Alstom Türkiye ile İTÜ Arasında Teknik İşbirliği Protokolü İmzalandı
Nis 06, 2018


İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Alstom Türkiye, Türkiye’de eğitim alanında işbirliği geliştirmek amacıyla teknik işbirliği protokolü imzaladı. Anlaşma, 3 Nisan 2018 tarihinde saat 12.00’da İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Alstom Türkiye Genel Müdürü Sn. Arban Çitak ve Alstom Grup Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Sistem ve Altyapı Başkan Yardımcısı Sn. Mama Sougoufara nezdinde imzalandı.

alstom-protokol-2018 (2)

Protokolün odağında, İTÜ mühendislik öğrencilerinin ve yeni işe başlayan Alstom personelinin “Demiryolu Mühendisliği” alanında eğitimi var. Alstom’da işe başlayanlar, Alstom ve İTÜ eğitmenlerinden eğitim alacak ve böylelikle hat işleri ve güç temini gibi alt sistemlerde uzman sayısı arttırılacak. Ortaklık kapsamında, Alstom uzmanları ise İTÜ mühendislik öğrencilerine demiryolu sektörünü tanıtacak ve Alstom’un Dünya çapındaki deneyimleri ve önemli proje referansları hakkında bilgi verecek. Bu işbirliği, iki taraf arasında düzenlenecek seminerler, atölyeler, konferanslar, sempozyumlar, kongreler, toplantılar ve tanıtım etkinlikleri gibi ortak faaliyetleri de kapsayacak.

Protokolde İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca; “İTÜ, kuruluşundan bugüne ulaşım sistemleri ve çözümleri konusunda çalışarak, alanda en ayrıcalıklı birikime sahip akademik kurum olmuştur. Bu birikim üniversitemizin geleceğini şekillendirmede de yol göstericidir. Tematik ve hibrit çalışmalar ekseninde akademik gelişim hedeflenmekte, her ikisi için de ulaşım öncelikli alanlar arasında kabul edilmektedir. Bu doğrultuda hem uzmanlaşmış iş gücünün yetiştirilmesi sağlanmakta hem de yenilikçi çözümler ile sektöre yön veren adımlar atılmaktadır. Ulaşım sektörünün farklı katmanlarında ve kademelerinde İTÜ’nün üstlendiği öncü görev, seçkin proje ortaklarının deneyimi ile gelişmekte; ülkemize toplumsal yaşamda konforu artıran ve teknolojik üstünlük sağlayan çalışmalar olarak geri dönmektedir” dedi.

alstom-protokol-2018 (1)

Rektör Karaca’nın ardından Alstom Türkiye Genel Müdürü Sn. Arban Çitak; “Bu ortaklık, genç ve yetenekli İTÜ mühendislerini sektörün bir parçası olmaya teşvik ederek, Türkiye’de demiryolu sektöründe farkındalığı ve vasıflı işgücünü arttırmaya, alanlarında uzman ve kalifiye Türk Alstom mühendisleri ile sektöre değer katmaya yardımcı olacak” diyerek konu hakkındaki görüşlerini belirtti.

Alstom hakkında

Alstom, Türkiye’de yaklaşık 60 yıldır faaliyet göstermektedir. Sürdürülebilir mobilite destekçisi olarak Alstom, demiryolu sektörü için sistemler, teçhizat ve hizmetler geliştirir ve pazarlar. Alstom, her tür çözüm (hızlı trenlerden metrolara, tramvaylardan elektrikli otobüslere), yolcu çözümleri, özelleştirilmiş hizmetler (bakım, modernizasyon), altyapı, sinyalizasyon ve dijital mobilite çözümleri sunmaktadır. Alstom, entegre ulaşım sistemlerinde bir dünya lideridir. Şirket, 2016-2017 mali yılında 7,3 milyar € tutarında satış kaydetmiş ve 10 milyar € tutarında sipariş almıştır. Merkezi Fransa’da bulunan Alstom, 32.800 personeliyle 60’ın üzerinde ülkede faaliyet göstermektedir.

Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi
Fotoğraflar: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi