İlham Veren Kadınlar Dünya Kadınlar Gününde “Kadın Girişimciliği’ni Tartışıyor
Mar 01, 2018


İTÜ Bilim Mühendislik ve Teknolojide Kadın Araştırmaları ve Uygulama Merkezi (BMT-KAUM), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için girişimcilik ve kadın konusunun farklı pencerelerden ele alınacağı bir çalıştay ve panel düzenleyecek. BMT-KAUM, çalıştayın sonuçlarının da dahil edileceği bir araştırma projesiyle daha geniş kitlelere ulaşılmasını ve yeni kadın girişimciler için ilham olması ve yol göstermesi de hedefleniyor.

Program Tüm Gün Sürecek

İTÜ Rektörlüğü’ne bağlı BMT-KAUM, 8 Mart Perşembe günü, kadınların fark yaratma gücünü öne çıkaracak iki etkinlikle Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayacak. Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nin ev sahipliği yapacağı program, “Kadın Etkinliği İTÜ Girişimcilik Ekosisteminde Nasıl Güçlendirilebilir?” konulu çalıştay ile başlayıp, “Kadın Girişimciliği” paneli ile devam edecek.

Panelin açılış konuşmasını Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Telem Gök Sadıkoğlu yapacak. Farklı alanlardan 4 başarılı kadının konuşmacı olarak yer alacağı panel ile hem tekil hem de kolektif kadın başarılarına ve iş dünyasına getirdikleri yeniliklere dikkat çekilecek.

İlham Veren Öyküler, Deneyimler


İTÜ ARI Teknokent İş Geliştirme ve İletişim Direktörü Arzu Eryılmaz, 8 kadın girişimcinin kısa hikayeleri ile ARI Teknokent ve ona bağlı kuluçka merkezlerinde kadın girişimcilere ilişkin deneyimlerini, istatistikleri paylaşacak.

Arya Kadın Yatırım Platformu Genel Sekreterliğini yürüten Deniz A. Duygu, hem kendilerine başvuran kadın girişimcilerden öğrendiklerini anlatacak hem de girişimcilik için sermayeden önce fikri hazırlığın önemine değinecek.

İstanbul, Londra, New York gibi dünyanın en önemli metropollerinde faaliyet gösteren ve “global kız kardeşlik çemberi” olarak tanımlanan TurkishWIN’in kurucusu olan, ardından BinYaprak projesini hayata geçiren Melek Pulatkonak, bu ağ sayesinde de 1 milyon kadının birbiriyle iletişim kurduğu bir platformu oluşturmayı nasıl başardıklarını aktaracak.

Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Başkan Yardımcısı Gönül Kamalı da kadınların bilişim teknolojileri dünyasındaki yerini, uzun yıllara dayanan sektör ve sivil toplum deneyimi ışığında ela alacak.

8MART2018_Program