Arı 7 Otomotiv ve Hareketlilik Tematik Teknokent İnşaatı Başlıyor
Ara 04, 2017


İTÜ ARI Teknokent, elektrikli araç başta olmak üzere yeni nesil ulaşım araçları için cazibe merkezi olacak bir kümelenme yapısı kuruyor.

ari-7-binasi (1)

İTÜ ARI Teknokent, otomotiv sektörüne önemli katkılarda bulunmaya devam ediyor. Arı 7 Otomotiv ve Hareketlilik Tematik Binası, İleri Araç Teknolojileri ve Güç Sistemleri Geliştirme Merkezini de içeriyor. Bu merkezde yer alan Mekatronik Laboratuvarları arasında Power Train Test Odası, Elektrikli Motor Test Odası, Klimatik Batarya Test Odası ve İnsansız Hava Araçları Laboratuvarı da yer alıyor.

ari-7-binasi (3)

Arı 7 Teknokent’in toplam inşaat alanı 40 bin metrekareyi buluyor. İTÜ’nün “Yeşil Kampüs” yaklaşımıyla uyumlu projelendirilen binanın ihtiyaçlarını karşılamak üzere yaklaşık 1200 metrekarelik tanımlı bölgede trafo alanı, jeneratör alanı ve yağmur suyu depolama odaları ve tekrar kullanımı için gerekli pompa odaları gibi altyapı birimleri de bulunuyor. Projenin de yer aldığı 30 bin metrekarelik toplam açık alana düşen tüm yüzey suyu toplanarak Gölet’e aktarılıyor. Proje kapsamında 920 metre uzunluğunda çevre yolunun konumu değiştirilerek bisiklet yolları ve kampüsü ilgilendiren altyapı çalışmaları yapılarak, ışıklandırma, işaretlendirme, peyzaj, ağaçlandırma ve transplantasyon çalışmaları da bu kapsamda hazırlandı.

ari-7-binasi (4)


Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi