İTÜ Gönüllülük Kulübü: Bu proje “Bir Tatlı Huzur” içerir!
Mar 29, 2018


İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Gönüllülük Kulübü, önce içinde bulunduğunuz toplumu, sonra tüm dünyayı değiştirmenin aslında göründüğü kadar zor olmadığını gösteriyor. Öğrencilerimiz çocuklardan, yetişkinlere yaşlılardan engellilere kadar toplumun her kesiminden yardıma ihtiyacı olan insanlara ve canlılara karşı yapacağınız küçük yardımların bir kartopu gibi büyüyerek sonunda olumlu değişimlere kapı açacağına inanıyorlar.

gonulluluk-kulubu-2018-web (2)

Bir Tatlı Huzur

Herkesin bir gün yaşlı olabileceğinden hareketle gönüllülerimizin, yaşı ilerlemiş ve huzurevlerinde kalan büyüklerimize yol arkadaşlığı etmesini, onların dert ortağı olmasını ve güzel zaman geçirmelerini sağlamayı amaçlayan “Bir Tatlı Huzur” projesinde, yıllar geçtikçe toplumsal yaşamdan kopan ve bu uzaklaşmayla kendini yalnız hisseden büyüklerimizin daha huzurlu ve mutlu olmaları hedefleniyor. Üniversitemizin İTÜ Gönüllülük Kulübü’ne sağladığı olanaklarla bu sosyal sorumluluk projesinde huzurevlerinde düzenlediği etkinlikler, hem onları yaşama daha çok bağlıyor hem de kendilerini güvende hissettiriyor.

İTÜ’nün sevgi evlerindeki hareketliliği: Nar Harekâtı

Nar Harekâtı Projesi kapsamında, Sevgi Evleri’nde bulunan 9 ile 12 yaşları arasındaki çocuklarla ders dışı etkinlikler düzenleyen kulübümüz, onlara sosyal yaşamda yararlanabilecekleri ve hayat boyu kullanabilecekleri tecrübeler kazandırarak hem topluma hem de dünyaya daha duyarlı bireyler olarak yetişmelerini hedefliyor. Nar Harekâtı’nda çocukların hak ve sorumluluklarının bilincine varmaları sağlanıyor, iletişim yetenekleri geliştiriliyor, gönüllülük ve sosyal sorumluluk bilinci aşılanıyor. Sevgi Evleri’ne her hafta düzenli ziyaretler gerçekleştiren öğrencilerimiz çocukların el göz koordinasyonunu, takım hâlinde çalışma becerilerini, tasarlama ve üretme yeteneklerini geliştirici atölye çalışmaları ve etkinlikler düzenliyor. Ayrıca iki haftada bir çocuklarla yapılan ders dışı etkinliklerde müze ve tema park ziyaretleriyle, ve kısa şehir turları yapılıyor.

Her zaman uzakta minik yüreklere umut olacak bir okul vardır diyerek yola çıktılar: Umut Okulu

Türkiye’nin birçok kentinde, çoğu zaman yetersiz olanaklarla eğitim vermeye çalışan köy okullarının ve öğrencilerinin eksiklerini gidermeyi hedefleyen projede, öğrencilerin temel okul ve eğitim ihtiyaçları ile çeşitli giysiler kilometrelerce yol kat ederek ulaştırılıyor. Her yıl üç kez gerçekleştirilen bağış yolculuklarında ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, sınırlı olanaklara sahip bölgelerdeki küçük öğrencilere; sırt çantası, kitap, defter, kırtasiye malzemesi, temizlik malzemesi, bot ve mont vb. hediyeleri Gönüllük Kulübümüz ulaştırıyor. Ayrıca tiyatro, dans, deney etkinlikleri sayesinde, eğitimleri için onlara motivasyon sağlanıyor, gelecek için umutları tazeleniyor.
Onlar, Gönüllüklülük Kulübü üyelerimiz, umuda yolculuk ediyor. Parayla pulla işleri yok, “Ver elini minik yüreklere umut olalım.” diyerek çıktıkları yolda, yıllardır insanlar arasında gönül köprüsü kuruyorlar.

gonulluluk-kulubu-2018-web (4)

Üniversiteye başka bir yoldan öğrenci hazırlamayı görev edindiler.

Kulübün tam 10 yılı aşkın süredir devam ettirdiği “Bir Başka Yol” projesi, eğitimdeki fırsat eşitsizliğinin giderilmesine katkıda bulunmak, maddi veya manevi sıkıntılar nedeniyle eğitimine yeterli ilgiyi gösteremeyen ve üniversiteye hazırlık sürecinde destek alamayan lise öğrencilerine yardım elini uzatıyor. Bir Başka Yol sayesinde, gönüllü öğrencilerimizin sahip olduğu bilgi altyapısından yararlanılarak, bu noktada ihtiyacı olan gençlerin üniversiteye hazırlanması sağlanıyor. Bu proje kapsamında yerleşkemize gelen lise öğrencileri hem motivasyon kazanıyor hem de üniversitemizi yerinde görerek kampüs hayatının bir parçası oluyor. Böylece gönüllü öğrencilerimizin de toplumsal duyarlılığı artıyor. Proje, hiçbir sponsor ve reklam almadan tamamen hibe edilen kaynaklardan yararlanarak, öğrencilerimizin ve zaman zaman diğer üniversitelerden gelen öğrencilerin de haftada ikişer saatlerini ayırarak verdiği derslerle yürütülüyor.

Yeşil Kampüsümüzde dostlarımıza “Ver Bi’ Pati” ile dokunuyorlar.

İTÜ Gönüllülük Kulübü, çalışmalarında sevimli dostlarımızı da unutmuyor. “Ver Bi’ Pati” isimli gönüllülük projesinde öğrencilerimiz, yerleşkelerimizdeki hayvanların yaşamsal gereksinimleri ve sağlık sorunları ile ilgilenip üreme kontrolü ve sahiplendirme adına çalışmalar yapıyor. Hayvanların günlük hayatımızın bir parçası olduğunu unutmadan; sevgi, saygı ve empati duygularıyla sürdürülen projede, hayvan sevgisini üniversite geneline yaymak adına çeşitli eğitimler ve etkinlikler düzenleniyor.

gonulluluk-kulubu-2018-web (3)

Toplumsal empati oluşturmada “Hayata Bir Adım”

Hükümlülük ve tutukluluk süreleri boyunca Adalet Bakanlığı’nın gözetimi altında, Maltepe Çocuk ve Genç Cezaevi’nde bulunan çocuk ve gençleri, gelişimini olumsuz yönde etkileyen unsurları en aza indirmeyi amaçlayan Hayata Bir Adım’da gönüllüler, her bireyin doğuştan getirdiği ve sonradan edinebileceği yetenekler üzerinde çalışıyorlar. Yapılan etkinliklerde, cezaevindeki çocukların ve gençlerin, kendi ilgi alanlarının ve becerilerinin farkına varıp kişisel gelişimlerini sürdürebilmesi, cezaevi sonrasında yeniden katılacakları toplumsal yaşama en az sorunla başlaması ve son olarak, bu durumdaki çocuklara karşı toplumun da bir empati geliştirmesi amaçlanıyor.

Sen oynadın onlar da oynasın: Benimle Oynar Mısın?


“Benimle Oynar Mısın?” projesinde kulüp üyeleri, küçük yaşta uzun süre hastanede vakit geçirmek zorunda olan çocuklarımızın yanında olmayı, onlarla birlikte oyunlar oynayıp çeşitli etkinlikler gerçekleştirerek, sağlık sorunları nedeniyle hastane ortamında kalan çocuklarımızı, birkaç saatliğine de olsa farklı aktivitelerle tanıştırmayı amaçlıyor. Proje dâhilinde, haftanın 4 günü; Cerrahpaşa, Şişli Etfal ve Numune hastanelerinin çocuk onkoloji, cerrahi ve dâhiliye bölümleri ziyaret ediliyor. 29 Ekim, 23 Nisan, Anneler Günü, Babalar Günü vb. özel günlerde ise daha büyük etkinlikler ile hastanelerdeki miniklere unutulmaz anlar yaşatılıyor. “Sen Oynadın Onlar da Oynasın” sloganıyla yola çıkılan oyuncak kampanyasında ise bağışlanan oyuncaklar dezenfekte edildikten sonra İstanbul’daki hastanelerde bulunan hasta çocuklara hediye ediliyor.

gonulluluk-kulubu-2018-web (1)

Duygularının önüneki engeller durdurmasın

“Engelli olma”nın toplum nezdinde yerleşmiş bir psikolojik önyargı ve acınacak bir durum olma algısını kırmak için İTÜ Gönüllülük Kulübü’nün başlattığı çalışmalardan biri de “Engeller Durdurmasın” projesi olarak öne çıkıyor. Duyguların önünde bir engel yoksa, hiçbir engelden söz edilemeyeceği düşüncesinden hareket eden proje, “engellilerin farklı olmadıklarını, sadece farkına varılmayı bekleyen bireyler olduklarını” topluma anlatıyor. Kulübümüz bu projede engelleri sevgiyle aşıp engelli bireylerin hayâllerini gerçekleştiriyor.

Farklılıkların bir aradalığı “Yaşayan Kütüphane”de

Yaşayan Kütüphane İTÜ, kitaplarının insanlar olduğu bir kütüphane oluşturarak tüm farklılıkları saygıyla kabul edilerek “ortak yaşam” paydasında buluşturmayı, bu noktada farkındalık oluşturmayı ve sağlıklı diyaloglar kurmayı amaçlıyor. Einstein’ın “Önyargıları kırmak, atomu parçalamaktan da zor.” sözünü hatırladığımızda, İTÜ Gönüllülük Kulübü’nün yaptığı bu çalışmanın önemi daha da açık bir şekilde ortaya çıkıyor.
Etnik köken, cinsel yönelim, dini inanç kaynaklı toplumsal önyargılarla mücadele eden bireyler, insanı insan yapan bu özelliklerinden dolayı yine insanlar tarafından bazı tabulara maruz kalabiliyor. 2011’den bu yana yılda ortalama 30 kitaptan oluşan 4 kütüphanesi kurulan İTÜ Yaşayan Kütüphane, yıllık bazda yaklaşık 1000 okuyucuya ulaştı. Tabularının farkına varmak, ön yargılarından kurtulmak, bu noktada bilinçlenmek isteyen herkese kapısı açık kütüphanede okuyucular istedikleri kitabı ödünç alabiliyor ve ortalama 20’şer dakikalık sürelerle okuyabiliyor. Gönüllülerimiz ise kütüphanede çeşitli görevlerde gönüllü olarak çalışıyorlar.

Ve son olarak iyilikle buluşturan zirveleri İTÜ’de düzenliyorlar

Gerçekleştirdiği projelerle daha iyi bir dünyanın mümkün olabileceğini gösteren Gönüllük Kulübümüz, her yıl düzenledikleri Gönüllülük Zirvesi etkinliğinde buluşturuyor. Ayazağa Yerleşkemizde bu yıl “Toplumda Gönüllülük” teması 14-15 Mart’ta düzenlenen etkinlikte; oturumlar ve panellerde sivil toplum kuruluşları ve topluma ışık tutan gönüllü ünlülerle detaylı olarak işleniyor.

Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV), Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), SosyalBen Vakfı, Şişli Down Cafe, Koruncuk Vakfı, Çorbada Tuzun Olsun Derneği, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), Hayat Sende Derneği, Bir Dilek Tut Türkiye, Belki de Sensin, Mutluluğun Adresi Sosyal Yardımlaşma Derneği, Tohum Otizm Vakfı, Bilim Kahramanları Derneği, Tik Tourette Sendromu Gönüllüleri gibi oluşumlar ile Koruyucu Aile Bilgilendirme stantları da katılımcıların gönüllülük bilincini geliştirmek ve yeni gönüllülere ulaşmak amacıyla, zirve boyunca her yıl değişimli olarak fuaye alanında İTÜ Gönüllülük Zirvesi boyunca ziyaretçilerini ağırlıyor.

Nar Harekatı, Umut Okulu, Bir Başka Yol, Ver Bi’ Pati, Hayata Bir Adım, Benimle Oynar mısın, Engeller Durdurmasın, Yaşayan Kütüphane gibi projelerinin gizli kahramanları onlar. Sosyal sorumluluk projelerinin en güzel örneklerini hayata geçiren Gönüllülük Kulübü öğrencilerimiz, İTÜ’lü olmanın farkını Bir Tatlı Huzur projesi bünyesinde hazırladıkları “Yaşlılar İçin Söyle” videosu ile bir kez daha ortaya koydular.İTÜ Gönüllülük Kulübü’nün yaptığı çalışmaları, kulübün internet sitesinden ve Facebook sayfasından takip edebilirsiniz.

Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi