İTÜ ve LCW Akademi İş Birliği İlk Buyer Mezunlarını Verdi
Kas 03, 2017


İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve LC Waikiki (LCW) Akademi işbirliği ile Türkiye’nin ilk Buying Eğitim ve Gelişim Programı 2016-2017 Akademik dönemi mezuniyet töreni düzenlendi.

Alanında ilk olan tören Kurumsal Akademi Direktörü Gülperi Tandar, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Telem Gök Sadıkoğlu, LCW CEO’su Mustafa Küçük ile İTÜ Tekstil Teknolojileri ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Berk Berkalp’ın katılımıyla İstanbul LCW Genel Merkezi’nde gerçekleşti.

lcw-toren-2017 (3)

Bilim insanlarımızdan eğitim

Moda, pazarlama, pazar araştırma, tedarik, planlama, tasarım ve iş etiği gibi başlıkların ele alınarak 15 farklı ders konusunun işlendiği program 8 haftada tamamlandı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Emel Önder Karaoğlu ve Prof. Dr. Cevza Candan danışmanlığında, LCW Kurumsal Akademi yöneticileri ve çalışanlarının katkılarıyla geliştirilen program, akademisyenlerin yanı sıra sektörün yetkin isimlerinin de olduğu 40 farklı eğitmen tarafından gerçekleştirildi. LCW Akademi iç eğitmenleri ve İTÜ öğretim üyeleri, 350 saatlik karma eğitim programında katılımcılar verdikleri teorik eğitimlerin yanı sıra vaka analizi de yaptılar, uygulama fırsatlarını anlattılar. Programın bir ayrıcalığı da e-eğitimlerle sürece devam edilmesi. Program kapsamında; müşteri profilinden pazar analizine, trendlerden giyim tasarımına, koleksiyondan ürün karışımına, üretimden planlamaya ve veri analizinden pazarlamaya uzanan geniş yelpazede eğitimler verildi. Tüm bu eğitimlerin ardından 34 krediyi tamamlayan ve bitirme projesini teslim eden katılımcılar mezuniyet sertifikasını almaya hak kazandılar. Katılımcılar LCW Akademi ve İTÜ ortak sertifikası ile Türkiye’nin ilk sertifikalı ‘buyer’ı olma imkanını yakaladılar.

Bini aşkın makale ve tez incelendi

Sertifika töreninin açılış konuşmalarını yapan Kurumsal Akademi Direktörü Gülperi Tandar şunları söyledi;

“LCW Kurumsal Akademi olarak sektör dinamikleri ve ihtiyaçları doğrultusunda akademik altyapı üzerine inşa edilmiş, daha önce benzeri görülmemiş bir kapsama ve içeriğe sahip bir program hazırladık. Türkiye’de bu alanda bir ilk olan Buying Eğitim ve Gelişim Programı’nı hayata geçirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. LCW Akademi olarak üniversite iş birliklerine çok önem veriyoruz. Birlikte ortak projelerde çalışmak, yapılan programların akademik bilgi ve sektör tecrübesi ile harmanlanması, sektörün ihtiyacı olan nitelikli insanların yetişmesine ve ülkemizin kalkınmasının sürdürülebilirliğine katkı sağlayacağına inanıyoruz. Buying Eğitim ve Gelişim Programı, yüksek akademik kaliteye sahip ve uluslararası alanda kabul görmüş olan İstanbul Teknik Üniversitesi ile ortak çalışma sonucunda ortaya kondu. Ülkemiz üniversitelerinde henüz buyer yetiştiren bir bölüm yok. Biz programı oluştururken uluslararası arenada rekabet edebilecek bir buyer’da olması gereken mesleki bilgi, beceri ve ihtiyaçları analiz ederek yola çıktık. Bu program için hocalarımız ve akademimizin uzmanları ile literatür taraması yaptık. Bini aşkın makale, tez programı ve prosedürler incelendi, odak grup toplantıları yapıldı. Buying Eğitim ve Gelişim Programı hem uluslararası literatürden, hem akademisyenlerin birikimlerinden, hem de sektör uzmanlarının deneyimlerinden beslenen bir zenginliğe sahip. Dolayısıyla çok yönlü bilgi ve deneyimlerin paylaşılmasına da olanak veriyor. Bu programla sektörümüzde nitelikli insan kaynağının yetişmesine destek vermeye devam edeceğiz. Ben tüm mezunlarımızı yoğun iş temposuna rağmen programı başarıyla tamamladıkları için gönülden tebrik ediyorum.”

lcw-toren-2017 (2)

İTÜ başarılı tekstil mühendisleri yetiştiriyor


Kurumsal Akademi Direktörü Gülperi Tandar’ın konuşmasının ardından söz alan İTÜ Rektör yardımcımız Prof. Dr. Telem Gök Sadıkoğlu şunları söyledi;

“Bu fuarlarda uluslarası alanda başarılı lider firmaların AR-GE departmanlarında mutlaka doktor unvanlı araştırmacıların çalıştığını gözlemledim. Bence bizim firmalarımızın da buna önem vermesi gerekiyor. Çünkü akademik yaklaşım AR-GEçalışmalarında firma başarılarının temelini oluşturuyor. LCW’nin farklı yönetim kademelerinde birçok İTÜ’lü çalışıyor. Edinmiş olduğumuz bilgilerde farklı bölümlerden 150 İTÜ mezununun çalıştığını ve bunun 90’ının İTÜ tekstil mühendisi olduğunu dolayısıyla başarıda üniversitemizin çok önemli bir yere sahip olduğunu görüyoruz. Bugünkü LCW-İTÜ işbirliği çerçevesinde başarılarımızın artarak devam etmesi için LC Waikiki’nin üniversitemize olan desteğini daha fazla hissetmek istiyoruz.”

Sertifika töreninde söz alan LCW CEO’su Mustafa Küçük; “Geçmişten günümüze buying konusunda bir ihtiyaç vardı. İçimizde kalan bir ukdeydi ve İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliği ile bu eğitimleri vermek nasip oldu. Bu tabi işin ilk döngüsü. Biz bu eğitim sonucunda uygulamalı olarak bu beceriyi ne kadar kazanabildiğimizi ve bu eğitimi almayan çalışanlarla kıyaslandığımızda ortaya çıkan farklılıkları inceleyeceğiz. Aradaki fark göründüğünde bu eğitime daha çok talep olacaktır. Ben bu süreçte emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum ve başarılar diliyorum. Bu iş birliği inşallah artarak devam eder. Biz LCW-İTÜ işbirliği konusunda üzerimize düşen her türlü desteği vermeye hazırız.” diyerek sözlerini noktaladı.

lcw-toren-2017 (1)

Buying Eğitim ve Gelişim Programı, Floransa Üniversitesi IT4 Fashion Conference‘da yüzlerce başvuru arasından seçilerek “Mix of Theoretical and Practical Education” kategorisinde akademisyenlerimizce makale olarak da sunuldu. Ayrıca programın bildirisi uluslararası bilim, teknoloji ve tıp alanlarında dünyada lider yayınevi olarak kabul edilen Springer’dan yayınlanan kitapta yer alarak ve mühendislik çevrelerince çok saygın olan veri tabanı Scopus’ta yayınlanarak, konusunda bilimsel literatüre giren ilk ve tek eğitim programı oldu.

Tören, mezuniyet sertifikalarının takdimi ve fotoğraf çekimlerinin ardından, mezuniyet projeleri poster sunumları ve hatıra fotoğrafı çekimleriyle son buldu.

Haber ve Fotoğraflar: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi