Lisans Mezunlarımız Kep Attı
Tem 09, 2015


Üniversitemizin 2014-2015 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni, 8 Temmuz Çarşamba günü İTÜ Stadyumu’nda gerçekleştirildi. İTÜ’lü öğrencilerin mezuniyet mutluluğuna, akademisyenler, mezunlar ve aileleri ortak oldu. İTÜ, bu dönem 57 bölümden 2 bin 487 lisans öğrencisini mezun etmenin gururunu yaşadı.

itu_mezuniyet_ kep atma

Mezunlara Ata Demirer sürprizi

İTÜ Stadyumu’nda yapılan görkemli tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Törende ilk olarak mezunlara, sürpriz olarak hazırlanan film izletildi. Ata Demirer’in “Niyazi Gül” karakteriyle seslendirdiği mezuniyet filmi, büyük beğeniyle izlendi. İTÜ’nün amblemi olan arı üzerine kurgulanan video arıların doğal mühendis yapıları ve İTÜ’lü mühendisler arasındaki benzerlikleri incelikle düşünülmüş esprilerle sunarak stadı dolduranları kahkahalara boğdu. 1991 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Türk Müziği Bölümü'nü kazanan Ata Demirer hazırlanan filmin sonunda ise genç mezunlara şöyle seslendi: “Efendim bendeniz Ata Demirer… Yolu İTÜ’den geçmiş belki kendi yolunu bulmak konusunda en büyük katkıyı İTÜ’den almış bir kardeşinizim. Bir ağabeyiniz olarak bir kardeşiniz olarak diyorum ki… Eşsiz bir üniversiteden mezun oluyorsunuz. Hepinizi gönülden tebrik ediyorum. Yarın öbür gün hayata atıldığınızda, İTÜ mezunu iş arkadaşlarınız patronlarınız çalışanlarınız olacak. Hatta belki müstakbel eşinizi hayat arkadaşınızı burada tanımışsınızdır. Kim bilir belki yıllar, yıllar sonra çocuklarınızı gönderirsiniz İTÜ’ye… Günün sonunda kariyerinize, hayatınıza ve kurduğunuz dostluklara dönüp baktığınızda iyi ve güzel şeylerin sebebi olarak inanın hep şunu göreceksiniz: ‘İTÜ’lü olmak’ 

 

Dünyanın en hızlı keman virtüözü sahnede

İTÜ TMDK Kompozisyon bölümü öğrencimiz Muhammed Yıldırır ünlü besteci Nikolay Rimsky-Korsakov’un çalınması hayli ustalık isteyen ve kemanla çalınması en zor olan Yaban Arılarının Uçuşu adlı interludunu bu kez İTÜ’lüler için çaldı.  Muhammed Yıldırır, 15 Haziran’da sergilediği performansta “Flight of the Bumblebee” eserini 37 saniyede çalarak dünya rekorunun sahibi olmuştu. Yıldırır’ın törende sergilediği performansı İTÜ’lüler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

muhammed yildirir

Rektörümüz Prof.Dr. Mehmet Karaca: “Yolunuz ve bahtınız açık olsun”

Genç keman virtüözü Muhammed Yıldırır’ı başarısından ve performansından dolayı tebrik eden Rektörümüz Prof.Dr. Mehmet Karaca sonrasında mezunlara şöyle seslendi: “Sizlerle ne kadar gurur duysak azdır. Hepinizin ailesini tebrik ediyorum. İTÜ’lü olmak bir ayrıcalıktır. Teknik Üniversite sizlere bir formasyon kazandırdı. Büyük bir ihtimalle birçoğunuz aldığınız dersleri hatırlamıyorsunuz ama İTÜ’lü olmayı hatırlayacaksınız. Tüm gençlerimizle gurur duyuyoruz; yolunuz ve bahtınız açık olsun…”

rektorumuz ve muhammed yildirir

Kepler havalandı

İTÜ öğrencileri adına bu yıl en yüksek ortalama ile mezun olan Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunu David Teksen Aksun konuşma yaptı. Ardından İTÜ İnşaat Mühendisliği Mezunumuz Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş İcra Kurulu Başkanı Burak Talu mezunlara seslendi.  Sonrasında fakülteler kuruluş sırasına göre anons edildi. Sırasıyla fakülte dekanı, bölüm başkanı ve öğrencilerle birlikte sahneye davet edildi. Anı fotoğrafları çekildi. Renkli görüntülere sahne olan bölümlerin takdiminde öğrenciler, gururu ve mutluluğu birlikte yaşadı. Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Fuat Aydın’ın okuduğu Mezuniyet Yeminini eden öğrencilerin coşkuyla keplerini havaya atmasıyla tören sona erdi.

david teksen aksun


burak talu

İTÜ’lü mezunlardan önemli destek

İTÜ Rektörlüğü tarafından organize edilen mezuniyet törenine, İTÜ mezunlarından Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Talu, Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş İcra Kurulu Başkanı Burak Talu, Yenigün İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün, İGA İstanbul Yeni Havalimanı CEO’su Yusuf Akçayoğlu, İGA İstanbul Yeni Havalimanı Çevre ve Sürdürülebilirlik Direktörü Ülkü Özeren ve İGA İstanbul Yeni Havalimanı CEO Danışmanı İrfan Gündüz katkı sundu.

Mezunlarımıza mutlu ve başarılı bir gelecek dileriz.

Mezuniyet töreninden fotoğraflar için tıklayınız.