İTÜ'lü Eğitim Gönüllüsü Orhan Öcalgiray'ın Ardından
Ağu 31, 2018


Eğitim alanına verdiği destekler ile tanınan ve üniversitemize büyük katkılar sunmuş Dr. Yüksek Mühendis Orhan Öcalgiray’ın 19 Ağustos 2018 tarihinde aramızdan ayrılmasının ardından minnetle anıyoruz.

Üniversitemizden 1947 yılında mezun olan ve İTÜ’den fahri doktora unvanına da sahip Orhan Öcalgiray’ın vefatı İTÜ ailesinde derin bir üzüntü ile karşılandı. Öcalgiray, işadamı kimliğinin yanı sıra, yaşamı boyunca bilimin ve eğitimin yanında saf tutan ve bu doğrultuda Üniversitemiz bünyesinde yer alan Moleküler Biyoloji - Biyoteknoloji & Genetik Araştırmalar Merkezi (MOBGAM) de dahil olmak üzere birçok projenin gerçekleşmesine öncülük eden bir eğitim gönüllüsü olarak biliniyor.

 Orhan Öcalgiray İTÜ ile Buluşması
Orhan Öcalgiray, Çanakkale Savaşı’nda şehit olmuş bir dedenin torunu olarak lise öğrenimi sonrası asker olma gayesi doğrultusunda Türkkuşu Okulu’nda pilotluk eğitimi aldı. Ancak asker olmasına razı olmayan babasının yönlendirmesi ile İTÜ-Yüksek Mühendislik Mektebi Öğrenci Seçme Sınavı’na başvurdu. Günümüzdeki sınav sistemlerinden farklı olarak 3 gün süren ve matematik, geometri, yabancı dil vb. alanlardaki imtihanlardan başarıyla geçerek İTÜ’ye girmeye hak kazandı. Mühendislik okulunda 6 yıl öğrenim gören Öcalgiray, yüksek mühendis unvanıyla Teknik Üniversite’den mezun olduktan sonra tekstil alanında faaliyet gösteren işletmelerin kuruculuğunu yaparak ülke sanayisine önemli katkılarda bulundu. Yaşamı boyunda İTÜ ile gönül bağını ve okuluna desteklerini sürdürdü. MOBGAM’ın yanı sıra katkılarıyla yaptırılan bir konferans salonumuz ve kütüphane dersliğimiz de Orhan Öcalgiray’ın ismini taşımaktadır.  

İTÜ Ailesinin değerli üyesi Öcalgiray’ın hatırasını saygı, sevgi ve şükranla anıyoruz.
 
İTÜ camiası olarak Orhan Öcalgiray’a Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve tüm İTÜ’lülere baş sağlığı dileriz.


Dr. Yüksek Mühendis Orhan Öcalgiray Kimdir ?
13 Ağustos 1922’de İstanbul’da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi fen şubesinden mezun oldu. 1947’de Teknik Üniversite‘den mezun olduktan sonra, 1948-1956 arası Sümerbank Merinos yünlü sanayii müessesesinde; 1956-1976 arası Benal Mensucat A.Ş.’de teknik müdür ve müdür olarak çalıştı. 1996 yılında İTÜ senatosundan "Fahri Doktor" unvanını aldı. 
Kronolojik olarak aşağıdaki firmaları kurmuştur:

1960'da Yüksek Mühendis Orhan Öcalgiray Mümessillik ve Müşavirlik A.Ş.
1968'de Orimpex Tekstil İthalat ve İhracat Ticaret A.Ş.
1971'de Oray El Örgü Yünleri A.Ş.
1976'da Ormo Tekstil Sanayi Ticaret A.Ş.
1983'de Oran Tekstil Sanayi A.Ş.
1984'de Ortops Yün Tarama Sanayi A.Ş.
2003'de Nako El Örgü Yünleri Ticaret A.Ş.'yi satın aldı.

2003-2006 yılları arasında üretim şirketlerini tek isim altında birleştirerek dış pazarlamada Ormo Yün İplik Sanayi Ticaret A.Ş. ve iç pazarlamada da Nako El Örgü Yünleri Ticaret A.Ş. adı altında topladı. 2000 yılında Öcalgiray Yatırım Holding A.Ş.'yi kurdu. 

Bunların yanı sıra, İstanbul Teknik Üniversitesi Geliştirme Vakfı’nda ve bir dönem yönetim kurulu başkanlığı da yaptığı vakıf iştiraki ARI Teknokent A.Ş.’de yönetim kurulu başkan vekili üyeliği ve yine İTÜ Geliştirme Vakfı iştirakleri olan Kültürel A.Ş. ve Arı Kültürel A.Ş.’de yönetim kurulu başkanlığı yapmıştır.