İTÜ’de Baharın İlk Festivali: MİAM Piyano Festivali
Mar 30, 2018


İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (MİAM) tarafından 24 Mart Pazar günü Maçka Yerleşkemizde “İTÜ MİAM Piyano Festivali” gerçekleştirildi.

miam-piyano-festivali (1)

İTÜ Maçka Yerleşkemizde bulunan Mustafa Kemal Amfisinde gerçekleştirilen festivalde MİAM’da yüksek lisans ve doktora eğitimi almış piyanistler ve akademisyenler ilk kez bir araya geldi. 13 piyanistin 20’nin üzerinde eserinin seslendirildiği festivalde, birbirini izleyen ve gün boyu süren dört konser ile müzik severlere piyano ziyafeti sunuldu.

miam-piyano-festivali (3)

1928 yılında yazılan eserin dünya prömiyeri festival kapsamında yapıldı

Festival “Türk Ezgileri” temalı konser ile başladı. Bu tema kapsamında Cemal Reşit Rey’in “Introduction ve Dans” adlı eserinin dünya prömiyerinin Yelda Özgen Öztürk tarafından gerçekleştirildiği festivalin ilk konserinde Aydın Karlıbel, Ceylan Ünal Akbulut ve Senem Zeynep Ercan sahne aldı. “Romantikler” temalı ikinci konser ve “Klasikten Günümüze” temalı konser ile devam eden festivalin son konseri ise “20.yüzyıldan İzlenimler” oldu.

miam-piyano-festivali (2)

Konser kapanışında seslendirilen Albert Lavignac’ın sekiz el piyano için bestelediği “Galop Marche” ise, festival programının öne çıkan eserleri arasında yer aldı.

Haber ve Fotoğraflar: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi