Genç Türkiye ile Buluşma
May 03, 2018Üniversitemizin strateji ortaklığıyla bu yıl 6.’sı düzenlenen Genç Türkiye Zirvesi, 184 üniversiteden 3 bin öğrenciyi buluşturdu. Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, yaptığı açış konuşmasında girişimci gençlere hayallerini gerçekleştirebilmenin püf noktalarını anlattı.

zirve1

İTÜ, üniversite öğrencilerini ve genç profesyonelleri bir araya getiren Genç Türkiye Zirvesi’nin strateji ortağı olarak gençleri desteklemeyi sürdürüyor. Bu yıl 6. kez gerçekleştirilen Genç Türkiye Zirvesi, 184 üniversiteden üç bin genci bir araya getirdi. 2013 yılından bu yana liderlik, inovasyon, girişimcilik, bilgi toplumu ve dijital dönüşüm temalarıyla düzenlenen zirve, bu yıl “Büyümek için Milli, Gelişmek için Yerli” temasıyla gençlerin fikirlerine, hayallerine ve ülkemizin geleceğine ışık tuttu. Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde 26-29 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen zirveye; Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, Rektör Danışmanı ve Kurumsal İletişim Koordinatörümüz Prof. Dr. Gülname Turan, Genel Sekreter Yardımcımız Doktor Öğretim Üyesi Serdar Bilgi, Makina Mühendisliği Bölümü doktora mezunumuz Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. 

zirve2

Prof. Dr. Karaca: “Yenilikçi fikirler İTÜ’de hayat bulur.”
Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca yaptığı açış konuşmasında İTÜ’nün sahip olduğu derin bilgi birikimi ve girişimcilik ekosistemiyle her fikre kapılarının açık olduğunu söyledi. Rektörümüz Karaca, “Tarihi boyunca yenilikçi ve gelecek odaklı bakış açısıyla hep ilkleri yapan İTÜ, bilim insanlarının, öğrencilerin ve girişimcilerinin hayallerini gerçekleştiriyor. Bugün İTÜ ARI Teknokent bünyesindeki 260’dan fazla teknoloji firması, 6 bin 800’den fazla personeli ile yılda 600’den fazla proje üretti. İTÜ Çekirdek, 800’den fazla kişiye istihdam yarattı. İTÜ Çekirdek Erken Aşama Kuluçka Merkezi bin 150 girişime ve 3 bin 450 girişimciye destek verdi. İTÜ girişimcilik ekosisteminin ilk halkası olan İTÜ Ginova, düzenlenen seminerler ve atölye çalışmalarıyla hem öğrencilerimizin hem de akademisyenlerimizin yararlandığı bir merkez hâline geldi.” diyerek İTÜ hakkında bilgi verdi. 

zirve54

“Sürekli yeni projeler üretiyoruz”
Rektörümüz Karaca, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tarihi boyunca yenilikçi ve gelecek odaklı bakış açısıyla hep ilkleri yapan İTÜ, bilim insanlarının, öğrencilerin ve girişimcilerin hayallerini gerçekleştiriyor. 2023 yılı vizyonumuzda, inovasyon ve girişimcilik ekosistemini daha güçlü hale getirebilmek için sürekli yeni projeler üretmek var.” 

zirve6

Mezunumuz Gençlik ve Spor Bakanı’ndan İTÜ standına ziyaret
Makina Mühendisliği Bölümü doktora mezunumuz Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, zirve kapsamında katılımcılara bilgi vermek amacıyla fuaye alanında kurulan İTÜ standını ziyaret etti. Bakan Osman Aşkın Bak’ı, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca ve Doktor Öğretim Üyesi Serdar Bilgi karşılayarak, stantta yer alan girişimcilik örnekleriyle ilgili bilgi verdi. İlgiyle çalışmaları izleyen Bakan Osman Aşkın Bak, bu fikirlerin Türkiye’nin geleceği için örnek teşkil ettiğini belirtti. Bakan Osman Aşkın Bak’ın stant ziyareti, toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi. 

sirve4

Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi
Fotoğraflar: İTÜ Görsel İletişim Tasarımı Ofisi