İTÜ’ye Uluslararası Ödül
Kas 05, 2013


İTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümü kurucu bölüm başkanı Sayın Prof. Dr. Ahmet Cengiz Yıldızcı, Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Gülşen Aytaç ve Y. Mimar Alper Aytaç tarafından inşa edilen Hebil 157 Evleri Dünya’da uluslararası alanda peyzaj mimarlığı dalında verilen en prestijli ödül olan Honor Award ödülünü kazanmıştır.Dünya çapında kabul edilmiş bir topluluk olan American Society of Landscape Architect jüri üyeleri projeyi “ Kısaca sanat eseri…  Her parça hiçbir israfa neden olmadan mükemmel şekilde kullanılmış, birçok evin birada kullanılması erişilebilirliğe engel olmadan kümelenmiş güzel bir proje.“ olarak tanımlanmıştır.

ASLA ( Amerikan Society of Architects Kurumu ) 1981 yılından günümüze kadar dünya üzerindeki tasarım ve planlama açısından en iyi projeleri seçmektedir. Günümüzde bu ödüller dünyanın en prestijli peyzaj tasarım ödülleri olup , PEYZAJ MİMARLIĞININ OSCAR ÖDÜLLERİ olarak anılmaktadır. Bu ödüllere genelde her yıl 600-1000 arasında proje aday olup arasından dünyanın en iyi projeleri seçilmektedir. Prof. Dr. Ahmet Cengiz YILDIZCI , Doc. Dr. Gülşen AYTAÇ ve Yük. Mimar Alper AYTAÇ Türkiye'den katılan  proje grubu olarak  Residential Design kategorisinde  Bodrum HEBİL 157 PEYZAJ PROJESİ İLE Türkiye'den bir ilk olarak bu çok değerli ödüle layık görülmüşlerdir.
Bodrum’a yeni bir soluk getiren  Hebil 157 Evleri Projesini “ Mimarlık Topografyanın  Uzantısı” olarak tanımlayan Aytaç Mimarlık projede bir yandan doğanın dinamik yanlarını ele alırken diğer yandan hipnotik bir etki yaratmıştır. Hebil 157 arazisi, Bodrum yarımadası karşısında Kos Adası’sında bulunduğu varsayılan yanardağın püskürttüğü lavların soğuyup kristalleşmesinden oluşur. Arazi üzerinde yükselen Bodrum Beyazı binalar tam da bu efsanevi dağın oluşturduğu kristaller şeklindedir. Sahip oldukları manzara açısına ve çevresel ilişkilerine göre farklı yapıya sahip olan 5 bina kendi içinde bir ritme sahiptir. Bu ritim bina içlerinde sadece volkanik bazalt taşı kullanılmasıyla ve manzarayı kucaklayan cam yüzeyleriyle birleşip doğanın tüm şeffaflığını yansıtır. Asırlık zeytin ağaçları ve 10 adet lavanta Bodrum’un huzurlu yapısını tamamlar.