İTÜ ile TUSAŞ Protokolü: Stajyer Mühendis Programı
Şub 01, 2018


Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TUSAŞ) ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) arasında “Stajyer Mühendis Programı” kapsamında bir işbirliği anlaşması imzalandı.

Protokol TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Borat ve TUSAŞ Genel Müdürü ve aynı zamanda İTÜ Uçak Uzay Bilimleri Fakültesi(eski öğretim üyemiz Doç. Dr. Temel Kotil ile üniversitemiz adına İTÜ Uçak Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Orhan Kaya tarafından imzalandı. 23 Ocak 2018 Salı günü düzenlenen imza töreninde Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Denetleme Kurulu Üyesi ve Başkan Danışmanı Prof. Dr. Orhan Aydın da yer aldı.

tusas-stajyer-ogrenci-prog (3)

Amaç savunma sanayisine doğrudan katkı sağlamak

İTÜ ve TUSAŞ arasında Türkiye savunma sanayisine doğrudan katkı sağlamak amacıyla imzalanan protokol, yeni mühendislerden en kısa sürede verim alabilmeyi ve gelecek projelerin hayata geçmesini sağlamak için üniversitemizdeki parlak öğrencilere ulaşabilmeyi hedefliyor.

Yalnızca yüksek not istihdam standartları için belirleyici olamayabilir

Protokol töreninde konuşan TUSAŞ Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, Stajyer Mühendis Programı aracılığıylaTUSAŞ bünyesine kazandırılacak stajyer mühendislerin okul ortalamalarının bir hayli yüksek olduğunu belirterek, yalnızca yüksek notun istihdam standartları için belirleyici olamayabileceğini anlattı. Kotil, ayrıca üniversite yıllarında çalışmanın önemine de dikkat çekerek, şirket bünyesinde devam eden projelerin başarısı için istihdam rakamlarının artması gerektiğini belirtti.

11.000 mühendise ihtiyaç var

İTÜ Uçak Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Metin Orhan Kaya; “Çok sayıda proje var ve bu projeler için 11.000 mühendise ihtiyaç var. Bu yüzden TUSAŞ, öğrencileri kendi bünyesinde yetiştirip onlara iş imkanı sağlamak istiyor. Staj programı bu yüzden öğrencilerimiz için büyük avantaj. Çünkü öğrenciler kendilerini gösterme fırsatı bularak iş hayatındaki adaptasyon sürecini daha rahat atlatabilecekler. Kurumlar ise staj dönemlerinde öne çıkan öğrencileri önceden gözlemleyip tespit ederek kendi bünyelerine dahil edebilecekler. Öğrencilerin staj dönemlerinde özellikle yaz aylarında Ankara’ya gitmeleri çok önemli. Ayrıca TUSAŞ, öğrenciler için bitirme projeleri de düzenleyecek.” diye konuştu.

tusas-stajyer-ogrenci-prog (2)

Stajyer Mühendis Programı nedir?

Programa, üniversitelerin 3. veya 4. sınıflarında makine, elektrik-elektronik/haberleşme, havacılık, uçak, uzay, endüstri, bilgisayar, metalürji ve malzeme, kimya, mekatronik mühendisliği ile ilgili bölümleri başta olmak üzere ihtiyaç duyulan tüm bölümlerden öğrenciler katılabilecek. Stajyer mühendis olarak çalışacak adaylar, haftada en az 1 tam gün TUSAŞ'da çalışacak. Ankara’da bulunan şirketin faaliyet göstermediği şehirlerde ise TUSAŞ mühendisleri üniversitelere giderek öğrencilerle çalışmalar yürütecek. Öğrenciler çalıştıkları süre boyunca üniversiteleri tarafından sigortalanacak, TUSAŞ’daki çalışmaları için de ücret ödenecek.Haber ve Fotoğraflar: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi