Kimya Dediğimiz Yaratıcılık Oyunudur
Şub 14, 2018


 

İTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Yağcı ‘polimer kimyası’ alanında yaptığı evrensel düzeydeki çalışmalarıyla ülkemizin adını dünyaya duyuruyor. Mesleğine kendini adayan Yağcı, genç ve nitelikli bilimcilerin yetişmesi için çaba harcıyor. 

 

“Kimya hayatın neresinde? Çok uzak değil. Hemen yanı başınızda… Ayakkabınızda, pantolonunuzda, çantanızda, masanızın üzerindeki kaplamada, bilgisayarınızda… Kullandığınız arabadan tuttuğunuz tabağa kadar her şeyin içinde kimya var. Kimya, çok değişken ve yaratıcılığa açık oyun gibi bir alan… Ve insan hayatına her an yansır…” diyor ünlü bilim insanı Prof. Dr. Yusuf Yağcı… İTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Yağcı, dünyada bilime yön veren insanların başında geliyor. Prof. Dr. Yağcı, okul sıralarında iken başarısız olduğu dersin profesörü olarak milyonlarca insana örnek oldu. Hiç İngilizce bilmezken yurt dışına gitti, bilim toplantılarını takip edebilmek için sokakta kalmayı bile göze aldı. İlmini aktarabilmek için dünyanın bir ucundan alet getirerek öğrencilerinin önünü açtı. Hep umut oldu. Prof. Dr. Yağcı, ‘polimer kimyası’ alanında yaptığı evrensel düzeydeki çalışmalarıyla bugün dünyaya adını yazdırmış bilim insanlarının başında geliyor. “En üretken yazar”, “en fazla atıf alan bilim insanı” gibi unvanlar alması bile onu tanıtmak için yetersiz kalıyor. Prof. Dr. Yağcı, her sabah erkenden kalkıyor ve ilk günkü heyecanla bilim üretmeye başlıyor. Cep telefonu taşımamasına rağmen öğrencileri tarafından her an ulaşabilir olmasıyla da herkesi kendisine hayran bırakıyor. Prof. Dr. Yağcı, 65. yaşını kutluyor. Ünlü bilim dergisi Macromolecular Chemistry and Physics, Wiley yayınevi de Prof. Dr. Yusuf Yağcı’nın 65. yaş günü için özel sayı hazırladı. Biz de Prof. Dr. Yusuf Yağcı’yı İTÜ Ayazağa Yerleşkesindeki odasında öğrencileriyle sohbet ederken yakaladık ve keyifli bir söyleyişi gerçekleştirdik.

yusuf-yagci-2018 (2)

HAYATIMA YÖN VEREN DERSLERDE BAŞLANGIÇTA BAŞARISIZDIM

Kimya bölümünü nasıl tercih ettiniz?

Ben lise hayatımda başarılı bir öğrenci değildim. Futbolu ve kağıt oyunlarını seven bir öğrenciydim. Bursa Erkek Lisesinde yatılı okuyordum ama okuldan sürekli kaçıyordum. Okuldan kaçan, uzaklaştırma cezaları alan bir öğrenciydim. Akıllı olmama rağmen yükleme bilgiyi, “o derse çalış bu derse çalış” denilmesini hiç sevmiyordum ve babam da bu duruma çok kızıyordu. Mustafakemalpaşa’dan ziyaretime geldiklerinde beni okuldan kaçmış buluyorlardı ve çok üzülüyorlardı. Lise son sınıftayken 3 dersten beklemeye kaldım. Bunlar İngilizce, kimya ve tarih. Bugün hayatıma yön veren ilk iki konu bunlar olmasına rağmen başlangıçta bu alanlarda başarısız olmuş bir öğrenciydim.


Babam eczacılığa gitmemi istemedi

O zamanlar Boğaziçi Üniversitesi’nin özel bir sınavı vardı ve ben onu kazanmıştım. Liseyi bitiremediğim için ne yazık ki gidemedim. O sıralarda gene top oynuyor veya kağıt oyunlarıyla vakit geçiriyordum. Çalışmadığım için üniversite sınavını da kazanamadım. Yine o günlerde Galatasaray Mühendislik Yüksek Okulu, İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Yüksek Akademisi (İDMMA) vardı. Orada ben eczacılığa gitmek istedim. Eczacıları tenzih ederim ama asarım diplomamı ben yine eğlenceme, oyunuma giderim, diyerek eczacılığa gitmek istedim. Rahmetli babam, “Eğer eczacılığa gidersen beş kuruş para vermem” diyerek eczacılığı seçmemi istemedi. Babamın ısrarı üzerine kimyaya gittim.

Öğrenmenin keyfine varmak…


Üniversiteye girdikten sonra kendim için öğrenmenin keyfini aldım. Kimyayı da çok sevdim. Zorlama bilgi ötesi, sevmeye başladım ve üniversiteyi dört sene gibi bir zamanda bitiren ender öğrencilerden biri oldum. Bilmek isteme heyecanıyla yurtdışına gitmeye karar verdim. Fakat yurtdışına gitmenin nasıl olacağını bilmiyordum. Milli Eğitim Bakanlığı’na özel öğrenci olarak başvurdum.

HİÇ İNGİLİZCE BİLMEDEN YURT DIŞINA GİTTİM

O sırada dayım İsviçre’de teknisyen olarak çalışıyordu. Onun garantisi altında İngiltere’ye gitmeye karar verdim. İngiltere’ye gittiğimde de hiç İngilizce bilmiyordum ve Cambridge’de lisan okuluna gittim. Ev sahibimin küçük bir kız çocuğu vardı. Sokağa çıkmıyordum, onlarla atçılık oynuyordum. Çünkü bu oyunda kullanılan kelime sayısı çok azdı. İngilizceyi çabuk öğrenmek için çok çalıştım ve kısa bir sürede öğrendim. İngilizce öğrendiğimde 23 yaşındaydım. O zamanlar birçok üniversiteye “Kimya mühendisiyim, sizin üniversitenizde yüksek lisans yapmak istiyorum” şeklinde klasik mektuplar yolluyordum ama hiçbiri kabul görmüyordu.

Hayatın dönüm noktaları…

Bu sırada Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde asistan olan bir arkadaşım master yapmaya Liverpool’a kabul edilmiş. İngilizcesi iyi olmadığı için “Mülakatta bana eşlik eder misin?” diye sordu. Ona yardımcı olmak üzere Liverpool’a gittim. Liverpool’da, Royal Society’nin başkanlığını da yapan Profesör Anthony Ledwith ve Profesör Bamford ile konuşmaya başladım. Polimer biliminin bilinen insanlarıydılar ve ben konuştukça beni başlayacak sandılar. Başvuru yapanın Ali Kemal olduğunu ama benim de master yapmayı çok istediğimi belirttim. Ali Kemal’e referans olan ve geçtiğimiz günlerde vefat eden polimer biliminin gelişmesine önemli katkılarda bulunan Prof. Dr. Bahattin Baysal, beni tanımadığı için referans vermeyi reddetmişti ve haklıydı. Referansım olmadığı için beni özel statüde kabul ettiler. Son sınıfın derslerini almamı önerdiler. Ben de hem son sınıfın derslerini aldım, hem de laboratuvarlarda deneyler yaptım. Araştırmalarımı yaptığım şanslı bir dönemdi. Başında da söylediğim gibi doğru yerde böyle şansın yönlendirmesiyle, Allah’ın takdiriyle, o yönde yönlendirilerek yüksek lisansımı bu alanda yaptım. O gün arkadaşımla oraya gitmemiş olsaydım durum başka olurdu. Sonrasında yüksek lisansımı tamamlayınca Milli Eğitim Bakanlığı’na doktoraya başvurdum ve doktoramı tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndüm. Prof. Dr. Bahattin Baysal ile çok sonraki yıllarda tanışmıştık ve benim de bu alanda yaptığım çalışmaları takdir ederek izlediğini söylemişti.

yusuf-yagci-2018 (1)

YUMURTA ARABASIYLA ÜNİVERSİTEYE ALET TAŞIDIK

Peki İTÜ ile yollarınız nasıl kesişti?

İTÜ’ye girişimin de ilginç bir serüveni vardır… Türkiye’ye döndükten sonra özel sektörde birçok yere başvurdum, düzgün cevaplar alamadım. O sırada Liverpool’da yaşayan bir Türk matematikçi vardı. Bana İTÜ’de matematik profesörü Cevdet Koçak’ı tanıdığını söyledi. Ona bir söyleyelim, dedi. Onun da adaşı rahmetli hocamız Prof. Dr. Cevdet Aydoğan da Fen Edebiyat Fakültesi’nin dekanıydı. Beni görüşmeye çağırdı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın beni buraya görevlendirmesi gerekiyormuş. Gittim hiç bilmiyorum. “Ne olur beni İTÜ’ye görevlendirin. Burası benim araştırmalarımı yapabileceğim bir üniversite” dedim ve onlar da kabul etti, beni İTÜ’de görevlendirdiler.

Yokluklar engel değil

İlk yıllarda yeterince cihaz yoktu. Bilim üretmek istiyordum. Herkes gelirken bir şeyler yapmak isteğiyle çanak, müzik aleti getirirken ben vakum sisteminin cam aletini getirdim. Vakum hattı kurmak için iskelesini tahtadan babama yaptırdım. Çelik iskelesini, İstanbul’a yumurta satan arabalarla getirttik. ODTÜ’nün camcısını evimde 2 gece misafir ederek ve parasını da cebimden vererek sistemi kurdurdum. Asistan doktor olarak işe böyle başladım…

Yardımcı olmaktan hiç kaçınmadım

Rahmetli Prof. Dr. Cevdet Aydoğan anabilim dalı başkanıydı. Bana, “Yusuf, sen İngiltere’de doktora yapmışsın, bu öğrencilere bir konu ver…” dediği zaman uykularım kaçıyordu. Bu benim için bir insanın hayatının sorumluluğunun üzerime yüklenmesi anlamını taşıyordu. Ama tabi büyük bir zevkle adeta kendi tezimmiş gibi o arkadaşlara konu belirliyor ve onların gelişmesine yardımcı olurdum.

YA BAŞARISIZ OLURSAM?

Peki hiç başarısız olacağını düşündünüz mü?

O zamanlar “başarısız olursam” kuşkusu vardı ama çok üst düzey araştırmalar olmasa da yavaş yavaş uluslararası alanlarda yayınlar yapmaya başladık. Ana değişim noktası ise Almanya’ya gidişim ile oldu. Almanya’da rahmetli Profesör Schnabel’e mektup yazdım. Çok prestijli bir burs olan Alexander Von Humboldt bursuna başvurmak istediğimi söyledim. O da bana bu bursu almanın çok zor olduğunu söyleyerek birkaç ay bana kendileri burs vermeyi teklif etti. Kabul etmedim, Alexander Von Humboldt bursunu istediğimi söyledim. Kendisiyle tanışmamız ise İsveç’te oldu. Orada uluslararası bir kongre yapılıyordu. Üniversiteler bugünkü gibi uluslararası kongrelere katılım parası vermiyordu. Kongreyi düzenleyene bir mektup yazdım, “Ben asistan doktorum, param yok. Beni kayıt ücreti ödemeksizin kabul eder misiniz?” diye sordum. Hiç cevap gelmedi ama ben uçağa atladım ve gittim.

Her şey bilim içindi…

Stockholm’ü bilirsiniz Tuncel Kurtiz’in Otobüs filmini çevirdiği baklava desenli bir meydanı vardır. Otel parası vermemek için sabaha kadar o meydanda vakit geçirdim. Sonrasında da kongrenin yapıldığı yere gittim. Kayıt masasında bana “Sizin için ne yapabiliriz?” diye sordular. Prof. Ranby’e mektup yazdığımı söyledim. Geldiğinde, “Kusura bakmayın ben size mektup yazmıştım ama param yok” dedim. Beni kabul ettiler sadece kongrenin kitabını veremeyeceklerini söylediler. Sonraki gecelerde nerede kalacağım da sorundu. O sırada birlikte doktora yaptığımız, Kuveyt’te görev yapan Dr. Firas Abdulrasul, çok büyük bir otelde kalıyordu. Firas’a odasında kalıp kalamayacağımı sordum. Resepsiyondan gizlice geçerek odasına girdik. İki tane yatak vardı. Sabah yatağın bozulduğunda sorun olacağını düşünerek yatağı hiç bozmadan o vaziyette uyudum. Ama sonuçta orada Prof. Schnabel’ı tanıdım. Tartışmalarımla ona güven verdim. 1,5 sene içinde çok başarılı işler yaptım ve her yaz Almanya’ya gittim.

Sorumluluk almaktan korkmadım

Profesör Schnabel, bize araştırmamız için konu verirdi. Çalışmalarda Japonlar da vardı mesela. Onlar korkardı sorumluluk almaktan. Ama ben sorumluluk alırdım. Böylelikle üretken bir hale geldik. O sırada kongrelere yine kendi olanaklarımla olabildiğince gitmeye çalışıyordum.

Nobelli bilim insanlarıyla aynı ortamda olmak…

Bir başka dönüm noktası da Akron Üniversitesi’nden Prof. Joseph P. Kennedy ile tanışmamla oldu. Onu da Münih’teki bir kongrede tanıdım. Profesör Schnabel bir kongreye çağrılı konuşmacı olarak Prof. Kennedy’i çağırmıştı ama o gitmek istemiyordu ve o konulara ben daha hakimdim. Bana “Yusuf sen gider misin?” diye sordu ve ben de memnuniyetle kabul ettim. Nobel ödüllü George Andrew Olah’ın aralarında bulunduğu polimer bilimin en üst düzeyinde insanları kongredeydi. 30’lu yaşlarımda iken çağrılı konuşmacı olarak orada bulunduğum için çok heyecanlıydım. Midem bozuluyor ve anlatacaklarımı unutacağım hissine kapılıyordum. Bu noktada hemen gençlere birkaç önerim olacak. Kendinize güvenin ve bir fırsat geldiği zaman onu almaktan onu değerlendirmekten kaçınmayın. Bu da benim için bir fırsat oldu. Sonrasında Joe Kennedy bana “Bu kongreyi sen düzenler misin İstanbul’da?” diye sordu. Nasıl mutlu olduğumu anlatamam. 1995 yılında zor şartlarda ve her şeyiyle uğraşarak o kongreyi başarıyla gerçekleştirdim. İşte kimya serüvenim böyle gelişti.

Peki kimyayı seçtiğiniz için pişman olduğunuz anlar oldu mu?

Hayır, hiç pişman olmadım. Çünkü kimya değişken bir alan. Yaratıcılığa açık bir oyun alanı ve ben çok seviyorum. İyi ki bu alanda çalışıyorum. Şans yoluyla yönlendirilsem bile bu alanın benim için çok iyi bir alan olduğunu düşünüyorum. İnsan hayatına en fazla yansıyan alanlardan bir tanesi bu. Kimya her yerde. Bugün ayakkabıda, pantolonda, kazakta, ilaçta, masada, çantada, bilgisayarda, arabada bile kimya var.

Hocam ilk dersini hatırlıyor musunuz?

Rahmetli Cevdet Aydoğan anabilim dalı başkanıydı. O zaman Prof. Ahmet Akar ile asistan doktor olarak görev yapıyorduk. Doktor olduğumuz için bazı dersleri bize yönlendirmişti. Tabii ki müthiş bir heyecan. Günlerce anlatacağım konuyu tekrar tekrar çalıştım. Ders vermek çok farklı bir olay. O heyecanla çok iyi olduğumu söyleyemem ama genel yapımdan dolayı, enerjim, konuyu sosyal alanlarla bağdaştırma ve bir öğrencinin sevebileceği yönde davranmam dolayısıyla dersim sevilmişti.

Sizin çalışmalarınızı dinleyebilir miyiz?

Ben sentetik polimer kimyacısıyım, yeni sentetik yöntemler buluyorum, nano malzemeler kullanıyorum. Mesela bir anda hazırlanabilen polimer nano kompozitinin sentezini yine ışıkla ilk defa biz yaptık. Bunlar antimikrobakteriyel özellik gösteriyor, üzerinde bakteri üremiyor. Yani polimerlerin değişik alanlarında yeni ve kolay yöntemler geliştirmek, az enerji gerektiren malzeme elde etmek, bu yöntemleri geliştirirken ışık gibi yolları da ortaya koymak bizim çalışmalarımızı oluşturuyor diyebiliriz. Çünkü polimer çok geniş bir alanda kullanılıyor.
Güneş ışığı ile kontrollü polimerizasyon yapıyoruz. Bu konuda sürekli makale yayınlıyoruz ve dünyada öncü gruplardan birisiyiz. Polimer alanında rastgele yapıların olması yerine kontrol edilebilen, istediğiniz kadar büyüklüğü olan, zincirlerinden biri küçük biri büyük olmayan, mekanik özellikleri tam, önceden belirlenmiş polimer elde edilebiliyor. Bunun yolları var, örneğin bakırla kullanılıyor. Bakır da inorganik bir madde. Bunları biyokimyasal olarak kullanmak isterseniz, bakırın buradaki varlığı kötü çünkü insan sağlığı ile ilgili alanlarda da kullanılıyor. Biz de bakır olmadan bunları yapabilen, makro-moleküler polimer tasarımı yapıyoruz. Bununla ilgili sentetik yöntemler geliştiriyoruz. Belirttiğim gibi bunu ışıkla ilk defa biz yaptık. Bu yöntemle ilgili yayınım iki yıl olmasına rağmen yüzün üzerinde atıf aldı.

BİLİM İÇİN BORÇLANMAYI GÖZE ALIYORUM

Dün ile bugünü karşılaştığınızda kimyada neler değişti?

O günün araştırma koşulları son derece güçtü ama koşullar ne olursa olsun bir şey yapabilme çabasında olmalı. Üretmeniz olanaklarınızı geliştirmenize de katkı sağlıyor. Türkiye’nin en çok yayın yapan, atıf alan öğretim üyelerinden biriyim. Rektörlük yardımcı oluyor ama gerektiğinde kimyasal maddelerim için borçlanmayı bile göze alırım. Çünkü dünya durmuyor ve gelişiyor. Eğer riski göze almazsanız bunları yapamazsınız. Kimya malzemesi satanlar da güveniyorlar bana. Dünyada nitelikli araştırmalar çok büyük destekler alıyor, Türkiye’de ise yeterince destek bulamadığımız zamanlar oluyor.

ARTIK DÜNYA İLE YARIŞMA VAKTİ

Dünya’ya baktığımız zaman Türkiye şu an kimya alanında nerede?

Türkiye’nin ilginç bir serüveni var. Ben hiçbir zaman gelecek için olumsuz olmadım. Türk insanı yaratıcıdır, girişimcidir ama aynı zamanda kolaycıdır, sistematiklikten uzaklaşan bir anlayışı da vardır. Olumsuz yönleri olsa bile pek çok ülkeden teknolojik üretimde çok daha üst düzeydeyiz. Bu aşamadan sonra daha çok dünyayla yarışan, rekabetçi bir anlayışa gidilmeli. Üniversitelerin durumunu ele alırsak, üniversitelerde de bir yerde yayın yapmanın artık çok fazla anlamı yok. Şimdi dünya ölçeğinde etkisi ne olabilir, diye düşünmeliyiz. Sanayi-üniversite iş birliği de önemli. Araştırmaların üretime veya teknolojiye nasıl aktarılacağı düşünülmeli. Genç, akıllı insanların değerinin çabuk ve kısa sürede bilinip verilmesi gerekiyor. Liyakata dayalı ve ülkeye katkı sağlayacak insanların önünün açılması son derece önemli.

Keyifli yaşamın sırrı

Sabahları 8’de okula gelirim, ilk işim yarım saat veya bir saat dünyadaki önemli bilimsel dergileri ve benim alanımdaki önemli dergileri okumak oluyor. Ardından haberleri okurum. Bir dosyam var. Daha sayfa sayısı dahi belli olmamış ve proje olabilecek yayınları dosyalıyorum. Laboratuvarıma gidip öğrencilerimle konuşurum. Sabah söylediğim bir deneyin öğleden sonra nasıl çıktığını merak ederim. Bir ölçüde öğrenciler bunu baskı gibi düşünebilir ama sürekliliği beklediğiniz bir işte bu ilginin olması gerekir diye düşünüyorum. Cumartesileri her hafta buradayım ve 30 yıldır yazın dahi yıllık izin almadım. Konferanslara katılmayı izin olarak görüyorum. Akşam evde de yayına yönelik yazmalarla meşgul olurum. Cep telefonu kullanmıyorum ama bana kim yazarsa hemen anında cevap verebiliyorum, bilimsel işlerimi takip edebiliyorum. Yani keyifli bir yaşam sürdürüyoruz. İyi bir bilim insanı olmak için eşinizin de uygun olması gerekir. Bu noktada kendimi şanslı hissediyorum. Eşim ve ailem her zaman yanımda olur ve beni destekler.

Sosyal faaliyetler de önemli

Öğrencilerinizle çok vakit geçiriyorsunuz…


Her dönem öğrencilerimle sosyal faaliyetlerde bulunuyorum. Bazı kongrelerde folklorik oyunlar oynuyoruz. Örneğin bir kongrede Roman havası, Damat oyunu, Michael Jackson’ın moonwalk dansını hazırladık ve Almanya’da Dresden’de sunduk. Kongrenin ardından “Bu kongrenin en önemli sosyal olayı buydu” diye bir sürü yazılar çıktı. Araştırma takımımızla aynı zamanda spora da önem veriyoruz. Örneğin futbol turnuvaları düzenliyoruz, kız-erkekler öğrencilerimizden oluşan karma takımımız turnuvalarda büyük başarı gösteriyor.

TÜRKİYE’DEN DAHA GÜZEL BİR ÜLKE YOK

“Bilime Dünyasına Yön Veren 100 Türk” arasında gösterildiniz ve bugüne kadar pek çok ödül aldınız.

“Marifet iltifata tabiidir” diye bir söz vardır. Çok çalışıyor olmak, bilimde bir şeyler yapmak ödül almak için yeterli değil. Mutlaka sosyal de olmak gerekir. Kongrelerdeki konuşmalarımızda güven duygusu oluşturmak yaptıklarımızı daha anlamlı hale getiriyor. Sadece kendiniz aday olmuyorsunuz, karar mekanizmalarındaki kişilerin önerme rolü de oluyor.

Peki bir bilim insanı olarak şu an bilimin önündeki engeller nelerdir?
Her şeyde liyakat esas olmalı. Bir araştırma akşam yattım sabah aklıma geldi şeklinde olmaz. O bir birikimin sonucudur. O birikimi irdeleyen anlayış ise daha önce neler yaptıklarıdır. Dünyayla yarışan insanlar için özel destek anlayışları sistemleri olmalı. Sanayideki insanların da projelerinde daha fazla nitelikli insanlara yer vermeleri gerekir. Bu mutlaka herkese geri dönüş sağlar ve dünyada neler olup bittiğinin takibini kolaylaştırır. Geçen hafta bir firmaya izleyici olarak gittiğimde danışman ile çalışılmasının sonunda ortaya dünyayla yarışabilecek çok güzel bir ürün ortaya çıktığını gördüm.

Yurtdışında hayatınızı sürdürmeyi hiç düşündünüz mü?

Türkiye çok güzel bir ülke. Ayrıca kendi ülkende topluma, üniversitene yönelik zorluklar olsa bile burada bilim üretmenin keyfi başka oluyor. Nitelikli bilim üretmek, öğrenci yetiştirmek ayrı bir haz veriyor. Biz İTÜ’nün içinde var olmayı benimsemiş bir aileyiz. Ben Türkiye’den daha güzel bir ülke görmüyorum.Haber ve Fotoğraflar: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi