2019 Lisans Mezunlarımızı Geleceğe Uğurladık
Tem 04, 2019


246 yıllık köklü tarihiyle Türkiye’nin ilklerine imza atan Üniversitemiz, 2361 öğrencisini mezun etmenin gururunu yaşadı. 2018-2019 Akademik Yılı Mezuniyet Törenimiz, ödül alan öğrencilerimiz ve yaşamını bilime, eğitime adayan akademisyenlerimizin başarılarıyla taçlandı.

2019_lisans_mezuniyet-toreni (9)

Lisans Mezuniyet Törenimiz, bu yıl da 1 Temmuz 2019 Pazartesi günü İTÜ Stadyumu’nda görkemli bir törenle gerçekleştirildi. Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Bilim insanlarımız ve sporcularımız ödüllendirildi

Törenin açılışında III. Ulusal Antarktik Bilim Seferi’ne katılan akademisyenlerimiz, bilim insanlarımız ve İTÜ Basket Takımı oyuncularımız alkışlar eşliğinde sahneye çıktı. Bu değerli isimlere başarı belgeleri, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca tarafından sunuldu.

2019_lisans_mezuniyet-toreni (16)

Alexander von Humboldt Araştırma Ödülü’nü alan Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Yusuf Yağcı, TÜBİTAK Bilim Ödülü alan Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Cengiz Kahraman, Türkiye Bilimler Akademisi 2018 Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü’nü alan akademisyenimiz Doç. Dr. Seda Yolsal Çevikbilen, TAE-3 Seferine katılan akademisyenlerimiz Doç. Dr. Elif Genceli Güner, Dr. Öğr. Üyesi Bilge Tutak, Kaptan Arş. Gör. Özgün Oktar ve İTÜ Basket takımımızdan Adem Ören, Taha Sezer, Furkan Ayça ve Mümin Tunç o gece sahnede yer alan isimlerdi.

2019_lisans_mezuniyet-toreni (1)

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca: “Köklü bir kurumun mezunlarısınız…”

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, konuşmasına öğrencilerimizi tebrik ederek başladı ve sözlerine şöyle devam etti, “Mühendishane-i Bahr-i Hümâyun (1773), Mühendishane-i Berr-i Hümâyun (1795), Hendese-i Mülkiye (1883), ve İstanbul Teknik Üniversitesi (1944)… İşte okulumuzun böyle uzun ve köklü bir macerası var. Dolayısıyla İTÜ, Osmanlı’nın modernleşmesine de Türkiye Cumhuriyeti’nin altyapısına da damgasını vurmuş. Sizler bu kurumun mezunlarısınız. Hepinizi tek tek kutluyorum. Yolunuz ve bahtınız açık olsun.”

2019_lisans_mezuniyet-toreni (2)

M. Serdar Kuzuloğlu, “Başarının sırrı; merak, azim ve gayrettir.”

Ülkemizde pek çok yenilikçi projeye ve ilke imza atan, Türkiye’nin en önemli gazete ve televizyon kanallarında editörlük ve programcılık yapan M. Serdar Kuzuloğlu, mezuniyet törenimizin davetli konuşmacısıydı.

246 senelik bir eğitim kurumunun bu özel gününde misafir edilmekten dolayı gurur duyduğunu ifade eden Kuzuloğlu’nun duygu yüklü konuşması dakikalarca alkışlandı. Kuzuloğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Bugünden itibaren yeni hayatınızın ilk gününe adım atıyorsunuz, bilinmezlikle dolu günlere gireceksiniz, sizin gibi milyarlarca insanın yaşadığı bu gezegende kendinize bir yer bulmaya çalışacaksınız. Aristo der ki: ‘İnsan amacını arayan bir hayvandır ve hayat sadece bir amaç için çalışıldığında ve çabalandığında anlamlıdır.’ Üzerinden 2400 sene geçmiş bu söz söyleneli ama bugün hala geçerliliğini koruyor. Amaç; aramakla, bulmakla ve hepsinin başında merak etmekle başlar. Dünyada herhangi bir şeye yönelik merakınız olsun, her gün en az bir şeyi merak edip araştırın, öğrenmeniz gereken her şeyi sosyal medya hesaplarına, YouTube kanallarına, Instagram fenomenlerine yüklerseniz, kendinize verilen zekâya haksızlık etmiş üstelik bu hayatı sadece bir seyirci olarak yaşamış olursunuz. Böyle olmayın. Şu güne kadar çok şey gördüm çok şey yaşadım, çok insan tanıdım. Bugün bütün bunların sonunda başarı denilen şeyin genellikle para şöhret gibi yüzeysel şeylerle ölçüldüğünü gördüm. Ama başarının üç tane sırrı var: Merak, azim ve gayret…”

2019_lisans_mezuniyet-toreni (4)

Okul Birincisi Öğrencimizin Not Ortalaması 4.00

Bu yıl, İTÜ öğrencileri adına konuşmayı en yüksek ortalamasıyla mezun olan Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunumuz Ida Gjergjı yaptı. 4.00 üzerinden 4.00 not ortalamasıyla büyük bir başarıya imza atan ve İTÜ’yü birincilikle bitiren Gjergjı, İTÜ’nün kendisine paha biçilmez bir eğitim sağladığını söyledi.

Gjergjı, “Yaşama ait temel prensiplerimden bir tanesi, her ne yapıyorsam, elimden gelenin en iyisini yapmak için kendimi çalıştığım konuya yüzde yüz adamaktır. Bugün burada her mezun; bir amacın, hayalin gerçekleşmesi için zorluklara göğüs germesi gerektiğini biliyor. Kısa sürede hazırlanmak zorunda olduğumuz bunca sınav ya da hazırladığımız ödevler gibi... Bugüne kadar her şeyin üstesinden gelmek için çaba gösterdik. Bu emek, hayatın bize daha sonra getirecekleri için iyi bir eğitim almamızı sağladı. Yaşam bir mücadeledir. Sevgili mezunlar, bizler bugün, mezuniyetimizle beraber, bu mücadeleden galip çıktık. İTÜ bize paha biçilemez bir eğitim sağladı ve şimdi onu zenginleştirmek bize kaldı. Kişisel gelişim; bireysel ve mesleki alanlarla eş zamanlı devam eden bir süreçtir. Kararlı bir şekilde, öğrenmeyi elden asla bırakmamak, kişisel gelişimimize daima yatırım yapmak, her birimizin hayallerine ve hedeflerine kolayca ulaşmasını sağlayacaktır. Karşılaştığımız her zorluk bize değer katmaktadır.” sözleriyle duygularını dile getirdi.

2019_lisans_mezuniyet-toreni (3)

Arnavutluk Cumhuriyeti Eğitim, Spor ve Gençlik Bakanı ‎Besa Shahini “Geleceğin liderleri sizler olacaksınız.”

Arnavutluk Cumhuriyeti Eğitim, Spor ve Gençlik Bakanı ‎Besa Shahini, Ida Gjergjı’yi bu mutlu gününde yalnız bırakmadı. Bakan Shahini mezunlarımıza şu sözlerle seslendi, “Gelecekte karşılaşabileceğiniz belirsizlikle baş edebilmek için birkaç dil ve iyi matematik bilmelisiniz. Dijital becerilere sahip olmalısınız ve bunların yanında çalışma alanınızla ilgili becerileri de elde etmelisiniz. Benim bu okulda gördüğüm kadarıyla siz bu saydıklarımdan daha da fazlasına sahipsiniz. Sizin tasarladığınız fuları Rektörünüzün hediyesi olarak takıyorum. Girişimcilik kültürünüzü biliyorum. Çok iyi profesörleriniz var, size çok iyi bir eğitim verdiler. Gelecek için hazırsınız ve bu çok güzel bir şey. Biliyorum ki bu üniversiteden mezun olan birçok lider var. Geleceğin liderleri ise sizlerin arasından çıkacak. ”dedi.

Konuşmaların ardından bir İTÜ geleneği haline gelen, Denizcilik Fakültesi Boru-Trampet Takımı’nın geçiş töreni yapıldı.

2019_lisans_mezuniyet-toreni (7)

Kepler Havaya

Mezunlarımız, “İTÜ Mezun Yemini”ni ettikten sonra, keplerini havaya fırlatarak törenin en coşkulu ânını yaşadılar. Gece, göz alıcı gösteriler ve müzik performansları ile devam etti.

2019_lisans_mezuniyet-toreni (8)

2019_lisans_mezuniyet-toreni (15)

2019_lisans_mezuniyet-toreni (5)

2019_lisans_mezuniyet-toreni (6)

2019_lisans_mezuniyet-toreni (11)

2019_lisans_mezuniyet-toreni (14)

2019_lisans_mezuniyet-toreni (12)

2019_lisans_mezuniyet-toreni (10)

2019_lisans_mezuniyet-toreni (13)Fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi
Fotoğraf: İTÜ Görsel İletişim Tasarımı Ofisi ve İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi
Video: İTÜ Görsel İletişim Tasarımı Ofis