• İTÜ'lü Akademisyene Hizmet ve Onur Ödülü
  Ara 31, 2013
  İTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Yağcı, Polimer Bilimine evrensel katkıları ve bu bilimin gelişimine hizmetleri nedeniyle 2013 yılı ODTÜ Mustafa Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı Bilim, Hizmet ve Onur Ödülü'ne layık görüldü.

 • İTÜ'de Yıl Boyu Sanat
  Ara 30, 2013

 • İTÜ NOVA TTO'ya TÜBİTAK Desteği
  Ara 29, 2013

 • Uzaya Gidecek İlk Türk Genci İTÜ'den
  Ara 29, 2013
  İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Uzay Mühendisliği Bölümü 2. sınıf öğrencisi Halil Kayıkçı’nın çocukluğundan bu yana kurduğu uzaya gitme hayali, 2015 yılında gerçeğe dönüşecek.

 • Avrasya'nın En Büyük Kariyer Zirvesi İTÜ'de
  Ara 25, 2013

 • İTÜ - Rolls Royce İşbirliği
  Ara 24, 2013
  İstanbul Teknik Üniversitesi ile Rolls-Royce arasındaki nükleer konusundaki işbirliği antlaşması, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca ve İTÜ Enerji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Altuğ Şişman'ın katıldığı Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanlığında gerçekleştirilen törenle imzalandı.

 • 2013 Yılının İTÜ Haberleri
  Ara 20, 2013

 • Milli Tren 2018'de Raylarda
  Ara 20, 2013
  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yürüttüğü ve İTÜ’nün proje ortağı olarak yer aldığı “Milli Tren”, kamuoyuna tanıtıldı. Proje sayesinde, Türkiye’nin ürettiği yüksek hızlı ilk tren, 2018 yılında raylarda olacak.

 • Kanserli Dokuların Tespiti Artık Daha Kolay
  Ara 19, 2013
  İTÜ’lü mühendisler insan vücudundaki biyolojik dokuları mikrodalgalarla ayırt eden yeni bir cihaz geliştirildi. Cihaz kanserli dokuların teşhisi için büyük önem taşımakta.

 • İTÜ Peyzaj Mimarlığı Öğrencilerinin Başarısı
  Ara 16, 2013
  Haliç bölgesinin yenilenmesi amacıyla Eylül ayında başlatılan peyzaj tasarım yarışmasında kullanıcı profili, güvenlik, kullanılan malzemeler ve uygulanabilirlik açısından incelenen projelerde birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülleri İTÜ peyzaj mimarlığı bölümünden öğrencilere layık görüldü.

 • İTÜ ile Moskova Havacılık Enstitüsü Arasında İşbirliği
  Ara 12, 2013
  İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi (İTÜ UUBF) 09-10 Aralık 2013 tarihlerinde havacılık teknolojileri alanında dünyanın önde gelen mühendislik üniversitelerinden biri olan Moskova Havacılık Enstitüsü (Moscow Aviation Institute-MAI) heyetini ağırladı.

 • İTÜ’lü Genç Tasarımcılar Atık Malzemelerle Harikalar Yarattı
  Ara 11, 2013
  Gelecekte ünlü bir modacı olma hayali kuran 30 tasarımcının yarıştığı 4. Dream Style Tasarım Yarışması’nın büyük finaline İTÜ Moda Tasarımı Bölümü öğrencileri damgasını vurdu.

 • Öğretim Üyemizin 37. Sedat Simavi Ödüllerindeki Başarısı
  Ara 10, 2013
  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından 37 yıldır verilen Sedat Simavi Ödülleri’nde bu yıl, İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arzu Karabay Korkmaz’ın 2 doktora öğrencisi ile birlikte yürüttüğü Alzheimer hastalığına ilişkin çalışma, övgüye değer bulundu.

 • Uluslararası Eğitime İTÜ Damgası
  Ara 10, 2013
  İTÜ Maden Fakültesi, Maden Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerimizden, Prof. Dr. Nuh Bilgin, Prof.Dr. Hanifi Çopur ve Doç. Dr. Cemal Balcı’nın “Mechanical Excavation in Mining and Civil Industries” adlı kitabı dünyaca ünlü CRC Press, Taylor & Francis Group uluslararası yayınevi tarafından İngilizce olarak yayınlandı.

 • Fellow Ünvanı İlk Kez Bir İTÜ Mezununa Verildi
  Ara 09, 2013
  Dünyanın en büyük petrol firması, kendi tarihinde ilk Saudi Aramco Fellow ünvanını/ödülünü İTÜ mezunu bilim adamı ve teknolojist Prof. Dr. Ali H. Doğru'ya verdi.

 • Arı Teknokent'e Ödül
  Ara 08, 2013
  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın "2023'e 10 Kala Ar- Ge ve Yenilikte İstanbul" hedefi ile düzenlediği "Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısında İTÜ Arı Teknokent, bakanlık tarafından ödüllendirildi.

 • İTÜ İlk 10'da
  Ara 05, 2013
  İstanbul Teknik Üniversitesi, merkezi İngiltere’de bulunan ve dünyanın en saygın sıralama kuruluşlarından birisi olan Times Higher Education (THE), bu yıl ilk ilk kez açıkladığı “BRICS Gelişmekte Olan Ülkelerdeki En İyi Üniversiteler” listesinde 7.sırada yer aldı.

 • Araştırma Bursu ve Ödülü
  Ara 05, 2013
  Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği öğretim üyemiz Prof. Dr. Tuncay Taymaz, Humboldt Araştırma Bursu ve Ödülü’nü aldı.

 • Ulusal Havacılık Gelişim Sürecinde Türk Kadını
  Ara 05, 2013
  İstanbul Teknik Üniversitesi Bilim, Mühendislik, Teknolojide Kadın Araştırmaları ve Uygulamaları Merkezi (İTÜ BMT-KAUM) ile İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Ulusal Havacılık Gelişim Sürecinde Türk Kadını' konferansı, 2 Aralık 2013 Pazartesi günü İTÜ UUBF TAV Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

 • Metalik Fikirler 2. Ar Ge Proje Ödülü İTÜ’lü Öğrencilerin Oldu
  Ara 05, 2013
  İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği'nin bu yıl 2.sini düzenlediği Metalik Fikirler 2. Ar Ge Proje Pazarında Öğrenci kategorisinde birincilik ödülü İTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği programında doktorasını tamamlayan Miray Çelikbilek ve İTÜ Malzeme Bölümü ve Mühendisliği alanında doktorasını tamamlayan Ali Erçin Ersundu’ya verildi.

 • “İTÜ Kimliği Güçlü Bir Kimliktir”
  Ara 04, 2013
  Türkiye İnovasyon Haftası’nda Geleceğin Alternatif Enerji Kaynakları temalı panelde konuşan İTÜ Makine Mühendisliği Mezunu Dr. Oğuz Can ile panel sonrası bir araya gelerek, enerji, çevre bilinci, çevresel atıklar ile geri dönüşüm ve mühendislik uygulamaları üzerine söyleşi gerçekleştirdik.

 • Türkiye İnovasyon Haftası Sona Erdi
  Ara 04, 2013
  Türkiye İnovasyon Haftası, 28-30 Kasım tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 20.yıl etkinlikleri kapsamında gerçekleştirildi. T.C. Ekonomi Bakanlığının destekleriyle oluşturulan etkinlikte, Türkiye'de fark yaratan uluslararası profesyoneller, sanayici, akademisyen ve üniversite öğrencileri bir araya geldi.

 • Ragıp Devres Ödülleri Sahiplerini Buldu
  Ara 02, 2013
  İstanbul Teknik Üniversitesi'nin her yıl Öğretmenler Günü Haftası'nda nitelikli eğitim-öğretimin temel taşı olan öğretmenlerin ödüllendirilmesi için düzenlediği Ragıp Devres Ödülleri bu yıl da sahiplerini buldu.

 • Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması’nda Büyük Ödül İTÜ’lünün
  Ara 02, 2013
  İstanbul Teknik Üniversitesi Bilişim Enstitüsü, Hesaplamalı Bilim ve Mühendislik Programı doktora öğrencisi Şenol Pişkin, bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması’nda Bilişim ve Telekomünikasyon Kategorisi’nde verilen 100 bin liralık Turkcell büyük ödülünü kazandı.

 • Ulusal Havacılık Gelişim Sürecinde Türk Kadını Konferansı
  Ara 02, 2013
  Ulusal Havacılık Gelişim Sürecinde Türk Kadını Konferansı 2 Aralık 2013 pazartesi İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi TAV Konferans Salonunda gerçekleştirilecektir.

 • Yörüngede Mobil Yolculuk
  Ara 01, 2013
  İTÜ öğrencisi Tunahan, Newton ve Kepler’den ilham aldı, telefon ya da tabletten yörüngede yolculuk yapma fırsatı sunan mobil uygulama geliştirdi.

 • İTÜ Maden Fakültesi 60. Yılını Şölen Havasında Kutluyor
  Kas 22, 2013
  Kuruluşunun 60. yılını düzenlediği çeşitli etkinliklerle kutlayan Maden Fakültesi, 60. yıl etkinliklerini, 21-22 Kasım tarihlerinde düzenlenen “Maden Fakültesi 60. Kuruluş Yıl Şöleni” ile noktalıyor.

 • Zekâi Şen’in Kitabı Çin’de Ders Kitabı Olarak Okutuluyor
  Kas 21, 2013
  İTÜ İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Zekai Şen’in “Solar Energy Fundamentals and Modeling Techniques: Atmosphere, Environment, Climate Change and Renewable Energy” adlı çalışması İTÜ adresi ile dünyaca ünlü Springer yayınevi tarafından İngilizce olarak yayınlandı. Yine aynı yayınevi tarafından Çince olarak da basılan kitap Çin’de ders kitabı olarak da okutuluyor.

 • İTÜ’de “Çalışmayı” Öğrendim
  Kas 19, 2013
  ​İTÜ Makina Mühendisliği 4. Sınıf öğrencisi Gürcan Köylügil Boeing’e yaptığı staj başvurusu kabul edilince dördüncü sınıfın ikinci döneminde okulunu dondurup ABD’ye staj yapmaya gitti. Şimdi dondurduğu dönemi okuyan Gürcan’la 6 aylık stajının kendisine kazandırdıklarını konuştuk.

 • İTÜ Projeleri 2. İnovasyon Türkiye Fuarı’nda
  Kas 18, 2013
  Türkiye’de üretilen ve patenti alınan yenilikçi teknoloji ve buluşların en seçkin örneklerinin sergilendiği ‘Yenilikçi Teknolojiler ve Buluşlar’ temasıyla düzenlenen 2. İnovasyon Türkiye Fuarı, 24-27 Ekim 2013 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 • Selçuk Gürışık ile Keçe Sanatı İTÜ’de
  Kas 15, 2013
  İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil ve Tasarım Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü, Yrd. Doç. Dr. Selçuk Gürışık’ın keçe sanatını içeren bir atölye çalışmasına ev sahipliği yaptı.

 • İTÜ Bilek Güreşi Turnuvası Tamamlandı
  Kas 13, 2013
  İTÜ Beden Eğitimi Bölüm Başkanlığı’nca 2. Atatürk ve Cumhuriyet Spor Şenliği kapsamında bu yıl ilk kez düzenlenen İTÜ Bilek Güreşi Turnuvası, 13 Kasım’da İTÜ Ayazağa Kampüsü Merkez Spor Salonu’unda gerçekleştirtildi.

 • 1.Ulusal İTÜ Salon Model Uçak Yarışması
  Kas 13, 2013
  Ülkemizde her yıl ulusal olarak düzenlenen Salon Model Uçak Yarışmalarının ilk ayağı bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

 • Ulu Önder Atatürk İTÜ’de Saygıyla Anıldı
  Kas 13, 2013
  Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 75.yılında Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle anıldı.

 • Şehrin Görünmeyen Yüzü Sergisi İTÜ’de
  Kas 12, 2013
  Şehrin Görünmeyen Yüzü temalı, İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği) 179. dönem proje çalışması fotoğraf sergisi 11 Kasım 2013 Pazartesi günü Rektörlük Sergi Alanı’nda düzenlenen törenle açıldı.

 • İTÜ Artık Tescilli Marka
  Kas 08, 2013
  “İstanbul Teknik Üniversitesi 1773” markası, logosu ile birlikte İTÜ adına 13 Aralık 2011 tarihinden itibaren on yıl müddetle 12 Eylül 2013 tarihinde Türk Patent Enstitüsü tarafından tüm sınıflarda geçerli olmak üzere tescil edildi.

 • İTÜ Denizcilik Fakültesi’nden Uluslararası Başarı
  Kas 08, 2013
  İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi (İTÜ DF) mezunlarının ve öğrencilerinin bulunduğu 24 kişilik mürettebata sahip STS Bodrum teknesi “LycaMobile Mediterrenean RegettaTallShip 2013” yarışlarında iki dalda birincilik elde etti.

 • İTÜ’den Yeni Bir Eğitim Ortaklığı Programı Anlaşması
  Kas 06, 2013
  İTÜ Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi ile LECTRA Firması arasında Eğitim Ortaklığı Programı Anlaşması İmzalandı.

 • Japon-Türk Dostluğu Pekişiyor
  Kas 06, 2013
  İTÜ Rektörü Başkanlığında İTÜ TMDK Türk Halk Dansları ve Klasik Türk Müziği Grubu İSTANBULİN Japonya’ya gidiyor.

 • İTÜ’ye Uluslararası Ödül
  Kas 05, 2013
  Türkiye'nin Mimarlık ve Peyzaj Mimarlığı alanında tanılılırlılığını arttıran bu ödülü almaktan, üniversitemiz ve ülkemiz açısından gurur duymaktayız.

 • Bilim Tarihi ve Felsefesi Seminerleri Başladı
  Kas 05, 2013
  İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nce düzenlenen Bilim Tarihi Seminerleri’nin ilki “Doğa Felsefesinden Modern Bilime - Bir Serüvenin Tarihi” adlı seminer ile başladı.

 • Atlas Tarih Dergisi Röportajı
  Kas 05, 2013
  Türkiye’nin önde gelen tarih dergilerinden Atlas Tarih, 240.yılını kutlayan üniversitemizin tarihini geniş bir boyutta ele aldı.

 • 1773 İTÜ Satış Mekânı Yeni Yerinde Hizmete Girdi
  Kas 01, 2013
  İTÜ Rektörlüğü bünyesinde çalışmalarını sürdüren İTÜ Kurumsal Kimlik ve Logolu Tasarım Ürünleri Komisyonu'nun öncülüğünde ve İTÜ Mezunları Derneği’nin katkılarıyla hayata geçirilen, 1773 İTÜ Satış Mekânı, Ayazağa Kampüsü Merkezi Derslik Binası’ndaki yeni yerinde hizmete girdi.

 • 29 Ekim İTÜ Kutlamaları
  Eki 29, 2013
  Cumhuriyetimizin 90. yılını İTÜ ailesi olarak birlikte kutlamak için toplandık.

 • Temiz Enerji, Temiz Toplum
  Eki 28, 2013
  İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri, çevre ve temiz enerji konularında öğrencileri bilinçlendirmek amacıyla, İzmir Alaçatı’da bulunan Çağla Kubat Windsurf Academy’ de “Temiz Enerji Temiz Toplum” adlı etkinlikte buluştu.

 • İTÜ ile Elvan Şirketler Grubu Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı
  Eki 25, 2013
  İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Metalurji Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü ile Elvan Şirketler Grubu arasında üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmeye yönelik bir protokol imzalandı.

 • Boeing'den İstanbul Teknik Üniversitesi'ne Burs
  Eki 23, 2013
  İstanbul Teknik Üniversitesi, bugün üniversitede iki yeni hibe programı duyurdu: ilki lisans ve master öğrencileri için havacılık alanında burs, ikincisi ise akademisyenlere yönelik havacılık bilimleri için müfredat geliştirme alanında.

 • Harita Salonu Açıldı
  Eki 23, 2013
  İTÜ Mustafa İnan Kütüphanesi bünyesinde oluşturulan Prof. Dr. Celal Şengör Harita Salonu ve Türkiye’nin ilk kartografya koleksiyonu, açılış töreniyle hizmete girdi.

 • İTÜ’lüler Türk Müziği Korosu’nun 40. Yıl Konserinde Buluştu
  Eki 23, 2013
  İstanbul Teknik Üniversitesi’nin 240. kuruluş yılı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen Türk Müziği konseri, 21 Ekim Pazartesi günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirildi.

 • İTÜ TMDK Yılın En İyi Türk Musikisi Kurumu Seçildi
  Eki 11, 2013
  Beyoğlu Belediyesi’nin, Türk Musikisi Vakfı ile birlikte geleneksel hale getirmeyi hedeflediği “Itri Klasik Türk Musikisi Ödülleri”nin ilki, Aya İrini Müzesi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı (İTÜ TMDK) Yılın Türk Musiki Kurumu dalında ödüle layık görüldü.

 • İTÜ Kütüphaneleri Zenginleşiyor
  Eki 11, 2013
  İstanbul Teknik Üniversitesi kütüphanelerindeki yayın sayılarının arttırılmasına yönelik çalışmalar son zamanlarda hız kazandı.

 • İTÜ Hazırlık Oryantasyon Dersleri Başladı
  Eki 11, 2013
  İstanbul Teknik Üniversitesi Öğrenci Dekanlığı tarafınca 2013-2014 eğitim öğretim döneminde İTÜ’ye yeni başlayan öğrencilere yönelik ilk kez düzenlenen “Hazırlık Oryantasyon Dersleri” Rektörümüz Prof.Dr. Mehmet Karaca’nın katılımıyla başladı.

 • İTÜ-KKTC Yerleşkeleri Akademik Yılı Açılış Töreni Yapıldı
  Eki 11, 2013
  İstanbul Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (İTÜ-KKTC) Eğitim Araştırma Yerleşkeleri’nin 2013-2014 Akademik Yılı törenle açıldı.

 • İTÜ İşletme Mühendisliği Öğrencilerine ABD’de Eğitim ve Çift Diploma Fırsatı
  Eki 09, 2013
  İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümü ile ABD’nin önde gelen üniversitelerinden Pittsburgh Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü arasında öğrenci değişimi ve çift diploma imkanlarını içeren bir işbirliği anlaşması imzalandı.

 • Temiz bir kampüs için Prof.Dr. Orhan Kural’dan Öneriler
  Eki 07, 2013
  Ülkemizde, özellikle genç nesilde çevre bilincinin oluşması ve gelişmesi amacıyla çalışmalarına 20 yıldır aralıksız devam eden İTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kural, İTÜ Kampüslerinde bu amaçla neler yapıldığını ve ilerleyen günlerde faaliyete geçecek yenilikleri aktardı.

 • İTÜ’lü Öğrenciler Çalıştırdı Şimdi Onlar da Birer İTÜ'lü
  Eki 07, 2013
  İTÜ Gönüllülük Kulübü’nün yürüttüğü “Bir Başka Yol” projesi ile gönüllü İTÜ’lü öğrenciler genç liselileri sınava hazırlıyor.

 • İTÜ Dünya Üniversiteler Sıralamasındaki Yerini Yükseltti
  Eki 04, 2013
  Merkezi İngiltere’de bulunan dünyanın en saygın sıralama kuruluşlarından biri olan Times Higher Education (THE), 2013-2014 dönemi dünya üniversiteleri sıralama sonuçlarını açıkladı.

 • Maden Fakültesi Maden Açık Hava Müzesi ve Kimya Laboratuvarlarının Açılışı Yapıldı
  Eki 02, 2013
  Maden Fakültesi Maden Açık Hava Müzesi ve Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Kimya Laboratuvarları 18 Ekim 2013 Çarşamba günü düzenlenen törenle açıldı.

 • Yaratıcılık Festivali Ödülü İTÜ’lünün
  Eki 02, 2013
  25. Kristal Elma Yaratıcılık Festivali'nde genç reklamcılar için düzenlenen Future 25 yarışmasında İTÜ Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği 2013 mezunu Nuri Gülver birinci oldu.

 • İTÜ E-Tez Kullanıma Açıldı
  Eyl 06, 2013
  Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium,