İTÜ-Bioentia Projesi Hayata Geçiyor
Şub 02, 2018


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Rekabetçi Sektörler Programının ikinci dönem çağrısını (İPA2) aldığımız, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanıyla gerçekleştirilen İTÜ-Bioentia projesi hayata geçiyor.

Projede İTÜ-Moleküler Biyoloji, Genetik ve Biyoteknoloji Merkezi (MOBGAM), Türkiye’nin katma değeri yüksek ihraç ürünleri üretmesini teşvik etmeyi ve Ar-Ge, yenilikçilik, teknoloji transferi ve ticarileştirme ile hizmet sunabilme gücünü arttırmayı hedefliyor.

ipa-tekabetci-sektor (2)

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ve İTÜ-MOBGAM’ın ortaklığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı (ISTKA) desteği ile kurulan proje, Genomik-Laboratuvar (GLAB)’ın bireye özgü yaptığı genomik çalışmalar ile İTÜ-PHARMA’nın ilaç geliştirme projelerinin devamı olarak hayata geçecek. Biyoteknoloji alanındaki akademik çalışmaların, girişimcilik adımlarının ve yeni geliştirilen fikirlerin İTÜ ARITEKNOKENT girişimcilik ekosistemi dahilinde endüstrinin ihtiyaçlarını karşılamaya hizmet edebilecek olan program, İTÜ-MOBGAM bünyesinde uygulanacak.

Proje uygulamasında, geliştirilen ürünler saflaştırılarak detaylı bir şekilde biyofiziksel ve biyokimyasal olarak karakterize edilebilecek. Ürüne ait tüm in vitro testler İTÜ-PHARMA bünyesinde yapılacak. ISTKA desteğiyle kurulan İTÜ hayvan laboratuvarı, geliştirilerek dünya standartlarında analizler yapabilecek. Sertifikalar proje kapsamında alınacak ve tüm in vivo testler İTÜ bünyesinde yapılabilecek. Kısacası, klinik çalışmalara giden yoldaki tüm biyolojik çalışmalar İTÜ bünyesinde proje altyapı desteği ile gerçekleştirilebilecek.

ipa-tekabetci-sektor (1)

Bunlara ek olarak isteyen KOBİ’ler gelip İTÜ-MOBGAM altyapısı ile kendi ürünlerini arzu ettikleri taktirde kendileri geliştirebilecek. Arzu ederlerse İTÜ’de yetişen nitelikli insan kitlesi ile bu çalışmaların eğitimini alıp, gözlem ve deney yapabilecekler. Böylece biyoteknolojik ürünler tohum yatırımcılarının desteğiyle de ticarileşebilir bir duruma gelecek ve endüstrinin hizmetine sunulabilecek.

3 senelik program uygulama süreci olan ve takip eden ilk 5 sene zarfında endüstri için hayati önem taşıyan proje, girişimci ve start-up fikirlerini endüstrinin ihtiyaçları doğrultusunda değerlendirip geliştirerek, nitelikli iş gücünün yetiştirilmesini sağlayacak.Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi