüks Değil İhtiyaç”; Doç. Dr. Fatih Terzi ve Prof. Dr. Mehmet Ocakçı “Kentlerin Geleceği: Akıllı Kentler”; Y. Erdal Kayapınar “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Akıllı Şehir Stratejisi ve Eylem Planı”; Y. Müh. Selçuk Özdil “Şehirlerimiz Nasıl Akıllanır?”; Arzu Tekir “Akıllı Şehirler’e Yolculuğumuz”; Berrin Benli ve Melih Gezer “Akıllı Şehirlere Dönüşüm Yolunda Türkiye”; Y. Mimar Mücella Doğan “Akıllı Şehirler ve Dünya Şehirlerinin Geleceği”; Prof. Dr. Zerrin Yılmaz “Ekolojik Yerleşme İçin Binalarda Enerji Verimliliği: Eskişehir Kocakır Örneği”; Dr. Duygu Erten “Yeşil Bina ve Yerleşke Sertifikaları”; Dr. Hayri Baraçlı “İBB’nin Akıllı Şehir İstanbul Projesi Kapsamında Yürüttüğü Çalışma ve Uygulamalar”; Prof. Dr. Sermin Onaygil, Burcu Büyükkınacı, Prof. Dr. Önder Güler ve Dr. M. Berber Yurtseven “Akıllı Yol Aydınlatması Otomasyon Stratejisi” başlıklı yazılarıyla hem kavramsal açıdan hem de uygulama örnekleriyle konuya ışık tutuyor. Derginin bu sayısında ayrıca deprem konusu da işleniyor. Deprem, yönetmelikler, yurdumuzdaki binalarda deprem tehlikesi ve güçlendirme çalışmaları hakkında da makalelere yer veriliyor.

Bir sonraki sayının konusunu “Yabancı Dil Öğretimi”ne ayıran İTÜ Vakfı Dergisi, 78. Sayı için tüm İTÜ’lüleri katkıda bulunmaya çağırıyor.

Türkiye için henüz başlangıç aşamasındaki “Akıllı Şehirler” konusunda bir kaynak niteliği taşıyan İTÜ Vakfı Dergisi’nin 77. sayısını buradan okuyabilirsiniz.

itu-vakfi-dergisi-77-sayi