Avrupa’da Mühendislikte Büyük Başarı
Ağu 24, 2017


Makine Fakültemizden 4 lisans öğrencimizin oluşturduğu ekip, Avrupa BEST Mühendislik Yarışması’nı genel klasmanda ikincilikle tamamlayarak “Avrupa’nın En İyi Mühendisleri” listesine adlarını yazdırdılar.

ebec-2017 (2)

Her sene Avrupa’nın farklı kentlerinde gerçekleşen ve mühendislik bölümlerinde okuyan öğrencilere yönelik düzenlenen Avrupa Best Mühendislik Yarışması’nda bu yıl Türkiye’yi İTÜ temsil etti. Makine Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden Fatih Yıldız, Hasan Berk Özyurt, Mehmet Harun Atasoy ve Hasan Sevinç’ten oluşan 4 kişilik ekip, yarışma jürisi tarafından verilen sorunlara ürettiği çözümlerle beğeni topladı.

Birincilik getiren çalışma

Yarışmanın Türkiye ayağına bu sene üniversitemiz ev sahipliği yaptı. İlk elemede kendi üniversitelerinden birinci çıkan 6 ekip, İstanbul’da yarıştı. İTÜ’lü ekip bu 6 ekip arasında birinci olarak Türkiye’yi büyük finalde temsil etme hakkı kazandı. Yarışmanın finali Çekya’nın Brno kentinde düzenlendi. 15 farklı takımın finalde kıyasıya yarıştığı yarışmada İTÜ’lü öğrenciler finalde çeşitli başarılar elde etti. SKODA firmasının sponsor olduğu ilk görevde, ekibimiz kendilerine verilen bir fabrika simülasyonunda, kullandıkları Arduino işlemci ve çeşitli motorlar sayesinde birinci olmayı başardılar. Yarışmaya katılan ekibimizden ayrıca Valeo firması tarafından otonom araçlarda kullanılacak radar sabitleme sistemi tasarlaması istendi. Ekibimiz, genel klasmanda yarışmayı ikincilikle tamamladı. Ülkemizi başarıyla temsil eden makine mühendisliği bölümü öğrencilerimiz Fatih Yıldız, Hasan Berk Özyurt, Mehmet Harun Atasoy ve Hasan Sevinç BEST’in “Avrupa’nın En İyi Mühendisleri” listesine adlarını yazdırdılar.

ebec-2017 (1)

Fatih Yıldız: Türkiye’nin adını en üste yazdıracağız

Makine Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden Fatih Yıldız, duygularını şöyle dile getirdi:
“Yarışmanın ilk aşamasından itibaren yaptığımız her işten zevk aldık. Başlarda Brno’da gerçekleşecek finale bile gitmek hayalken, orada tek hedefimiz Türkiye adına bir başarı getirmek oldu. Avrupa ülkeleri arasında Türkiye’yi en üste yazdırmak hepimizi mutlu etti.”

Yarışma, SKODA, EATON, Honeywell, Valeo, Avrupa Patent Ofisi gibi dünyaca ünlü firmaların sponsorluğunda gerçekleşti.

Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi