Rektör
Prof. Dr. Mehmet Karaca - karaca@itu.edu.tr

MehmetKaracaLisans: İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü - 1979
Yüksek Lisans: İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü - 1981
Yüksek lisans: UCLA Atmosfer ve Okyanus Bilimleri Bölümü - 1985
Doktora: UCLA Atmosfer ve Okyanus Bilimleri Bölümü - 1990


HAKKINDA

1957 yılında İstanbul’da doğan Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, lisans ve yüksek lisans öğrenimini üniversitemizin Meteoroloji Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Ardından Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek M. Sc. University of California Los Angeles (UCLA) - Atmosfer ve Okyanus Bilimleri Bölümü’nde ikinci kez yüksek lisans mezunu oldu ve sonrasında ise doktora öğrenimini de başarıyla bitirdi. Sonraki süreçte üniversitemize dönerek akademik hayatına devam etti ve bunun yanında idarî görevler de üstlendi. Önce 1993-1995 yılları arasında üniversitemizin Fen Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcılığı görevine gelen ve 2001-2004 yılları arasında aynı kurumun müdürlüğünü yapan Karaca, 2001-2002 yılları arasında Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcılığı ve İTÜ Araştırma Fonu Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini de yürüttü. İdarî görevlerde gösterdiği başarıların sonucunda zamanla yükselen Prof. Dr. Mehmet Karaca, 2008-2010 yılları arasında Rektör yardımcılığı, 2009-2010 yılları arasında ise bir yıl boyunca İTÜ KKTC Kurucu Rektörü oldu. Aradan geçen iki yılın sonunda İTÜ Rektörü olarak atanan Karaca’nın başlıca araştırma alanları: atmosfer ve okyanus modellemesi, küresel ve bölgesel iklim değişimi, acil durum ve afet yönetimi, hava kirliliği ve kalitesi ile şehir iklimidir. Rektörümüz bunun yanında; Amerikan Jeofizik Birliği, Amerikan Meteoroloji Cemiyeti, Ulusal Coğrafya Derneği (ABD) ve Doğal Hayatı Koruma Derneği gibi ulusal ve uluslararası organizasyonların üyesidir. Akademik araştırmaları ve idarî görevlerinden artan zamanlarda başta müzik olmak üzere birçok farklı sanat dalı ve spor aktiviteleriyle ilgilenen Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın kişisel ilgi alanları arasında; dünya sineması ve sinema tarihi, Türk sineması, futbol, basketbol ve Amerikan futbolu başta olmak üzere birçok spor dalı, gastronomi ve müzik yer almaktadır. Klasik Türk Müziği, caz ve eklektik müzikle özellikle ilgilenen Karaca 500 plak ve 500’ü aşkın CD’nin yer aldığı kişisel müzik koleksiyonuna sahiptir. Evli ve 2 kız çocuk babasıdır.


Rektör Yardımcısı 
Prof. Dr. Ali Fuat Aydın - afaydin@itu.edu.tr


AliFuatAydinLisans: İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü - 1990
Yüksek lisans: İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü - 1992
Doktora: İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü - 2002

HAKKINDA

Prof. Dr. Ali Fuat Aydın, 1967 yılında İstanbul’da doğdu. Üniversitemizin İnşaat Fakültesi’ne bağlı Çevre Mühendisliği Bölümü’nde; lisans, yüksek lisans ve doktora çalışmalarını tamamladı. Doktora sonrası çalışmalarına ise 2004-2005 yılları arasında Newcastle Üniversitesi’nde devam etti. Başlıca araştırma konuları; endüstriyel atık suların havasız ve havalı arıtımı, deniz deşarj sistemleri, su temini ve atık suların uzaklaştırılması, çevresel altyapı ve yönetiminde coğrafi bilgi sistemi uygulamaları ve çevresel etki değerlendirmesi olan Aydın’ın günlük hayattaki hobileri arasında; masa tenisi, yürüyüş yapmak, müzik dinlemek, sinema ve tiyatroya olan ilgisinin yanı sıra; havacılıkla ilgili nesneler üzerine koleksiyonerliği de yer alıyor. Prof. Dr. Ali Fuat Aydın evlidir ve iki çocuk babasıdır. Aydın aşağıdaki birimlerden sorumlu Rektör Yardımcısı olarak görevini sürdürmektedir:
 • Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
 • Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı
 • İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu 

Rektör Yardımcısı 
​Prof. Dr. Lütfihak Alpkan - alpkan@itu.edu.tr                                                                                                                                                 

prof-dr-lutfihak-alpkan
 Lisans: Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü - 1993
 Yüksek Lisans: Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve
 Uluslararası İlişkiler - 1996
 Yüksek Lisans: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Genel İşletme - 1997
 Doktora: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Genel İşletme - 2000

 HAKKINDA

Prof. Dr. Lütfihak Alpkan, 1969 yılında İstanbul’da  doğdu. Marmara  Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden  1993 yılında mezun olan  Alpkan, 1996 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında ve  1997 yılında ise Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde Genel İşletme alanında yüksek lisans dereceleri aldı. 2000 yılında ise Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde Genel İşletme alanında doktorasını tamamladı. Stratejik Yönetim, Örgütsel Davranış, İnsanKaynakları Yönetimi, Girişimcilik vb. konularda eğitim, araştırma, yayın ve hakemlik faaliyetlerini sürdüren rektör yardımcımız, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Bölüm Başkanlığı, Sosyal Bilimler Enstitü Müdürlüğü, Vekil Dekanlık, Rektör Danışmanlığı gibi idari görevler üstlendi. Alpkan, 2004’te Yönetim ve Organizasyon alanında “doçent” ve 2009’da “profesör” unvanını aldı. Uluslararası Stratejik Yönetim ve Yöneticiler Derneği kurucu Başkan Yardımcısı ve International Strategic Management Conference’ın Başkanı olan Prof. Dr. Lütfihak Alpkan, İngilizce ve Fransızca bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır. Alpkan aşağıdaki birimlerden sorumlu Rektör Yardımcısı olarak görevini sürdürmektedir:
 • Personal Daire Başkanlığı
 • Hukuk Müşavirliği
 • İletişim ve Pazarlama Direktörlüğü
 • Kalite Koordinatörlüğü
 • İTÜ Kariyer Merkezi


Rektör Yardımcısı 

Prof. Dr. Tayfun Kındap - kindap@itu.edu.tr

TayfunKindapLisans: İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü - 1992
Yüksek lisans: İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü - 1996
Doktora: Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü - 2005

HAKKINDA

Prof. Dr. Tayfun Kındap, 1970 yılında Ankara’da doğdu. 1992 yılında üniversitemizin Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlayan Kındap, aynı bölümde yüksek lisans öğrenimini bitirdi ve ardından doktorasını Yer Bilimleri Enstitüsü’nde tamamladı. 2003-2004 yılları arasında California Üniversitesi - Davis (UCD) Atmosferik Bilimler Bölümü ve Georgia Teknoloji Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nde konuk öğretim üyesi olarak yer alan Prof. Dr. Tayfun Kındap, doktora sonrası çalışmalarına ise 2007-2008 yılları arasında, Rutgers Üniversitesi’nde (The State University of New Jersey) devam eden ve burada; atmosferik modelleme, iklim değişimi ve hava kalitesi konuları üzerine odaklandı. Bu süreçte Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü’nde görev yapan rektör yardımcımız, 2009’da “doçent” ve son olarak da 2014 yılında “profesör” unvanını aldı. Geçmişte profesyonel olarak basketbol oynayan Kındap’ın diğer ilgi alanları; bisikletle yolculuk, fotoğrafçılık, doğa sporları, resim, moda ve klasik müzik olarak sıralanıyor. Kındap, üniversitemizde aşağıdaki birimlerden sorumlu Rektör Yardımcısı olarak görevini sürdürmektedir:
 • Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı
 • Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı
 • Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı
 • İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı
 • Burslar ve Yurtlar Koordinatörlüğü

Rektör Yardımcısı
Prof. Dr. Alper Ünal - alper.unal@itu.edu.tr

ALPER_UNAL_lowLisans: ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü - 1996
Yüksek lisans: North Carolina State University Çevre ve İnşaat Mühendisliği Bölümü- 1998
Doktora: North Carolina State Üniversitesi Çevre ve İnşaat Mühendisliği Bölümü - 2002

HAKKINDA

Prof. Dr. Alper Ünal, 1974 yılında Afyon’da doğdu. 1992 yılında TED Ankara Koleji’nden mezun olduktan sonra, lisans öğrenimini 1996 yılında ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Sonrasında akademik kariyerini Amerika Birleşik Devletleri’nde sürdürme kararı alan Ünal, yüksek lisans ve doktora derecelerini North Carolina State Üniversitesi Çevre ve İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden aldı. Doktora sonrası çalışmalarını ise 2002-2005 yılları arasında yine ABD’de bulunan Georgia Institute of Technology Üniversitesi’nde tamamladı. Yurt dışında akademisyen olarak da görev yapan Rektör Yardımcımız, 2005-2009 yılları arasında MACTEC ve World Resources Institute’de “Kıdemli Bilim İnsanı” (senior scientist) olarak çalıştı. Bu dönemin ardından yurda dönen Prof. Dr. Alper Ünal, 2009’da üniversitemiz bünyesinde yer alan Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü’nde yardımcı doçent unvanıyla göreve başladı. Atmosfer modellemesi, hava kalitesi ve iklim değişikliği üzerine araştırmalar yapan Ünal, 2010 yılında “doçent” ve 2015 yılında ise “profesör” unvanı aldı. İlgi alanları arasında; tarih ve teknolojiyle ilgili konuların yanı sıra, geçmişte profesyonel olarak oynadığı voleybol da bulunuyor. Evli ve bir çocuk babası olan Prof. Dr. Alper Ünal son olarak, üniversitemizde aşağıdaki birimlerden sorumlu Rektör Yardımcılığı görevine devam etmektedir:
 • Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
 • Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Koordinasyon Birimi
 • Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü


Genel Sekreter
Prof. Dr. Mustafa Sait Yazgan - yazgan@itu.edu.tr

MustafaYazganLisans: Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi - 1993
Yüksek lisans: Harran Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü - 1995
Doktora: İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü – 2001

HAKKINDA

Prof. Dr. Mustafa Sait Yazgan, 1967 yılında Şanlıurfa’da doğdu. Lisans öğrenimini Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde tamamlayan genel sekreterimiz, yüksek lisansını ise Harran Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nde hazırladığı “Bitki Koruma İlaçlarının Çevre üzerindeki Etkileri” başlıklı teziyle yaptı. Ardından doktora öğrenimine başlayan Yazgan, bu aşamayı da aynı konu üzerinde olmak üzere, üniversitemizin Çevre Mühendisliği Doktora Programı’nda tamamladı. Akademik kariyerine üniversitemizin Çevre Mühendisliği Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak başlayan Yazgan, doktora mezuniyetinin ardından 2003-2004 yılları arasında Newcastle Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalarda bulundu. Sonrasında ise üniversitemizin yine Çevre Mühendisliği Bölümü’nde çalışmalarına devam eden öğretim üyemiz sırasıyla; 2005’te “yardımcı doçent”, 2008’de “doçent”, 2015’te ise “profesör” unvanını aldı. Akademik çalışmaların yanında günlük hayatında; amatör fotoğrafçılık, insansız hava araçları (İHA) uçuşları ve doğa yürüyüşleriyle ilgilenen Prof. Dr. Mustafa Sait Yazgan evlidir ve iki çocuk babasıdır.