Tekstil Fakültemizin Kuruluş Yıldönümü Kutlandı
Ara 08, 2014


İTÜ Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi kuruluşunun 10. yılını düzenlenen törenle kutladı.

4 Aralık Perşembe günü düzenlenen kutlama programı, Tekstil ve Konfeksiyon Kalite Kontrol Laboratuvarının açılışıyla başladı. İşlevlerine göre ayrılmış çok sayıda analiz, test ve araştırma biriminin bulunduğu Tekstil ve Konfeksiyon Kalite Kontrol Laboratuvarı gezildi ve bilgilendirme yapıldı.


Ardından Orhan Öcalgiray Konferans Salonundaki törene geçildi. Fakülte tanıtım filminin gösteriminin ardından Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Fuat Aydın açılış konuşmasını yaptı. Tekstil Fakültesi’nin 59 yıl önce Makina Fakültesi içinde bir kürsü olarak kurulduğunu ve bugün ülkemizde ilklere imza attığını, yeniliklere kapı açtığını belirten Prof. Dr. Aydın, “Fakültemiz tekstil ve tekstil teknolojileri ile beraberinde gelişen alanlardaki eğitimiyle markalaşmış durumda. Aldıkları iyi eğitimi yeteneğiyle birleştirip hayal gücüyle zenginleştiren, moda ve tekstil dünyasına yön veren mezunlar yetiştiriyoruz. ABET Akreditasyonu alabilen tek Tekstil Mühendisliği Bölümüne sahibiz” dedi. İstanbul’daki ilk ve tek Tekstil Mühendisliği Bölümünün İTÜ’de olduğuna işaret eden Aydın, Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesinin alanında elde ettiği başarılarla İTÜ’ye gurur verdiğini söyledi. ‘İTÜ’de olmak büyük şans’

Dekan Prof. Dr. Emel Önder Karaoğlu ise fakülte olarak İTÜ genelinde yürütülen projelerde örnek çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirterek, “Fakültemizin bugünkü birikimlerine baktığımızda gelecekteki 10 yılın ne kadar parlak olacağını görebiliyoruz. Biz Makine Fakültesinin değerler sisteminin içinden yoğrularak geldik. İTÜ çatısı altında olmayı büyük bir şans ve fırsat olarak görüyoruz” dedi.  Karaoğlu, genç akademisyenlere ve öğrencilere her zaman bilimsel serbestlik anlayışı içinde olmaları gerektiği tavsiyesinde bulunarak, biat kültürünün kapanına sıkışmamalarını, çalışmalarına ve projelerine yoğunlaşarak var olmaları gerektiğini söyledi.  


Konuk Konuşmacı olarak törene katılan TEPAR Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Sultan Tepe, İTÜ’nün başarısının dünyada ve Türkiye’de ispatlanmış durumda olduğuna dikkat çekerek, “Eğitim ar-ge ile taçlandırılmalıdır. Biz şirket olarak bu çalışmaları İTÜ ile ikili olarak sürdürüyoruz” dedi. Tepe, ar-ge ve inovasyon çalışmalarının sayısının sürekli artırılması gerektiğini söyledi.


Tören, müzik dinletisi ile sona erdi.