İTÜ QS WUR BY SUBJECT Sıralamalarında Türkiye Birincisi
Oca 19, 2018


Üniversitemiz, YÖK tarafından QS’e yaptırılan Türkiye üniversitelerinin dünya çapında rekabet ettiği alanlardaki başarı oranlarının gösterildiği değerlendirmeye göre, ülkemizde ilk sırada yer aldı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Londra merkezli derecelendirme kuruluşu Quacquarelli Symonds’a (QS) Türkiye'deki üniversitelerin dünya ile rekabetini ölçtürdü. “Mühendislik ve Teknoloji” alanında geçen sene de birinci olan İstanbul Teknik Üniversitesi, bu yıl da Türkiye üniversiteleri arasında ilk sırada yer aldı. Türkiye, QS’in dünya üniversiteleri için belirlediği 46 alanın 23’ünde rekabet etti. Üniversitemiz, 22 alanda değerlendirildiği QS’te 11 alanda dünya üniversiteleri arasında ilk 500’e girerek Türkiye’den dereceye giren listenin ilk sırasında yer aldı.

qs-siralamahaberi-2-2

İTÜ Mühendislik ve Teknolojide Dünyada 242. Türkiye’de 1.

Ankara’da YÖK Konferans Salonunda düzenlenen “Küresel Rekabet Ortamında Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Toplantısı’na Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Alper Ünal’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda bilim insanı katıldı. Toplantıda, üniversitelerin stratejisinin belirlenmesinde uluslararası ölçütleri kullanılmasının önemi ve küreselleşen dünyada üniversitelerinin performansının nasıl iyileştirilebileceği konuları ele alındı. İstanbul Teknik Üniversitesi başarılarıyla toplantıya damgasını vurdu. İTÜ, QS sıralamasına göre, “Mühendislik ve Teknolojide” Dünyada 242. olurken Türkiye’de 1. sırada yer alarak önemli bir başarı elde etti. Üniversitemizin “Alan Odaklı Başarı Ödülü" aldığını gösteren belge, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç tarafından Rektörümüze Prof. Dr. Mehmet Karaca’ya törenle takdim edildi.

Nitelikli araştırmaların adresi İTÜ

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, İTÜ’nün başarısını şöyle yorumladı:

“İstanbul Teknik Üniversitesi, bölüm ve alan bazında pek çok başarıya imza atmaktadır. QS değerlendirme sonuçları da nitelikli araştırmalar yaptığımızın, dünyada tanınan araştırmacıların ve öğretim üyelerinin İTÜ’de bulunduğunun bir göstergesidir. Sonuçlara göre, İTÜ “Mühendislik ve Teknoloji” alanında Türkiye’de birinci olurken Dünyada 242. sırada yer aldı. Başarılı çalışmalarımızın sürmesi için araştırmacılarımıza hedef ve performans odaklı katma değeri yüksek güdümlü projeler üretmelerini sağlayacağız. Alt yapımızı daha da güçlendirerek yolumuza hız kesmeden devam edeceğiz.”

qs-siralamahaberi-2-1

Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi