4 Birincilikli İTÜ ROCK’ADEMİC STAFF Grubunu Tanıyalım
Kas 14, 2017


İTÜ'lü akademisyenlerimiz Doç. Dr. Can Karadoğan, Doç. Dr. Özgür Kırca, grubun kurucusu Yrd. Doç. Dr. Derya Ahmet Kocabaş, araş. görevlimiz Mevlüt Uzun ve İTÜ Müzik Teknolojileri Bölümü’nden Arda Demirbağ’dan oluşan Rock'ademic Staff adlı rock-cover grubumuz, Beşiktaş IF Performans Hall’de gerçekleşen şirketler arası müzik yarışması “Ofisten Sahneye-2017”de İTÜ’yü temsilen sahne aldı. Yarışmada icra, uyum ve yorum dallarında 3 performans ödülü kazanan grup, elemelerdeki puan ortalaması ile genel sıralamada da 1. olarak finale çıktı. 17 Ekim 2017 günü Beşiktaş IF Performans Sahnesi’nde genel birinciliği de kazanan Rock’ademic Staff, yarışmada 4 ödül birden alarak büyük bir başarıya imza attı.

Rock’ademic Staff grubunun kurucusu Yrd. Doç. Dr. Derya Ahmet Kocabaş, grubun kuruluş hikayesi ve yarışma süreci ile ilgili şunları söyledi; “Grup aslında biraz tesadüflerle kuruldu. 2010 yılı sonlarında bize gelen asistan arkadaşların müzikle uğraştığını keşfetmemizle oldu. Bir anda elektrik mühendis-liği bölümü içinde 2 elektrogitarcı, 1 basçı bir araya gelince dedik ki böyle bir harekete başlayalım. İsmini de ‘Academic Staff’ dan esinlenelim Rock’ademic Staff olsun. Yolculuk böyle başladı. İlk başta 5 kişiydik sonradan ayrılanlar, yeni katılanlar oldu. En son şeklimizi 2017 yılında aldık ve en verimli dönemimizi yaşadık.”

rock'ademi (2)

Oy Sayımız Çok Yüksekti

Yarışma sürecine de değinen Kocabaş sözlerine şöyle devam etti; “Şirketler arası müzik yarışmasın-da bu sene 19 katılımcı ve 4 jüri üyesi vardı. Şirketler üçer üçer farklı gecelerde performans ser-giliyorlar. Sonrasında jüriden puan alınıyor ve jüri ortalaması oluyor. Puanlar icra, yorum ve uyum dallarında veriliyor. Bunların ortalamasından genel puan ortalamanız çıkıyor. Bu puan ortalamasının %70’i jüri puanı olarak hanenize yazılıyor. Bir de davetiyelerdeki kodlarla internet sitesi üzerinden oy atılıyor. Orada da oy yüzdenizin %30’u geliyor. %70 jüri ve %30 halk oylaması ile 8 grup finale çıkıyor. Biz elemelerde jüri puanına göre icra, yorum ve uyum dallarında en iyi performansı sergileyip 3 tane ödül almaya hak kazandık. Daha sonrasında da genel puan ortalaması ile birinci olarak finale çıktık. Oy sayımız çok yüksekti. Final performansında ise ayrı bir değerlendirmeye tabi tutuluyorsunuz. Orada da yine en yüksek puanı biz aldık. Genel puan sıralamasında da birinci olarak yarışmanın da genel birincisi olduk Bir de geçen sene, geçen seneki kadromuzla sosyal medya ödülü almıştık. O sene de Facebook’ta yayınlanan ve videosu en çok beğeni alan ekip olduğumuz için almıştık. Böyle-likle Rock’ademic Staff’ın ödülleri İTÜ adına 5 olmuş oldu.”

İTÜ’lü Olmanın Gururunu Yaşıyoruz

Ocak ayında İTÜ’deki 23. yılını dolduracağını belirten Derya Ahmet Kocabaş; “İTÜ’ye 1990 yılından geldiğimden bu yana çeşitli tesadüflerle akademisyen oldum. 1995 yılından bu yana akademisy-enim. Hiçbir zaman neden İTÜ’ye geldim demedim. Burada bir şekilde akademik çalışma yapab-ilmenin, eğitici olmanın, insanlara katkı yapabilmenin, kendimi geliştirebilmemin ve bu tip hobilere de fırsat bulabilmemin avantajını kullanıyorum. Burayla bir gönül bağımız olduğu için bu mutluluğu yürekten yaşıyoruz. Sadece müzik konusunda değil laboratuvarlarımızı geliştirirken de, birine destek olurken de, öğrencilerimize tez yaptırırken de o gözle bakıyoruz. İTÜ’lü olmanın gururunu onu his-sederek ve dışa vurarak yaşıyoruz.” dedi.

İTÜ Bir Aile Üniversitesi Gibi

“Grubun bas gitar ve geri vokalisti Müzik Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Can Kara-doğan; İTÜ benim için yani bu atölyenin de özelinde başka bir manası var. Babam Makine Fakülte-si’nde profesördü. Çocukken beni Makine Fakültesi Laboratuvarlarına getirirdi ve aynı bunun gibi bir ortamdı orası benim için de. Bir yerde de aile üniversitesi gibi bir şeye dönüştü benim için hayatımda. Sonra 94 yılında Elektronik Haberleşme Bölümüne girdim. 98’de oradan mezun oldum. O dönemde de okulun yanında yine bizim Kültür Sanat Birliği, Rock Kulübü, işte Teknik Sahne Tiyatro Grubu bunun gibi sosyal faaliyetlerle geçiyordu hayatımız. Dolayısıyla ben her zaman kendimi burada iyi hissettim. Kendimi tanıyacak bir ortam buldum.”dedi.

Grup üyeleri arasındaki uyumun başarıyı getirdiğinin altını çizen Karadoğan sözlerini şöyle noktaladı; “Açıkçası bu olaya girdiğimizde benim diğer grupların ne yaptığı ile ilgili hiçbir fikrim yoktu. Kafamızda canlandırıyorduk ama finale kalacağımızı açıkçası düşünmüyordum. Burada bu odanın da getirdiği bir sinerji söz konusu. Birbirimizi çok rahat tanıdık. Herkes kendini, yeteneklerini ortaya samimice koydu ve buradan güzel bir karışım çıkartmayı başardık. Bu da biraz herkesin kendi müzikal tarzını başkasına sunup beraber yaşamasını sağlamasıyla oldu. Başarımızın sırrının da bu olduğunu düşünüyorum. Özellikle Özgür’ün vokal tarzına uygun şarkılar seçmiş olmamızı, bunları doğru bir şekilde icra ettiğimizi ve bunun bizi başarıya götürdüğünü düşünüyorum.”

rock'ademi (1)

Sahneye Çıktığımızda Kazanacağımızdan Hiç Şüphem Yoktu

Rock’ademic Staff grubunun vokalisti, Yüksek lisans ve doktorasını İTÜ’de yapan, 17 senedir İTÜ’de bulunan İnşaat Fakültesi Bölümü Öğretim Üyesi Özgür Kırca şunları söyledi; “Rock’ademic Staff grubunun temelleri Derya hoca tarafından 5-6 yıl önce atılmıştı veilk başta bu yarışmada birinci olacağımızı, finale çıkacağımızı hiç düşünmedik. Fakat çok güzel bir büyü yakaladık beraber. Bu atölyede çalışmaya başladığımız ilk günden itibaren ortaya iyi bir şeyler çıkacağını biliyorduk. Çok güzel bir kimya yakaladık. Can’ın dediği gibi herkes birbirinin müzik anlayışına saygı duydu ve birbirimizi besledik ve o sahneye çıktığımızda elemelerde benim hiç şüphem yoktu. O sahneye çıktık ve bizi desteklemeye gelen İTÜ’lüler sayesinde onların da destekleriyle tabiri caizse ejderha gibiydik. Çok iyi müzisyen olduğumuz için değil, bence çok iyi bir kimya yakaladığımız için. Sahneden indiğimiz zaman da en yüksek puanı alacağımızı hissettim orada. Bize gerçekten çok destek oldular.İlk şarkıyı söylemeye başladığımızda bir giriş bölümümüz var, ben Teknik Üniversite diye bağırdım ve insanların reaksiyonunu gördüm ve artık bizi hiçbir şey durduramazdı. Bunu biliyorduk ve finale çıktık en yüksek puanı alarak. 3 ödül aldık ve finali de kazandık. Kimsenin kafasında da bir şüphe olmadı. Kendimizden emindik, çok güzel, çok gurur verici bir şey gerçekten.”

Akademisyenlik ve Müzisyenlik Fedakarlık Gerektirir

İTÜ Uçak Mühendisliği Bölümü’nde araştırma görevlisi olan grubun klavyecisi Mevlüt Uzun 4 ödüllü başarı hikayesini şöyle anlattı; “ Aslında bence akademisyenlik ve müzisyenlik aynı kapıya çıkıyor. Yani ikisinde de sürekli bir şeyler üretmek zorundasınız ve ikisinde de sürekli fedakarlık yapmak zorundasınız. Tabi ki de en büyük fedakarlık zaman. Belli bir şeylerden feragat etmeniz gerekiyor çünkü zaten gündüz okuldaki görevlerimiz dersler vs. olduğu için gündüz zaten müzikle ilgili bir çalışma yapamıyoruz. Haliyle provalar, çalışmalar akşam 9’dan 10’dan sonra bazen de hafta sonları oluyor. Benim için bir şeyleri üretmek yani üretmeyi düşünmek beni süren bir düşünce. Dolayısıyla akademisyenlik ve müzisyenlik benim gözümde aynı şey olduğu için ben ikisini bir arada götürebi-liyorum ve inanın ikisinde gördüğünüz farklı şeyler de diğeriyle olan yaşamınızda sizi etkiliyor ve bakış açınızı önemli bir şekilde değiştiriyor. Akademisyende göremediğiniz tarafları müzik tarafındaki bakış açınızla değerlendirip, benzer şekilde müzik kariyerinizde de akademisyenlik tarafında kullandığınız o analitik düşünce yaklaşımını kullanarak sanatsal ve bilimsel yönünüzü birleştirip iyi bir insan haline gelebiliyorsunuz. Biz akşamları saat 9-10 dan sonra ve hafta sonları vakitlerimizi ayırıp bu atölyede çalıştık. Aynı zamanda devlet kurumu olduğumuz için temel bir takım finansal regülasyon-lara takıldığımız için bu gibi problemleri kendi başımıza çözmeye çalıştık. Herkesi teker teker aradık, sponsorlar bulduk, bazı noktalarda kendimiz destek çıktık. İnsanları buna çağırdık. En güzel kısmı da insanların varlıklarıyla bize destek olmasıydı. Gece 12-1 demeden insanlar yarışmanın sonuna kadar kaldılar ve bizi izlediler. Tabi onlar için de farklı bir deneyimdi, normalde sınıfta ders anlatan ya da herhangi bir soru için gittikleri insanı sahnede görmek. Tüm destekçilere ayriyeten çok teşekkür ediyorum, varlıkları bizim için gurur vericiydi.”

rock'ademi (3)

Rock’ademic Grubu

Yrd. Doç. Dr. Derya Ahmet KOCABAŞ - Davul
İTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden 1994 yılında lisans derecesi ile mezun oldu. Yüksek lisans ve doktorasıni İTÜ Elektrik Mühendisliği Yüksek Lisans ve Doktora Programları’nı sırası ile 1997 ve 2005 yıllarında tamamladı. 1995 yılından bu yana İTÜ’de görev yapmaktadır. Çeşitli gruplarda performans sergileyen Kocabaş 2011 yılından bu yana Rock’ademic Staff grubunda çalmaktadır.


Doç.Dr. Özgür KIRCA - Vokal
İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi olan Kırca, lisans derecesini 2000 yılında ODTÜ'de, yüksek lisans ve doktora derecelerini 2003 ve 2008 yıllarında İTÜ'de almıştır. 21 yıldır müzikle uğraşan Kırca, özellikle grunge ve klasik rock tarzlarını yorumlamaktadır.Doç. Dr. Can KARADOĞAN - Bas Gitar ve Geri Vokal

İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği’nde lisansını 1998 yılında tamamladı. Hamburg - Harburg Teknik Üniversitesi’nde bilişim ve haberleşme alanındaki yüksek lisansını 2004'te tamamlayıp İstan-bul'a döndü. İTÜ-MİAM'daki Ses Mühendisliği doktorasını 2010 yılında tamamladı. 2011 yılından beri İTÜ Müzik Teknolojileri Bölümü Başkanlığı, 2014 yılından beri İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcılığı görevlerini yürütmektedir.

Araş.Gör. Mevlüt UZUN - Klavye
1991 yılında Van’da doğdu. Lisans derecelerini 2013 yılında İTÜ Uçak Mühendisliği, 2015 yılında İTÜ Kontrol Mühendisliği bölümlerinde tamamladı. Yüksek lisans derecesini Uçak ve Uzay Mühendisliği konularında 2015 yılında İTÜ’den aldı. Aynı bölümde doktora eğitimine devam etmektedir ve yeter-lilik aşamasındadır. 2000 yılından bu yana müzikle uğraşmakta olan Mevlüt Uzun’un temel en-strümanı piyanodur. Müzik kariyerine 2009 yılında başlamış, farklı gruplar ile sahneler almıştır. Şu an Na!f ve Rock’ademic Staff gruplarında müzik hayatına devam etmektedir.


Arda DEMİRBAĞ - Solo Gitar
1992’de akademisyen bir ailenin çocuğu olarak İstanbul’da dünyaya geldi. Gitara lise yıllarında başladı, yurtiçinde ve yurtdışında bir çok defa sahne aldı ve kayıtlara çaldı. Bu sırada Marmara Üniversitesi ve Haute Ecole Bruxelles’de Fransızca Mütercim - Tercümanlık okudu. Müzik ve ses mühendisliği alanında çalışmalar yapmak için İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Kon-servatuarı Müzik Teknolojileri Bölümü’ne geçen Arda Demirbağ halen burada göreve devam et-mektedir.

Ana Destekçiler:

Yarışma katılım ve seyirci bedelleri Rock’ademic Staff öz kaynakları başta olmak üzere destekçileri-miz tarafından karşılanmıştır.

İTÜ Rektörlüğü-İTÜ Vakfı
Bülend Temur (Global Marine-İTÜ Mezunlar Derneği)
Halil Görkem (Elektrik-Elektronik Müh.-ODTÜ-Ankara Fen Lisesi)

Çok sayıda küçük çaplı destekçimize teşekkür ediyoruz.

Ayrıca destek veren İTÜ’lü akademisyenlerimize, idari personelimize, başta İTÜ Elektrikli Araba Takımı, İTÜ Elektrik Müh. Kulübü, İTÜ Dans Takımı, İTÜ A Capella Kulübü olmak üzere öğrencilerimi-ze, velilerimize, dostlarımıza sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.

Yarışmaya gelen tüm öğrencilerimize ücretsiz olarak izleme imkanı yaratılmıştır.Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi