İlham Veren Kadınlar Dünya Kadınlar Gününde İTÜ’de Buluştu
Mar 09, 2018


8 Mart Dünya Kadınlar Günü, İTÜ Rektörlüğü’ne bağlı BMT-KAUM’un Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezinde düzenlediği kadınların fark yaratma gücünü öne çıkaran iki etkinlikle kutlandı.

8-mart-kadinlar-gunu-etkinlik (2)

İTÜ Bilim Mühendislik ve Teknolojide Kadın Araştırmaları ve Uygulama Merkezi (BMT-KAUM), tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde düzenlenen “Kadın Etkinliği İTÜ Girişimcilik Ekosisteminde Nasıl Güçlendirilebilir?” konulu çalıştay ile “Kadın Girişimciliği” paneli akademi ve iş dünyasından önemli isimleri bir araya getirdi.

Bu anlamlı günde düzenlenen her iki program da toplumsal cinsiyet eşitliği ekseninde kadının toplumdaki rolünü ve etkinliğini İTÜ özelinde akademik çerçevede değerlendirmek üzere farklı sektörlerdeki kadınları buluşturan bir etkinlik olarak öne çıktı.

8-mart-kadinlar-gunu-etkinlik (1)

8 Mart Dünya Kadınlar Günü programı İTÜ GİNOVA Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Dr. Zeynep Erden Bayazıt’ın “Kadın etkinliği İTÜ girişimcilik ekosisteminde nasıl güçlendirilir?” başlıklı sunumuyla başladı. 4 farklı grup çalışmasının yapıldığı çalıştay sonucunda aşağıdaki başlıklar öne çıktı:

Kadın akademisyenlerin, öğrencilerin, iş kadınlarının (rol model) ve İTÜ mezunlarının iş birliği için bir araya getirilmesi ve bir iletişim ağının oluşturulması

Kadın girişimcileri cesaretlendirme ve kadın girişimciliğini yaygınlaştırmak için çalıştay/ toplantıların düzenlenmesi

Girişimcilik fikrinin ve algısın lisanstan itibaren öğrenciler aşılanması, bu doğrultuda girişimcilik dersi ve sertifika programlarının artırılması

İTÜ girişimcilik ekosisteminin kadın akademisyen ve öğrenci özelinde İTÜ paydaşlarına tanıtımının yapılması, farkındalık yaratma faaliyetlerinin yürütülmesi

Kadın girişimcilerin çalışmalarını teşvik edecek ve destekleyecek platformların oluşturulması ve güçlendirilmesi

8-mart-kadinlar-gunu-etkinlik (3)

İlham Veren Öyküler, Deneyimler

Etkinliğin öğleden sonraki ayağı ise “Kadın Girişimciliği” paneli ile devam etti.

Girişimcilik ve kadın konusunun farklı pencerelerden ele alındığı panele Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ali Fuat Aydın ile Prof. Dr. Telem Gök Sadıkoğlu, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Panelin açılış konuşmasını Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Telem Gök Sadıkoğlu yaptı.

İTÜ BMT-KAUM Müdürü Prof.Dr. Yeşim Hepuzer Gürsel İTÜ’deki kadın öğrenci ve çalışanlara dair istatistikleri sunumunda paylaştı. Düzenlenen çalıştayın sonuçlarının da dâhil edileceği bir araştırma projesiyle daha geniş kitlelere ulaşılmasını ve yeni kadın girişimciler için ilham olması hedeflediklerini belirtti.

8-mart-kadinlar-gunu-etkinlik (4)

İlham verir, renk saçar, yeniler…

Prof. Dr. Telem Gök Sadıkoğlu yaptığı duygu yüklü konuşmasında “İster alıp kendine koca bir dünya kurarsın ister görmezden gelip iğne deliğinden bakarak yaşamaya devam edersin. Tek ayırıcı özelliğiniz iki ayak üzerinde, yükselmek değil; aklınızı kullanmak, fikir sahibi olmak, ufkunuzu açmaktan yorulmamak olsun. Özünüzü, sözünüzü, zihninizi aydınlatın… Günümüz kutlu olsun kadınlar!” ifadelerini kullandı.

4 Başarılı Kadın 4 Hikaye

Farklı alanlardan 4 başarılı kadının konuşmacı olarak yer aldığı panel ile hem tekil hem de kolektif kadın başarılarına ve iş dünyasına getirdikleri yeniliklere dikkat çekildi.

İTÜ ARI Teknokent İş Geliştirme ve İletişim Direktörü Arzu Eryılmaz, 8 kadın girişimcinin kısa hikayeleri ile ARI Teknokent ve ona bağlı kuluçka merkezlerinde kadın girişimcilere ilişkin deneyimlerini, istatistikleri paylaştı. Arya Kadın Yatırım Platformu Genel Sekreterliğini yürüten Deniz A. Duygu, hem kendilerine başvuran kadın girişimcilerden öğrendiklerini anlattı hem de girişimcilik için sermayeden önce fikri hazırlığın önemine değindi.

8-mart-kadinlar-gunu-etkinlik (5)

İstanbul, Londra, New York gibi dünyanın en önemli metropollerinde faaliyet gösteren ve “global kız kardeşlik çemberi” olarak tanımlanan TurkishWIN’in kurucusu olan, ardından BinYaprak projesini hayata geçiren Melek Pulatkonak, bu ağ sayesinde de 1 milyon kadının birbiriyle iletişim kurduğu bir platformu oluşturmayı nasıl başardıklarını aktardı.

Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Başkan Yardımcısı Gönül Kamalı da kadınların bilişim teknolojileri dünyasındaki yerini, uzun yıllara dayanan sektör ve sivil toplum deneyimi ışığında ele aldı.

8 Mart Etkinliklerinin Adresi İTÜ Oldu

8 Mart'ta İTÜ'de birçok etkinlik yapıldı. İTÜ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezinin (İTÜ GİNOVA) düzenlediği “Salı Söyleşileri” ile girişimcilik ve inovasyon alanında öğrencilere ilhan vermeye devam etti. Dünya Kadınlar Günü haftası dolayısıyla İTÜ mezunu kadın girişimcileri ağırladı.

“Startup Ekosisteminde Kadın Girişimciler” konusunun tartışıldığı programda, özellikle teknoloji alanında kadın girişimciliğinin zorlukları ele alındı. İTÜ GİNOVA Akademik Direktörü Dr. Zeynep Erden Bayazıt’ın moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşiye, İTÜ Çekirdek’in başarılı genç kadın girişimcilerinden Parkkolay Kurucu Ortağı Büşra Baydan ve Vivosens Kurucu Ortağı Gözde Büyükacaroğlu konuk oldu.

Kadın Girişimci olmak Bizim İçin Zor Değil


İTÜ öğrencisi olup girişimci olmayı düşünen kadınların çok zorlanacağı bir iş hayatı olmadığını vurgulayan Parkkolay uygulaması kurucu ortağı Büşra Baydan; “Kadın girişimci olmanın zorluğu kişiden kişiye göre değişir. Yazılım ağırlıklı girişimlerde genellikle erkekler ağırlıkta. Fakat bu benim için büyük bir zorluk oluşturmadı. Bizim 6 kişilik şirketimizde şu an tek kadın benim. Girişimcilerin büyük çoğunluğu da böyle ama gerçekten kendinizi işinize verirseniz kafanızda bir çalışma şekli oluşmaya başlıyor.” şeklinde konuştu.

Girişimciliğe Üniversite Hayatında Başlanmalı


Girişimcilik konusunun genel olarak çekinilen ve korkulan bir konu haline geldiğini de belirten Baydan sözlerine şöyle devam etti; “Ben sorunun daha çok kadın erkek tarafına değil de insanlar neden girişimci olmuyor tarafına odaklanmış durumdayım. Ocak ayında İTÜ’den mezun oldum. Arkadaşlarımın çoğu kurumsal şirketlerde çalışıp iyi maaşlar alıyor ama onlarla sohbet ettiğimde ortak bir sorunları var. İyi şirketlerde ve güzel pozisyonlarda çalışıyor olmalarına rağmen, şirketlerin kurumsal yapısında, ürettikleri projelere onay alamayabiliyorlar. Ürettikleri yeni fikirlerin sürekli geri çevrilmesi onları mutsuz ediyor. Girişimci olmanın en güzel yanı kendi kararlarınızı almanız. Yani sohbet eder gibi iki kişi konuşup projeyle ilgili aldığımız bir kararı yazılımcıya aktarıyoruz. Daha sonra 10 gün içinde o proje uygulamada yer alıyor ve müşteri ürünü kullanmaya başlıyor. Bu heyecan bence hiçbir kurumsal firmada bulunamaz. Aynı zamanda bu süreçte edindiğiniz tecrübe de hiçbir şekilde başka bir yerde kazanabileceğiniz bir tecrübe değil. Bu yüzden bence girişimciliğe üniversite hayatında başlanmalı.”

ginova-6mart

Kadınların Hem İş Dünyasında Hem De Girişimcilik Ekosisteminde Yeri Güçlenmeli

Mühendislik alanında kadın çalışanların artması gerektiğinin altını çizen Vivosens Kurucu ortağı Gözde Büyükacaroğlu; “Ben üniversiteyi ilk kazandığımda kendi ailemin içinden birisi bana sen kadın halinle nasıl mühendis olacaksın, baret mi takacaksın demişti. Ben de ilk baret taktığımda resmini çekip ona attım. Kadınlar da takabiliyor, kafamıza uyuyor yazmıştım. Kadınların hem iş dünyasında hem de girişimcilik ekosisteminde yerinin güçlenmesi gerektiğini düşünüyorum. İnsanları bu konulara biraz daha teşvik etmeliyiz.” diyerek sözlerini noktaladı.

Söyleşi, dinleyicilerin konulara yönelttiği soruların ardından sona erdi. Söyleşiye kısa süre içinde İTÜ GİNOVA’nın youtube kanalından da ulaşılabilecek.

Parkkolay


İstanbul’da 2.3 milyon araç bulunuyor ve her gün bu sayıya 1000 yeni araç ekleniyor. Bu rakamın artışı trafik sorunuyla birlikte otopark sorununun da günden güne büyümesine sebep oluyor. Bu sorunu çözmek isteyen genç girişimciler “Park etmenin en kolay yolu!” sloganıyla Parkkolay mobil uygulamasını geliştirdi. Parkkolay harita üzerinde otoparkların yer, fiyat ve doluluk oranı bilgilerini size gösteriyor. Buna ek olarak merak edebileceğiniz vale, oto yıkama, açık-kapalı olma gibi tüm ekstra özelliklerini de önceden bilmenizi sağlıyor. Tüm bu bilgiler doğrultusunda kendinize en uygun otoparkı 1 dakikada seçebilmeyi vaat ediyor.

Vivosens

Vivosens; nanoteknoloji ürünü grafeni (tek atom kalınlığında nanokarbonlardan oluşan levha) kullanarak dizayn edilmiş bir biyosensördür. Dünyadaki herkesin sağlık alanında daha kaliteli hizmetlere ulaşması hayalini gerçekleştirmek, katma değeri yüksek ürünler ortaya koymak için yanınızda göreceğiniz çözüm ortağınızdır. Vivosens İTÜ Çekirdek BIG BANG 2015’te; 150 bin TL İSO Özel Ödülü, 100 bin TL İTÜ ARI Teknokent Özel Ödülü, 10 bin TL Agito Özel Ödülü ve 120 bin Dolar Bluemix Kullanım Ödülü kazanmıştır.

Haber ve Fotoğraflar: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi