İTÜ GİNOVA’da Yaratıcılık ve Girişimcilik Semineri
Eki 16, 2014


İTÜ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi (İTÜ GİNOVA) tarafından düzenlenen Salı Sohbetleri’nin ilki Oregon State Üniversitesi’nden Dr. Ed Sobey’in  “Yaratıcılık ve Girişimcilik Becerilerinizi Nasıl Keşfedersiniz?” başlıklı semineriyle Mustafa İnan Kütüphanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Dr. Ed Sobey Seminer

 

Singapur’da bulunan Amerikan Yaratıcılık, İnovasyon ve Girişimcilik Enstitüsü’nün de yöneticilik yapan, akademisyenliğinin yanı sıra gezgin ve kâşif olan, Ed Sobey; yaratıcılık, yenilikçilik ve girişimcilik konularına değindiği sunuma kendisi hakkında kısa bir video gösterimi ile başladı. Konuşmasında Roy Plundert’in teflonu, Theodore H. Maiman’ın lazeri bulması gibi insanlık tarihi için önemli buluşların ve icatların gelişim aşamalarına değinen Dr. Sobey bunun yanı sıra katılımcılara 21. yüzyılda öğrenme becerilerinde yaratıcılığın önemini kendi deneyimlerinin ışığında aktardı.

Dr.Ed Sobey Sunum

 

Başarılı insanlarda bulunan özellikler ile bu özelliklerin nasıl ortaya çıkarılabileceğine ve geliştirilebileceğine değinen Dr. Sobey, seminer sırasında katılımcılarla grup çalışması gerçekleştirerek bir sayfadan en uzun binayı yapmalarını istedi ve şu önerilerde bulundu: “Eğer yaratıcıysanız ve aklınıza bir buluş geliyorsa onu hemen yapın. Çünkü en iyi yaratıcı hemen yapar, en iyi dansçının hemen dans etmeye başlaması ve en iyi şarkıcının hemen şarkı söylemeye başlaması gibi. “Ben bunu yapamam” ile “ben bunu yapmak istiyorum” çok farklı söylemlerdir.

Dr.Ed Sobey Sohbet

 

Seminer sonrasında İTÜ GİNOVA ofisine geçen katılımcılar, Ed Sobey ile tanışma ve sohbet etme fırsatına da sahip oldu.