Meteoroloji Uzmanları İTÜ’de Buluştu
May 08, 2018


İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü, dünyaca ünlü meteorologları İstanbul’da ağırladı. Avrupa ülkelerinden konusunda uzman araştırmacıların katılımı ile her yıl gerçekleştirilen Avrupa WRF-CHEM Modelleme Çalıştayı’nın bu seneki adresi İTÜ oldu.

wrf-chem-modelleme-2018 (2)

Türk Hava Yolları’nın (THY) desteğiyle düzenlenen çalıştaya katılan uzmanlar, hava kalitesi tahmini için yapılan en güncel verileri katılımcılarla paylaşırken, atmosferik modellemelerin geliştirilmesi için ortaya konan çalışmalar da masaya yatırıldı. Çalıştayla beraber, atmosferin daha iyi anlaşılması ve koruyucu hekimlik adına insanlarda farkındalık ve duyarlılık geliştirmesine katkı sağlanması hedefleniyor. WRF-Chem modeli, Hava Araştırma ve Tahmin (WRF) modelinin çevrimiçi atmosfer kimyası ile birleşimi sonucu oluşan model olarak tanımlanıyor. Model, bölgesel ölçekli hava kalitesi, saha program analizi, bulutlar ve kimya arasındaki etkileşimlerin incelenmesi için kullanılıyor.

wrf-chem-modelleme-2018 (1)

Prof. Dr. Hüseyin Toros “Hava kirliliği iklim değişiminde önemli bir etken.”


İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, meteorolojik olayların günlük yaşamımızın her anını etkilediğini vurgulayarak, “Ülkemiz açısından gelinen yer şu an için yeterli değil. Ama yakın zamanda daha ileri gideceğimize inanıyorum.” dedi. İklim değişikliğinin arka planında da hava kirliliği olduğunu söyleyen Toros, “Kamuoyu hava kirliliğine karşı daha duyarlı olmalı. Ev alırken bile yatırımından önce, enerji tüketiminin düşük olmasına, doğanın düzenini bozmayacak bir konuma yapılmış olmasına dikkat etmeliyiz. Belki yediğimizi içtiğimizi seçebiliriz ama hepimiz aynı havayı soluyoruz. Bu ortak varlığımız için duyarlı olmayız.” değerlendirmesini yaptı.

Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi